رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اجرای مراکز اورژانس اجتماعی از سال 1394 باعث کاهش 20 تا 25 درصدی خشونت‌ها و آسیب‌های اجتماعی در شهرها شده است.

سلمان خدادادی درباره راه‌های مقابله با خشونت‌های خانگی و ایجاد فضای امن به ویژه برای زنان و کودکان در خانواده‌ها به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج گفت: سه سال قبل طرحی از مجلس و دولت در وزارت کار، رفاه و تعاون شروع به اجرا شد که قرار است در سال‌های 1395 و 1396 به اوج خود برسد.هدف این طرح ایجاد مراکزی تحت عنوان اورژانس مسائل اجتماعی در شهرهای بالای 100 هزار نفر است تا بتواند از میزان خشونت‌های خانواده‌ها و آسیب‌های بعدی آن بکاهد.

برخورداری شهرهای بالای 50 هزار نفر از خدمات اورژانس اجتماعی

وی افزود: در ادامه این روند سال قبل تصویب شد که با گسترش این اورژانس‌ها، شهرهای بالای 50 هزار نفر هم از این امکانات برخوردار شوند.

رئیس کمیسیون اجتماعی در مورد شیوه کار اورژانس‌های اجتماعی خاطر نشان کرد: هدف از این اورژانس‌ها این است که در زمانی که در خانواده‌ای خشونتی رخ داد، همان طور که در مواقع بیماری به اورژانس زنگ می‌زنند با این مراکز تماس بگیرند و از خدمات کارشناسان زبده آن استفاده کنند. مجری این طرح سازمان بهزیستی است و اکثر شهرها از آن بهره‌مند هستند. گسترش کار این اورژانس‌ها به کاهش طلاق و فرار از خانه و همچنین آسیب‌های بعدی آن می‌انجامد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی درباره فرهنگ‌سازی زنان و افراد تحت خشونت برای استفاده از این مراکز تصریح کرد: کمیسیون اجتماعی در جلساتی که با وزیر کار داشته است به این موضوع توجه ویژه کرده است. لذا با توجه به اینکه ریشه بسیاری از مسائل فرهنگی است انجام کارهای تبلیغاتی باید صورت می‌گرفت در همین راستا معاونت پیشگیری از جرایم وزارت کار، اقدامات تحقیقاتی خوبی انجام داده تا عدم خشونت در خانواده‌ها نهادینه شود.

کاهش 25 درصد میزان خشونت‌ها در مشهد

خدادادی همچنین اظهار داشت: از زمان شکل‌گیری مراکز اورژانس اجتماعی در سال 94 تا امروز در شهرهایی مانند مشهد که آمار خشونت و حاشیه‌نشینی بالا است، حدود 25 درصد شاهد کاهش آمار اقدامات خشونت‌بار بوده‌ایم. در شهرهای دیگری مانند آبادان که شخصا از مراکز اورژانس آن بازدید کردم و دیگر شهرهای دارای اورژانس، کاهش 20 تا 25 درصد دیده می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج