سخنگوی وزارت خارجه گفت: در وزارت خارجه بخش دیپلماسی آب با همکاری دستگاه های ذی ربط داخلی برای پیگیری مطالبات بین المللی منابع آبی ایجاد شده است.

بهرام قاسمی در مورد اقدامات وزارت خارجه برای رفع اختلافات میان ایران و افغانستان بر سر حوزه های آبی مشترک به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: موضوع آب های مرزی با افغانستان مساله جدیدی نیست و با توجه به روابط طولانی دو کشور سابقه زیادی دارد. لذا با توجه به سدسازی های افغانستان ازجمله سد سلما مباحث جدیدی در این رابطه مطرح شد که البته با تاخیر مورد مذاکره دوجانبه قرار گرفت. 

وی ادامه داد: در سفر اخیر ظریف به کابل و در دیدار با رئیس جمهور افغانستان در کنار سایر موضوعات دوجانبه، بحث آب نیز مورد گفتگو قرار گرفت. نتیجه این گفتگوها تشکیل پنج کمیته بود که اختصاصا یکی از کمیته ها به بحث آب مرتبط است. دور اول مذاکرات پیرامون موضوعات این کمیته ها یک ماه پیش در تهران انجام شد و دور بعدی نیز قرار است یک ماه دیگر در کابل صورت گیرد. 

سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد: مساله آب با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و ایران از جمله مسایل با اهمیت است که باید مورد پیگیری باشد. از این رو از چند ماه قبل در وزارت خارجه بخش جدیدی تحت عنوان دیپلماسی آب تشکیل شده که به صورت تخصصی با همکاری دستگاه های ذی ربط در حوزه آب در داخل کشور موضوعات را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد. براین اساس اراده جدی برای احقاق حق در حوزه مذکور در وزارت خارجه وجود دارد. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج