با حکمی از سوی وزیر جهاد کشاورزی علیرضا اورنگی به‌عنوان رئیس سازمان امور اراضی معرفی شد و از قباد افشار رئیس سابق این سازمان تقدیر به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی، آیین تودیع قباد افشار رئیس سابق سازمان امور اراضی کشور و معرفی علیرضا اورنگی به‌عنوان رئیس جدید سازمان، ظهر امروز با حضور بخشنده معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی،‏‏ جمعی از مدیران وزارت جهاد کشاورزی‏، معاونان، مدیران و پرسنل سازمان و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.
در این مراسم عبدالمهدی بخشنده با اشاره به تلاش‌های مدیران و کارشناسان بخش کشاورزی در سراسر کشور گفت: بخش کشاورزی با رشد ۵٫۴درصدی بیشترین نقش را در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کشور و نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته داشته است که تحقق این مهم حاصل زحمات کلیه مدیران و کارشناسان بخشهای تخصصی و سازمان‌های پشتیبان چون سازمان امور اراضی بوده است. معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: با خرید تضمینی محصولات کشاورزی به‌ویژه گندم، امسال بالای ۱۰میلیون تن گندم یعنی بیش از دو برابر سال ۹۲ از کشاورزان خریداری خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود امسال بار دیگر در تولید گندم خودکفا شده و نیازی به واردات نداشته باشیم. بخشنده با تأکید بر افزایش چشمگیر تولیدات محصولاتی مانند چغندر قند و دانه‌های روغنی در مقایسه با دولت‌های نهم و دهم افزود: طی یک دهه گذشته آمار تولید چغندر قند‏، ‏ نیشکر و دانه‌های روغنی سقوطی تلخ را تجربه کرد که از ابتدای دولت یازدهم با برنامه‌ریزی صحیح، موفق شدیم تا حد قابل توجهی از واردات بی‌ضابطه شکر جلوگیری کرده و تولید دانه‌های روغنی را نیز با رشد دوبرابری تأمین داخلی از ۶ درصد در سال ۹۲ به بیش از ۱۲ برسانیم و امیدواریم طی برنامه‌‌ای بلندمدت واردات روغن و دانه‌های روغنی را که اکنون بیش از ۹۰ درصد است صفر کنیم. در ادامه این مراسم قباد افشار با اشاره به عملکرد سه‌ساله سازمان امور اراضی کشور گفت: از مهرماه سال ۱۳۹۲ که بنده در سازمان امور اراضی کشور مسئولیت یافتم، مجموعه‌ای از برنامه‌ها و اقدامات اساسی با محوریت افزایش نظارت‌ها، توسعه حفاظت اراضی، ساماندهی مالکیت‌ها، حفظ حقوق متقابل دولت و ملت در دستور کار قرار گرفت. وی افزود: این امور به‌پشتوانه بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری، سیاستها و حمایت‌های دولت و به‌ویژه وزیر محترم‏، همراهی کارکنان سازمان و استانها و مشارکت مردم‏، عزمی ملی برای حفاظت از زمین شکل گرفت و شاهد ارتقای نگاه عمومی به مخاطرات تخریب زمین و کند شدن روند تغییر کاربری زمین‌های زراعی، باغها و سایر عرصه‌های محیط زیستی کشور بوده‌ایم. رئیس سابق سازمان امور اراضی همچنین با اشاره به راه‌اندازی گشت‌های حفظ اراضی در تمامی شهرستانهای مهم کشور افزود: با تأمین بیش از ۳۵۰ خودروی صحرایی‏، راه‌اندازی سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۱، ارتقای ساختار و تشکیلات و افزایش ۳۰برابری اعتبارات و توسعه فعالیت‌های ترویجی‏، ضریب پوشش حفاظتی اراضی کشاورزی از ۳۰ درصد در سال ۱۳۹۲ به بیش از ۷۰درصد در پایان ۱۳۹۴ افزایش یافته و در اکثر مناطق به‌ویژه استانهای شمالی تغییر کاربری تا حدود زیادی متوقف شد. بنا بر این گزارش علیرضا اورنگی رئیس جدید سازمان امور اراضی کشور که پیش از این مدتی طولانی سکان مدیریت این سازمان را به‌عهده داشت پس از دریافت حکم انتصاب خود از سوی معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: صیانت از اراضی کشاورزی و ساماندهی و توسعه اراضی برای پشتیبانی از بخش کشاورزی وظیفه مهم حاکمیتی سازمان است که باید در رأس اولویت‌های کاری ما در دوران جدید باشد.