نماینده مردم اردکان در بازدید از مرکز بین‌المللی قنات و سازه‌های تاریخی آبی با اشاره به ثبت جهانی بافت قدیم یزد گفت: با این اقدام ارزنده و پیوند آن با کاریز به عنوان جلوه‌ای از تمدن باستان، باید برای جلب بیشتر گردشگران و شناساندن فرهنگ غنی و پرافتخار کشورمان برنامه‌ریزی وسیعی انجام داد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا تابش با تاکید بر اینکه آب و حفاظت از منابع آبی، مؤلفه اصلی توسعه پایدار است زیرا محیط زیست و پاسداشت آن، بدون آب امری محال و غیرممکن است، عنوان کرد: قنات ها بیش از هر چیز دیگر، نشان می دهند که کهن‌ترین الگوی توسعه در جهان، توسعه پایدار است و این امر، مثل بسیاری از مظاهر تمدنی دیگر، برای اولین بار در ایران اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: مهندسی مدیریت آب در کالبد قنات موجب شده است تا ایران، مدل کهن‌ترین مهندسی مدیریت آب در جهان را دارا باشد که می بایست از این مزیت و تجربیات برای کاهش معضلات فعلی کم آبی در کشور بهره برد.

نماینده مردم اردکان اضافه کرد: گردشگری در فضای تمدن کاریزی تنها راه توسعه نیست ولی شیوه ای مناسب برای فراهم آمدن بنیان های آن، همچنین پویایی اقتصادی و فرهنگی ـ اجتماعی می باشد.

تابش اظهار داشت: حفاظت از قنوات، نظام های سنتی منابع آب و سازه های تاریخی آبی و تبادل جهانی دانش و فناوری مرتبط، همچنین برگزاری گردهمایی علمی مورد توجه جدی قرار گیرد و پیشنهاد می کنم تا همایشی در محل یونسکو با محوریت قنات و دانش مدیریت منابع آب برگزار شود.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر حمایت مسئولان بخصوص مدیران استان یزد از این مرکز بین المللی تحت نظارت سازمان یونسکو و تامین اعتبارات و نیازهای آن تاکید کرد.

در این دیدار که رئیس و کارشناسان مرکز بین المللی قنات، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد و دکتر علی اصغر سمسار یزدی موسس این مرکز نیز حضور داشتند؛ نماینده مردم اردکان از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد و مدیران مربوطه توضیحات لازم را ارائه دادند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج