رئیس مجلس شورای اسلامی معامله بین دولت و مجلس برای تعیین وزرای دولت دوازدهم را خلاف واقع دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه 3 مرداد) در همایش هیأت‌امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به انتشار اخباری در برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه معامله‌ای بین دولت و مجلس پیرامون انتخاب وزرا در کابینه دولت دوازدهم صورت گرفته، اظهار داشت: دیروز در یکی از روزنامه‌ها دیدم که تیتری با عکس بنده و آقای روحانی منتشر کرده بود مبنی بر اینکه وزرا برای اینکه در دولت بعد حضور داشته باشند به بهارستان می‌آیند و معاملاتی انجام می‌دهند که این خلاف واقع است.

وی افزود: وزیری را سراغ ندارم که در این مدت به مجلس آمده باشد و بگوید که هر طور شده بنده را در دولت بعدی راه بدهید.

لاریجانی ادامه داد: البته بعضی از وزرایی که موفق عمل کرده‌اند به مجلس آمده‌اند و گفته‌اند که نمی‌خواهیم در دولت بعدی بمانیم که یکی از همین افراد آقای قاضی‌زاده هاشمی است، اما ما اصرار کردیم و به ایشان گفتیم که شما در دولت بمانید.

رئیس مجلس تصریح کرد: ما هیچ نسبتی با کسی نداریم که در رسانه‌ها می‌نویسند وزرا به مجلس آمده‌اند، بلکه این کارها معکوس عمل کردن است.

وی سطح مراودات قوای سه‌گانه را تا این اندازه برای معامله بر سر وزرا لازم ندانست و اظهار داشت: اینها حاشیه است که باید از آن بپرهیزیم.

لاریجانی با اشاره به جهت‌گیری هیأت‌امنای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور با توجه به شرایط موجود، گفت: رشد ناخالص داخلی مسئله مهمی در کشور است که ما در منطقه در بین 24 کشور، رتبه دهم را داریم که در 4 سال اخیر نیز در این موضوع جهش مهمی صورت نگرفته است.

وی افزود: ما در جذب سرمایه‌گذاری خارجی که رتبه مهمی برای کشور است، توفیق بزرگی نداشتیم و اصل 44 نیز درست اجرا نشده و فقط واحدهایی را از جایی گرفته‌ایم و به دستگاه دولتی دیگری داده‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در 4 سال گذشته در جذب سرمایه‌گذاری رتبه ما بهتر شده، اظهار داشت: هنوز نگاه سوسیالیستی بر اقتصاد کشور حاکم است و ما را رها نکرده است، نگاهی که باید بر اقتصاد کشور در جهت کاهش هزینه‌ها حاکم باشد را هنوز نمی‌بینیم.

لاریجانی رتبه ایران در جمعیت شهری را خوب ارزیابی کرد و گفت: رتبه کشور ما در بین 26 کشور منطقه در حوزه جمعیت شهری دوم است که نشان‌دهنده این است که به سمت مصرف‌گرایی پیش می‌رویم و افراد به شهرها هجوم می‌آورند.

وی با بیان اینکه خدمات در ایران گران ارائه می‌شود، تصریح کرد: برای ارائه خدمات در حوزه سلامت نیز ما از لحاظ بودجه‌ای تنگ هستیم؛ شرایط موجودی کشور به گونه‌ای است که مجالی برای توسعه ایجاد نمی‌شود

رئیس مجلس افزود: آمارها نیز طوری نیست که بتوانیم به اهداف چشم‌انداز برسیم و مولفه‌های آن فراهم نیست.

لاریجانی با انتقاد از وابستگی دانشگاه‌ها به درآمدهای نفتی گفت: دانشگا‌ها در دنیا با پول نقد اداره نمی‌شوند، بلکه با پول پژوهش اداره می‌شوند. تقریبا هیچ دانشگاهی در کشور از طریق پژوهش اداره نمی‌شود و درآمدزایی نمی‌کند.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه کشور ما نفتی است، پول می‌دهیم که دانشگاه‌ها افتتاح شوند و پولی هم برای تولید می‌دهیم، بنابراین بخش‌های تولید و دانشگاه‌ها به یکدیگر نیازمند نمی‌شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اینکه بنده قبلا گفته‌ام کابینه آینده باید کار مفید در حوزه اقتصادی انجام بدهد، به دلیل شرایط موجود اقتصادی کشور است.

لاریجانی از پزشکان خواست که در حوزه اقتصادی و کاهش هزینه‌ها به دستگاه‌ها کمک کنند.

وی اضافه کرد: تلخ‌ترین حادثه در کشور جنگ بود که بدون مشارکت پزشکان وضع مناسبی نداشتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما مشکلات موجود اقتصادی کشور را به مردم نمی‌گوییم و فکر می‌کنند وضع ما خوب است و هر چقدر که پول بخواهند باید به آنها بودجه بدهیم.

لاریجانی ادامه داد: ما هر روز با حواشی مختلفی روبرو هستیم و می‌گویند که فلان روزنامه این را گفته و فلان روزنامه آن را گفته و حواس مسئولان پرت می‌شود که باید از حواشی پرهیز کنیم.

وی اقتصاد کشور را بیمار دانست و گفت: همه مسوولان باید به وضع اقتصادی کشور توجه داشته باشند و ذهن‌شان درگیر این موضوع باشد که از چه راه‌هایی هزینه‌ها را کم کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هیئت‌امناهای دانشگاه‌ها در واگذاری بخش‌ها آستین‌ها را بالا بزنند و بارشان را کم کنند و امور را به بخش خصوصی واگذار کنند تا آنها فرصتی برای سرمایه‌گذاری داشته باشند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه باید فکر کنیم که چگونه خدمات بهتری با هزینه کمتر در حوزه سلامت به مردم ارائه شود، افزود: خواهش بنده از شما نخبگان این است که وضع اقتصادی کشور را درک کنید.

وی تصریح کرد: بعضی از درآمدها در وزارت بهداشت در سطوح مختلف متواضع نیست که باعث اعتراض افراد می‌شود و به مجلس می‌آیند، درآمدها باید طوری باشد که رضایت عامه حاصل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یک وظیفه ملی، امروز این است که ما هزینه‌ها را کاهش دهیم.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: اگر هر دستگاهی جزیره‌ای عمل کند به اهداف نمی‌رسیم که رئیس جمهور محترم و دستگاه‌ها نیز باید به این نکته توجه داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج