دیمیتری مدودیف نخست وزیر فدراسیون روسیه اعلام کرد: تهران و مسکو در سال های اخیر شاهد پیشرفت گسترده روابط در عرصه های مختلف بوده اند.

به گزارش خبرگزاری موج، مدودیف در پیام خود که در آئین گشایش همایش فرهنگی- اجتماعی ایران و روسیه توسط ایگور بارینوف رئیس آژانس فدرال اقوام این کشور خوانده شد، افزود: ایران و روسیه مشترکات زیادی برای همکاری های دو جانبه دارند و روابط در سال های گذشته روند رو به رشدی را در تمامی حوزه ها شاهد بوده است.
وی همچنین تاکید کرد که همایش فرهنگی-اجتماعی ایران و روسیه در شهر اوفا مرکز جمهوری باشقیرستان، زمینه گذار توسعه روابط فرهنگی و نیز افزایش ارتباطات بین ایرانیان و روس ها می شود و می تواند برای گسترش روابط دو کشور نیز مفید باشد.
همایش دو روزه فرهنگی-اجتماعی ایران و روسیه با محورهای سیاست و جوانان، هماهنگی روابط بین ملت‌ها و ادیان و همکاری های گردشگری روز پنجشنبه در به صورت نشست عمومی و کارگروههای موضوعی گشایش یافت.
ریاست هیات ایرانی را در این همایش دو روزه علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها بر عهده دارد.
در این همایش که با برنامه ریزی آژانس فدرال اقوام فدراسیون روسیه تدارک دیده شده است، مهدی سنایی سفیر ایران، حجت الاسلام نواب رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی، نمایندگانی از وزارت ورزش و جوانان، سازمان گردشگری و میراث فرهنگی ایران و نیز شرکت های خصوصی ایرانی فعال در حوزه گردشگری شرکت دارند.
ایگور بارنیوف رئیس آژانس فدرال اقوام، رئیس آژانس فدرال گردشگری، مسئولان فرهنگی و مذهبی روسیه و همچنین مقام های محلی در این همایش که به میزبانی رستم حمیدوف رئیس جمهوری باشقیرستان برگزار می شود، شرکت دارند.
مبارزه با خشونت و افراطی‌گری، راهکارهای گسترش همکاری های متقابل در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، جوانان و گردشگری از جمله مسائل مورد بررسی طرفین ایرانی و روسی است.
روسیه با حدود 147 میلیون نفر جمعیت و بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت به عنوان بزرگ ترین کشور جهان، یکی از گوناگون ترین ترکیب های قومی دنیا را دارد به گونه ای که تا 160 قوم از جمله 39 مسلمان را در بر می گیرد.
دولت این کشور پس از فروپاشی سال 1991 شوروی، توانسته با استفاده از مزیت های این تنوع جمعیتی و قومی، همگرایی را تقویت کند.
جمهوری باشقیرستان با 143 هزار و 600 کیلومتر مربع مساحت در منطقه ولگای روسیه بین رود ولگا و رشته کوه های اورال قرار گرفته و یکی از پیشرفته ترین مناطق این کشور است که اقتصادی قوی دارد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج