هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم ردیف دوم و ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با حضور دو متهم، وکلای آنها و نمایندگان و وکلای شکات برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، در ابتدای جلسه دادگاه قاضی مقیسه از افشار وکیل مدافع مهدی شمس خواست که در جایگاه قرار گیرد و به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

افشار وکیل مدافع متهم ردیف دوم پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت: در موضوع معرفی در کیفرخواست به معرفی سازمان ها و نهادهای دولتی از طریق موکل من اشاره شده و می گویند موکل من در معرفی بابک زنجانی به نهادها دخیل بوده است. موکل من زنجانی را به نهادها و سازمانهای دولتی معرفی نکرده است؛ این را با قاطعیت می گویم. موضوع بزرگنمایی در کیفرخواست محرز است. خود کیفرخواست مدعی است که موکل من زنجانی را به فردی به نام «و.د» معرفی کرده که ایشان مسئولیتی در موضوع نفت ندارد بلکه مدیرعامل یک شرکت سهامی خاص است. این شرکت نه دولتی بلکه سهامی خاص است و وظیفه فروش نفت را هم ندارد.

در میان اظهارات افشار، وکلای شرکت نفت درخواست دفاع داشتند که افشار از آنها خواست که بگذارند ابتدا دفاعیات را کامل قرائت کند و پس از اتمام آن اگر موضوعی بود، مطرح شود.

قاضی مقیسه در پاسخ به این موضوع گفت: این دلیل نمی شود هر چیزی که دلتان بخواهد بگویید. اگر مسئله‌ای بگویید که خلاف واقع باشد نمایندگان نفت دفاع می کنند.

مهدوی یکی از وکلای شرکت نفت در پاسخ به ادعاهای وکیل متهم ردیف دوم بیان کرد: این مصوبه شرکت نفت است که به صندوق بازنشستگان شرکت ملی نفت اجازه می دهد که نفت بفروشد.

قاضی مقیسه ادامه داد: پس این معرفی هم به خاطر موضوع نفت بوده است؟

افشار پاسخ داد: بر اساس کیفرخواست این معرفی توسط موکل من انجام نشده، من می گویم بر فرض صحت معرفی فقط این معرفی به «و.د» انجام شده است. بر اساس پرونده فروش نفت موضوع صندوق بازنشستگان یک محموله یعنی 3 میلیون بشکه بوده که فقط یک میلیون از آن عملیاتی می شود.

قاضی مقیسه پاسخ داد: پس یک میلیون بشکه را قبول دارید که موکل شما در این باره دخالت داشته است؟

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر، معرفی باید قبل از این موضوع باشد. جلسه‌ای در ماه سوم سال 91 انجام شده که موکل من در آنجا حضور داشته است.

قاضی مقیسه گفت: این جلسه برای چه بوده، آیا می خواستند به سونا بروند؟

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر، نمی خواستند به سونا بروند. جلسه مربوط به کشتی ها بود.

قاضی مقیسه گفت: کشتی ها برای موضوع نفت بوده؛ در واقع برای حمل و نقل آن؛ پس شما مشارکت در جلسه را می پذیرید؟

وکیل متهم ردیف دوم گفت: حضور بوده نه مشارکت.

قاضی مقیسه ادامه داد: فروش یک میلیون بشکه و حضور را می پذیرید؟

وکیل مهدی شمس گفت فروش نفت از طریق صندوق بازنشستگان دارای یک پروسه مالی بوده که از ماه اول سال آغاز شده و بر اساس پرونده و اظهارات اشخاص ابتدائا بحث مالی آن به وجود می آید. در لوزان سوئیس موضوع 300 میلیون یورو پولی بوده که صندوق بازنشستگان برای اقلام غذایی لازم داشته که در آنجا بحث مالی به وجود می آید. بعد از اینکه زنجانی موضوع مالی را به وجود می آورد، شرکت نفت از طریق پتروپارس مطالبات را به صندوق بازنشستگان می‌دهد. بعد از این موضوع باید گفت اصلا ایشان این معرفی ها را انجام نداده و فقط در آن جلسه حضور داشته است.

افشار وکیل مهدی شمس با استناد به این موضوع که در سال 1390 از بابک زنجانی تقدیر شده نتیجه گرفت که آشنایی بابک زنجانی با شرکت ملی نفت از سالهای قبل بوده است.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم ادامه داد: این معرفی به «و.د» نمی‌تواند در راستای این باشد که 15، 16 محموله دیگر هم در این موضوع مطرح شود. بیشتر محموله ها از طریق اچ کی فروخته شده است. باید توجه کنیم که واگذاری نفت از طریق صندوق بازنشستگان انجام شده که این خود باعث می شود در مظان اتهام قرار گیرند.

وی افزود: تمام کیفرخواست نقل می کند ولی دلیل نمی آورد، سند و شاهد ندارد. نفت نزد صندوق بازنشستگان چه کار می کرده است؟

قاضی مقیسه پاسخ داد: در آن زمان نیروی انتظامی نفت می فروخت. صندوق بازنشستگان شرکت ملی نفت نمی توانست این کار را انجام دهد؟ شما چه کار دارید که این نفت در آنجا چه کار می‌کرده یا نمی کرده، شما به یک میلیون بشکه اقرار می کنید.

افشار پاسخ داد: آقای قاضی من نمی توانم علیه موکلم اقرار کنم. این صندوق مربوط به یک محموله بوده، سایر محموله ها چه؟

قاضی مقیسه گفت: پس موکل شما نقش داشته است؟

 وکیل مدافع متهم ردیف دوم پاسخ داد: 14 یا 15 محموله دیگر مربوط به معرفی موکل من نبوده است. اگر معرفی صرف باشد که باعث شده ثروت ملی به دست هر کسی داده شود، این فاجعه است. یک محموله را می پذیریم، اما 15 محموله دیگر را چه کسی داده است؟

یکی از وکلای شرکت نفت در این میان بیان کرد: آقای «ن . م» می گوید شمس به عنوان نماینده زنجانی معرفی شده است. «ن. م» می‌گوید یک ایمیل به شمس ارسال کردم که می‌گوید اگر می‌خواهید نفت بخرید 300 میلیون یورو واریز کنید و آنها هم با اسناد جعلی نشان دادند که واریز کردند.

وکیل متهم ردیف دوم به این گفته وکیل شرکت ملی نفت پاسخ داد و گفت: آقای «ن.م» دقیقا همان جایگاه آقای «و. د» را دارد. موکل من در تمام جلسات با استناد صحبت کرد و اگر ایمیلی هم وجود داشت مستند نشان داد. شما هم مستند صحبت کنید و اگر در اینباره ایمیلی وجود دارد نشان دهید. محموله مربوط به صندوق بازنشستگان هشتمین محموله است و موضوع آن سه میلیون بشکه بود، در حالی که موضوع اچ کی 12 یا 13 محموله است.

مهدوی یکی از وکلای شرکت ملی نفت بیان کرد: برای اینکه موضوع بهتر روشن شود از ریاست دادگاه درخواست دارم در هر جلسه آقایانی که نامشان مطرح می شود حضور پیدا کنند.

افشار گفت: من هم از این موضوع استقبال می کنم.

وکیل متهم ردیف دوم ادامه داد: اظهارات دوستان در تحقیقات باید مستند باشد.

قاضی مقیسه پاسخ داد: این را دادگاه باید تشخیص دهد.

افشار گفت: اظهارات این افراد نمی تواند بدون دلیل و استناد باشد که همه موارد را به موکل من منتسب کنند.

قاضی مقیسه گفت: برای چه کسی باید مستند باشد؟ برای دادگاه باید مستند باشد. بر فرض هم اگر مستند باشد شما قبول ندارید که مستند است. به کرّات افراد درباره ارتباط موثر اقرار کرده‌اند که معرفین اصلی فلاح و شمس بوده‌اند. اگر این دو نفر نبودند و این اعتمادها را جلب نمی کردند وزیر و شرکت نفت اعتماد نمی کردند. آنها نمی دانستند که این افراد به قصد منافع شخصی آمده اند.

قاضی مقیسه ادامه داد: موکل شما دفاع خود را انجام داده، اگر مطلبی دارید بگویید.

وکیل متهم ردیف دوم گفت: از شما ممنونم که فرصت دفاع می دهید اما اگر مطلبی علیه موکل اظهار می شود باید با دلیل باشد. در کل کیفرخواست در موضوعی که به موکل من اشاره می شود فاقد دلیل اثباتی است. ما باید بتوانیم در برابر دلایلی که گفته می شود دلیل بیاوریم. کیفرخواست بر اساس اظهار شخصی صحبت می کند. می گویند زنجانی و بانک های زنجانی را موکل من به شرکت نفت معرفی کرده است. در هیچ جایی از اظهارات این موضوع وجود ندارد که موکل من بانک ها را معرفی کرده است.

قاضی مقیسه گفت: با اطلاع به اینکه بانک های مالزی و تاجیکستان اعتباری ندارند شمس نفت را فروخته و از اسناد جعلی هم خبر داشته که این بانک ها اصلا وجود ندارد.

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر؛ به هیچ عنوان اینگونه نبوده است. آیا معرفی موکل من به تنهایی کفایت می کند؟ آیا موکل من معرفی کرده که 1 میلیارد و 400 میلیون یورو پول نقد به ایزو پرداخت شود؟ آقای قاضی بحث فروش نفت موضوع آسانی نیست. تشریفات و مقدمات دارد. صرفا از عهده وزیر نفت برمی آید.

قاضی مقیسه گفت: شمس، زنجانی را به عنوان مالک دو بانک و شریک بانک ملت معرفی می کند و در موضوع فروش نفت به گونه‌ای رای «و.د» و وزیر نفت را می گیرد.

 یکی دیگر از وکلای مهدی شمس در پاسخ به این گفته قاضی سوال پرسید که چرا آنها پذیرفتند؟

افشار ادامه داد: در رای دیوان ... که قاضی مقیسه گفت: رای دیوان را نخوانید، از آن بگذرید. اینجا جای تحلیل رای دیوان نیست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج