وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زبان فرهنگ، زبان انسانیت، معرفت، اخلاق و نوع دوستی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه سه شنبه سیزدهم تیر ماه در آیین گشایش هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در تالار وحدت با بیان این مطلب افزود: امروز در حالی میزبان جمهوری آذربایجان هستیم که برای توسعه و تعالی فرهنگ دو ملت تلاش می کنیم .

وی گفت: فرهنگ و تمدن آذربایجان در منطقه و جهان می درخشد و ریشه های فرهنگ و تمدن آن ها یکی از تمدن های کهن این کشور است .

صالحی امیری ادامه داد: مردم آذربایجان نجیب هستند و از این منظر ندای ما به آن ها ویژه است و به طور همزمان در سه نقطه تهران و همچنین اصفهان فرهنگ و تمدن آن ها را به ملت ایران معرفی می کنیم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: انسان های فرهنگی با هم اختلاف پیدا نمی کنند و جامعه بزرگ آذری های کشور ایران نیز نماد اخلاق و معرفت هستند و زبان آن ها یکی از زبان های شیرین و فاخر در ایران محسوب می شود .

وی گفت: باید از سطح روابط رسمی و دولت ها عبور کرده و به روابط ملت ها توجه کنیم .

صالحی امیری در عین حال تاکید کرد: باید از اختلافات که خواسته دشمنان است، پرهیز کنیم. از وحدت و همدلی دو دولت، ملت ها سود می برند و از اختلافات دشمنان سود می برند .

وی ادامه داد: باید زبان های جدیدی برای ارتباطات فرهنگی خلق کنیم. زبان فیلم، تئاتر، موسیقی، کتاب و شعر از جمله این زبان ها است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید افزود: تروریسم در منطقه به دلیل تحجر و تعصب و فقر فرهنگی ایجاد شده است. برای توسعه فرهنگی باید تلاش بیشتری نسبت به گذشته داشته باشیم زیرا مهمتر از شخص تروریست، فکر اوست که باید در منطقه خشکانده شود .

وی ادامه داد: متاسفانه خاورمیانه و دنیای اسلام در آتش خشم و کینه عناصر متعصب می سوزد و راه محو تروریسم تلاش حداکثر فرهنگی برای ایجاد اعتدال و عقلانیت فرهنگی در دنیای اسلام است .

صالحی امیری افزود: گفت و گوی فرهنگی میان نخبگان و همچنین ارتباط رسانه ها و اهالی فرهنگ و هنر دو کشور نقش مهمی در توسعه و تعمیق روابط دو ملت دارد .

وی در پایان گفت: به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران تاکید می کنم که ما هیچ گونه محدودیتی در توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با جمهوری آذربایجان نداریم .

هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان عصر امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در تالار وحدت تهران آغاز به کار کرد و به مدت یک هفته در فرهنگسرای هنر، فرهنگسرای ارسباران و تالار هنر تهران و به طور همزمان در اصفهان برگزار می شود .

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج