وزیر کشور با اشاره به دستاوردهای وزارت کشور در حوزه توسعه سیاسی گفت: در این دوره خانه احزاب با همه رختوی که داشت مجددا تشکیل شد و امروز هیچ حزبی نداریم که تقاضای تشکیل داده و در نوبت رسیدگی قرار گرفته باشد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج،عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه اولین نشست هم اندیشی زنان فعال در عرصه‌های اقتصادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این نشست در آخرین روزهای دولت یازدهم برگزار شده، گفت: ما در وزارت کشور در سه حوزه به عنوان فعال سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را داریم، قرار بود این جلسه قبل از انتخابات برگزار شود اما به دلیل هم زمانی در فعالیت‌های انتخاباتی به امروز موکول شد.

وی ادامه داد: ما نمونه اینگونه نشست‌ها را در استان‌ها برگزار کرده‌ایم و مهم است که بتوانیم از ظرفیت بانوان در حوزه اقتصادی استفاده مطلوبی کنیم، بازدیدی که بنده از واحدهای تولیدی داشته‌ام دیدم که زنان بسیار موفق هستند و دولت هم این را می‌داند.

وزیر کشور تصریح کرد: زنان در فعالیت‌های خرد اقتصادی بسیار موفق هستند و دولت هم توجه لازم را به این مسئله دارد ما باید این ظرفیت را منسجم، متشکل و پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.

رحمانی‌فضلی افزود: دسترسی صاحبان مشاغل خرد به مسئولین سخت است ما در این نشست به این نتیجه رسیدیم که معاونت اقتصادی وزارت کشور، مشاور امور بانوان و مدیر کل بانوان در استان‌ها عضو کارگروه‌های اقتصاد مقاومتی بشوند تا بتوانیم از این مجاری رسمی کارها را پیگیری کنیم، در جلسه امروز بانوان فعال در زمینه اقتصادی گزارش‌های خوبی از فعالیت‌هایشان ارائه کردند و نشان دادند که اگر مشکلاتشان حل شود فعالیت‌های متناسبی خواهند داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام مشکل این بانوان فعال اقتصادی را می‌توانید حل کنید، افزود:‌ مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد معمولا در بحث بانک‌ها و دسترسی به تسهیلات بود، ما این موضوع را قطعا پیگیری می‌کنیم مشکلاتی هم در زمینه قوانین و مقررات وجود دارد که این موضوع در اختیار دولت است و اکنون با فعالیت قرارگاه اقتصاد مقاومتی این فعالان به راحتی می‌توانند مشکلات خود را حل کنند.

رحمانی‌فضلی ادامه کرد: مجلس عنایت خاصی به اقتصاد مقاومتی دارد مصوبه‌ 1.5 میلیارد دلاری که دولت پیشنهاد داده بود را مجل تصویب کرد که از طریق آن برای فعالیت‌های خرد روستایی می‌توانیم تحول زیادی را ایجاد کنیم، امیدواریم با هماهنگی‌های لازم میان قوه مجریه، مقننه و قضائیه مشکلات را حل کنیم.

وزیر کشور در پاسخ به سوالمبنی بر اینکه مهم‌ترین دغدغه وزارت کشور که به کابینه دوازدهم منتقل می‌شود، چیست؟ گفت: دغدغه اصلی بنده برای وزارت کشور موضوع توسعه در همه ابعاد از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی ادامه داد: تلاش بنده این بوده که در حوزه سیاسی فعالیت احزاب، گروه‌ها و انتخابات به نحو احسن سازماندهی و انجام بشود، امروز هیچ حزبی نداریم که تقاضای تشکیل داده باشد و در نوبت رسیدگی قرار گرفته باشد. خانه احزاب با وجود آن همه رخوتی که داخلش بود مجددا احیا شد و به خوبی فعالیت می‌کند و همچنین انتخابات‌هایی را برگزار کردیم که مشارکت بالا داشتند.

وزیر کشور به بحث توسعه اجتماعی اشاره کرد و در این مورد افزود: در بحث توسعه اجتماعی یک از اصلی‌ترین مسائل آسیب‌های اجتماعی است که به لطف خداوند متعال و حمایت‌های مقام معظم رهبری توانستیم بحث‌های آسیب‌های اجتماعی را مشکل اول کشور قرار بدهیم و توجه همه مسئولین و دستگاه‌ها به آن جلب شده است.

وی گفت: در حوزه توسعه اقتصادی وزارت کشور جلودار اقتصاد مقاومتی بود و ما جانشین قرارگاه اقتصاد مقاومتی شدیم و چند استان نمونه را در اختیار ما قرار دادند و آن استان‌ها فعالیت‌های موفقی داشتند که قطعا هر رئیس جمهور و هر وزیری به استان تحویل داد که به عنوان معین در آنجا فعالیت کنند.اصل مسئله ما در حوزه‌های مختلف توسعه است یکی از محورهای مهم این موضوع امنیت پایدار است که زیرساخت همه توسعه‌ها است.

وزیر کشور با بیان اینکه با هماهنگی همه دستگاه‌ها، جلسات شورای امنیت هر هفته در میان به صورت منظم برگزار شد، گفت: ما مبتنی بر مشارکت واقعی مردم امنیت را سازماندهی کردیم و گام‌های خوبی را به خصوص در مناطق مرزی برداشتیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: قطعا دولت آینده با صحبت‌های رئیس جمهور در این زمینه هم در ایام انتخابات و هم در برنامه‌هایش مجددا محور وزارت کشور توسعه همه جانبه قرار گرفت همه موارد به خوبی پیش رفته است اما با نقطه مطلوب فاصله داریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج