کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به طرح مساله کابینه فراجناحی گفت: یک رئیس جمهور منتخب الزامی به تشکیل چنین کابینه‌ای ندارد اما انتخاب تیمی فراجناحی می‌تواند باعث ایجاد فضای شایسته سالاری سود که در نهایت معدل کارآمدی دولت را افزایش خواهد داد.

رضا سراج در خصوص مساله فراجناحی بودن کابینه دولت و بحث‌هایی که اخیرا درباره این موضوع از سوی منتقدان و مطرح شده است به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: به طور طبیعی فردی که در انتخابات رای می‌آورد باید تیم و کابینه همگام و همفکر خود را به کار دعوت کند. اما اگر این فرد منتخب بخواهد وفاق و انسجام ملی را حفظ کند بهتر است در کابینه افرادی خارج از جناح خود را نیز به کار بگیرد که این موضوع می‌تواند باعث اجماع و اقناع جامعه در سطح ملی شود.

وی ادامه داد: لذا تشکل کابینه فراجناحی الزامی برای یک رئیس جمهور منتخب نیست با این حال این اقدام می‌تواند هزینه‌ای مخالفت جریان رقیب را کاهش دهد و از طرفی با ایجاد فضای شایسته سالاری، معدل کارآمدی خود را بالا ببرد. بر این اساس این مساله بستگی به این دارد که شخص رئیس جمهور چگونه بخواهد هدف گذاری کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به جریان حامی حسن روحانی در انتخابات خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد رئیس جمهور منتخب به دلیل اینکه سرمایه اجتماعی مستقلی نداشته و ندارد، با تعهدات نانوشته‌ای از سوی جریان حامی خود یعنی جریان اصلاحات روبرو است. در این شرایط رها شدن از سرمایه اجتماعی عاریتی کار را سخت می‌کند.

سراج در مورد انتقاداتی که در روزهای اخیر از سوی برخی نمایندگان مجلس به عملکرد وزیر کشور شده است اظهار داشت: زیر سوال بردن وزیر کشور با این هدف است که جریانی که خود را موثر در پیروزی روحانی می‌داند، خواهان دست یابی به این مسند سیاسی است. به همین دلیل تلاش این طیف تلاش دارد با نقد عملکرد وزیر کشور به نتیجه مورد نظر دست یابد. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج