رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر انتخاب حساس شهردار به خصوص در کلانشهرها اظهار کرد: دیگر نمی‌شود و نمی‌توانیم با فروش تراکم و هوا شهر را اداره کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا عارف در سومین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان که صبح امروز در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد، گفت: عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا بسیار اهمیت دارد؛ به خصوص که لیست امید در اکثر کلانشهرها رأی آورده است؛ بنابراین اکنون مهمترین و اولین‌ آزمون شوراها انتخاب شهردار به خصوص در کلانشهرها است که برای ما در تهران اهمیت بیشتری دارد.

وی افزود: دیگر نمی‌شود و نمی‌توانیم با فروش تراکم و هوا شهر را اداره کنید و باید فردی توانمند روی کار بیاید که بتواند با همه مسئولان دیگر در شهر هماهنگ باشد.

نماینده مردم تهران افزود: رعایت اصول گفتمان و اخلاق مداری از ویژگی‌های حزب ندای ایرانیان است که باید از جوانان این حزب تشکر کنم که اصرار به رعایت اخلاق داشتند. من گاهی گوشزد می‌کنم امکاناتی که فضای مجازی در اختیار جوانان گذاشته فرصت‌های جدیدی ایجاد کرده اما امروز ابتدا دکمه انتشار را فشار می‌دهیم، پیام پخش می‌شود بعد به آن فکر می‌کنیم.

وی افزود: اما یکی از ویژگی‌های این حزب اخلاق مداری و حرکت در مسیر درست انقلاب و توجه به منافع گفتمان اصلاحات و بی‌توجهی به حاشیه‌ها بود که من به بنیانگذازان و دبیر کل این حزب تبریک می‌گویم و تشکر می‌کنم.

عارف خاطر نشان کرد: باید از حضور موثر حزب در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان تشکر کنم. در دو دوره گذشته همدلی خوبی بین همه اعضای شورای عالی بود و حزب ندا نیز همکاری خوبی در جلسات شورا و کارهای کارشناسی بدون هیچ‌گونه چشمداشتی داشت.

رئیس فراکسیون امید مجلس تأکید کرد: مستحضر هستید راهبرد گفتمان اصلاحات در دهه نود اخلاق، عقلانیت و خرد جمعی بوده و با تحلیلی که از آسیب‌شناسی عملکرد گذشته داشتیم این مسیر برای اصلاحات انتخاب شد و تلاش می‌کنیم زاویه‌ای که رقبای ما اصرار بر تحمیل آن بین گفتمان اصلاحات و حاکمیت داشتند را از بین ببریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این راهبرد سه گام را تاکنون محکم برداشتیم، افزود: هر سه این گام‌ها نتیجه اخلاق، خرد جمعی و عقلانیت بوده و طبیعی است ممکن بوده این خرد جمعی تبعاتی نیز به همراه داشته باشد. اما سال ۹۲ این راهبرد دولت تدبیر و امید را روی کار آورد و انتخابات اسفند ۹۴ و تشکیل فراکسیون امید در مجلس نیز نتیجه همین راهبرد بود. به خصوص در برخی شهرها مثل تهران مردم اعتماد صددرصد خود را به این گفتمان نشان دادند.

عارف یادآور شد: شعار ما وحدت در فرماندهی و مدیریت بود چرا که در گذشته چوب تفرقه را خورده بودیم اما مردم از ما حمایت کردند. ما ابتدا بحث اجماع نسبی را مطرح کردیم اما به تدریج به اجماع کامل رسیدیم که نتیجه آن حمایتی کامل از لیست امید بود. ما باید به آن بازنگری می‌کردیم و در گام سوم اصلاحاتی در شورای عالی داشتیم و اعضای شورا با اعمال این نقطه نظرات به خصوص در ماه‌های آخر اسفند ۹۴ بحث مدیریت شورا و اعضا را مطرح کردند و تلقی این شد که تشکیل شورا باعث تضعیف احزاب شده اما هدف تقویت احزاب بوده است.

عارف تأکید کرد: مسیری که گفتمان و حرکت جبهه‌ای اصلاحات باید به آن ادامه می‌داد، حرکت به سمت گفتمان وحدت بود. برخی معتقدند در نهایت شورا باعث تضعیف احزاب شد اما هدف تقویت احزاب بوده است که نمونه آن حزب ندای ایرانیان است که در همین مدت حدوداً بیش از ۷۰۰۰ نفر عضوگیری کرد و این اتفاق و افزایش تعداد اعضا در از حزاب دیگر نیز افتاد.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در ادامه گفت: انتخاب مهم دیگر گفتمان اصلاحات انتخابات شورای شهر وروستا بود که مردم در این انتخابات کاری کارستان کردند و در گام سوم بهتر از گام دوم مسیر اصلاحات را مورد تایید قرار دادند.

عارف خاطرنشان کرد: اصلاحات بالاترین رأی را در انتخابات مجلس، شوراها و ریاست جمهوری به دست آورد و ما به گامی که در آغاز دهه ۹۰ برداشته‌ایم معتقدیم، گام‌های سختی برداشته‌ایم  و گام‌های بعدی آسان خواهد بود. ما اخلاق، عقلانیت و خرد جمعی را از ابتدای دهه ۹۰ مورد تأکید قرار دادیم.  

وی تأکید کرد: ما باید اعتماد که سرمایه اجتماعی است را حفظ کنیم. در اصلاحات به نقد اعتقاد داریم به همین دلیل است که فردای انتخابات ۲۹ اردیبهشت از نخبگان خواستیم که انتقادات جدی را به عملکرد گام سوم برای بهبود اصلاحات بیان کنند. حرکات جبهه‌ای نمی‌تواند مادام‌العمر باشد، بنابراین باید به سمت تحزب پیش برویم چرا که فرد وقتی با جبهه رأی می‌آورد فردا یادش می‌رود و مشکلی که در مجلس دهم داشتیم همین بود که کسانی که اگر در لیست امید نبودند رأی نمی‌آوردند اما وقتی انتخاب شدند ساز جدایی کوک نمی‌کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: چندماه نخست انتخابات ما به دنبال بازنگری در شورای عالی سیاستگذاری هستیم و امیدوارم با نقدهای خودتان ما را کمک کنید. در گام سوم هم دولت تدبیر و امید و هم شوراهای شهر و روستا به خوبی انجام مسولیت خواهند کرد و بدانید که این مسئولیت سنگینی است و عملکرد شورای شهر به خصوص در کلانشهرها در انتخابات ۹۸ موثر است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج