نمایندگان مجلس با یک فورت طرح اصلاح ماده یک قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 2/ 12 /1388 مخالفت کردند و بر این اساس این طرح به صورت عادی در مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 84 رأی موافق، 27 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در مجلس با بررسی طرح اصلاح ماده یک قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 2 /12/ 1388 با قید یک فوریت مخالفت کردند.

این طرح به دنبال آن است که صدور سند مالکیت املاک واقع در محدوده روستاها و شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت از طرف بنیاد مسکن انجام شود تا دیگر نیازی به تأیید سایر مراجع نباشد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان یکی از طراحان این طرح گفت که در حال حاضر از 1250 شهر کشور تقریباً 1050 شهر با جمعیت بین 10 تا 12 میلیون نفر از شهرها زیر 50 هزار نفر جمعیت دارند که این شهرها دارای بافت روستایی بوده و از امکانات شهری برخوردار نیستند لذا لازم است که سند مالکیت آنها نیز توسط بنیاد مسکن روستایی و سازمان ثبت اسناد صادر شود.

وی در پاسخ به سوال پزشکیان که این طرح با قانون کاداستر چه تفاوتی دارد، گفت: این طرح تقریباً همان قانون کاداستر است با این تفاوت که صدور سند سهل‌تر و هزینه و زمان آن کمتر می‌شود.

مهرداد لاهوتی عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با یک فوریت این طرح گفت که این طرح تنها کار بنیاد مسکن روستایی را اضافه می‌کند و نمی‌تواند این سازمان به همه کارهایش رسیدگی کند.

حبیب‌الله دهمرده، نماینده زابل به عنوان موافق یک فوریت گفت که این طرح می‌تواند بسیاری از اختلافات در شهرهای کوچک به دلیل نبود سند را برطرف کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج