نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: تداوم مشکلات زیرساختی خوزستان در حاکمیت بخشی نگری در مدیریت کشور از یک سو و عدم حضور مردم این استان در ساختار دولت از سوی دیگر است.

هدایت الله خادمی در خصوص وضعیت آب و برق استان خوزستان با ورود به فصل گرما و عبور درجه حرارت از مرز 50 درجه به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج گفت: در حال حاضر شرایط خوزستان بسیار بد است. گرما به 50 درجه رسیده و درعین‌حال این استان با مشکلات آب و برق نیز روبرو است.

وی افزود: اگر زیرساخت‌های نیرو در خوزستان مانند کشورهای عربی که شرایط آب و هوایی شبیه این استان دارند، بود مردم این منطقه تا این حد دچار سختی نبودند. زیرساخت‌های آب و برق خوزستان مشکل دارند و به آن‌ها رسیدگی لازم نشده است. در حال حاضر خوزستان با قطعی آب و برق روبرو است و در برخی از روستاها 45 روز است که آب قطع شده و با تانکر آب‌رسانی می‌شود. همچنین در بخش‌هایی با جمعیت 40 هزار نفری که رود کارون از دل آن منطقه عبور می‌کند و نیروگاه‌های کارون 3 و 4 در هر دو طرفش ساخته شده نیز با تانکر به مردم آب می‌رسانند. در این وضعیت مردم تنها منتظر خنک شدن هوا هستند. 

نماینده مردم ایذه و باغ‌ملک در رابطه با پیگیری‌های نمایندگان استان خوزستان برای بهبود وضعیت معیشتی از طریق دولت تصریح کرد: دولت یازدهم پیش از انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری، مصوبه‌ای را در هیات دولت به تصویب رساند که بر طبق آن با اختصاص اعتبار مشکلات حوزه آب، برق، تصفیه‌خانه، انتقال آب و بحث ریز گردها مرتفع می شد. اما تا امروز این مصوبه اجرایی نشده و حتی بین دستگاه‌های دولتی هماهنگی برای عملیاتی شدن آن وجود ندارد.

بخشی نگری در مدیریت کشور خوزستان را تبدیل به استانی محروم کرد

خادمی تعلل در اجرای این مصوبه را به برنامگی مرتبط دانست و خاطرنشان ساخت: مشکل مذکور ربطی به اعتبار و کمبود بودجه ندارد. در واقع برنامه‌ای برای عملیاتی شدن آن نیست وگرنه که کشور ما همیشه بدون پول نبوده است. ما جز کشورها رده اول در زمینه برخورداری از منابع نفت و گاز هستیم اما وضعیت خوزستان هر روز بدتر از قبل می‌شود.

وی ادامه داد: علت عدم حل مشکلات زیرساختی خوزستان در این است که مردم این منطقه نقشی در دولت ندارند. برخی استان‌ها پنج وزیر در کابینه دارند و لذا در شرایطی که بخشی نگری حاکم باشد، خوزستان کماکان در مشکلات باقی خواهد ماند. اما در دهه 60 و 70 مسئولین ملی نگر بودند. خود را وابسته به استان و شهری نمی‌دانستند. در آن دوران تعدادی فرماندهان نظامی کشور از میان خوزستانی‌ها بودند لذا کاری متفاوت از سایر مناطق کشور برای این استان نکردند زیرا معتقد بودند باید برای کل کشور برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرد. اما اکنون هر وزیر و مسئول دولتی به فکر بهبود استان خود است و از آنجا که خوزستانی‌ها سهمی در دولت ندارند مشکلاتشان به سختی حل می‌شود. مردم این منطقه فقط خوب رأی می‌دهند بدون آنکه نقشی در قالب مشاور، معاون و وزیر در دولت‌ها داشته باشند. 

نایب رئیس کمیسیون انرژی تداوم بخشی نگری در اداره کشور را گام گذاشتن در مسیر تبدیل نظام سیاسی ایران به حالت ملوک‌الطوایفی دانست و افزود: این روند باعث از بین بردن شایسته‌سالاری می‌شود و در نهایت ما را به جایی می‌برد که اکنون کشوری مانند لبنان درگیر آن است. یعنی هر فردی از قبیله، استان و منطقه‌ای دنبال سهم خواهی در حاکمیت خواهد بود.

خادمی در مورد اینکه آیا 18 نماینده استان خوزستان از طریق مجلس اقدامی برای تسریع در حل مشکلات آب و برق این منطقه انجام داده‌اند یا خیر، گفت: همکاری نمایندگان مجلس با نمایندگان استان خوزستان منجر به همان مصوبه‌ای شد که پیش از انتخابات به تصویب هیات دولت رسید هرچند که اجرایی نشده است. در همین خصوص چند روز قبل نمایندگان خوزستان با استاندار جلسه‌ای داشتند که نتیجه آن تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری این مصوبه بود. 

انتقال آب کارون کشاوری ایذه و باغ ملک را نابود کرد

خادمی همچنین با اشاره به مشکلات ایذه و باغ‌ملک در شمال شرق استان خوزستان بیان کرد: دروازه ورود رود کارون به خوزستان منطقه ایذه و باغ‌ملک است که از آنجا با عبور از چند شهر دیگر این استان به خلیج‌فارس می‌ریزد. اما وضعیت به‌گونه‌ای است که ما حتی قادر به برداشت یک لیتر از این آب نیستیم. زیرا این آب را برای توسعه صنعت به استان‌های کویری منتقل می‌کنند. در حالی که صنعت باید در کنار رودخانه‌ها شکل بگیرد و نه مناطق کویری. علت چنین تصمیماتی هم حضور افرادی از این استان‌ها در دولت است.

وی تصریح کرد: دولت نه تنها در چهار سال گذشته کاری با ایذه و باغ‌ملک نکرد بلکه برای کل استان خوزستان اقدامی انجام نداد. البته لازم به ذکر است که فقط این چهار سال نیست. از پایان جنگ و در 28 سال گذشته کاری برای شهرستان ایذه صورت نگرفته است. بعد از جنگ حتی یک نانوایی در این منطقه اضافه نشده است در حالی که تا پیش از آن ما دارای سینما، فرودگاه کوچک و کارخانه آجر سازی بودیم. اما همگی تعطیل شد و این مساله به بروز بیکاری انجامید.

نماینده ایذه و باغ‌ملک اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم هیات دولت با برگزاری مناقصه‌ای تلاش کردند معضل آب شمال شرق خوزستان را حل کنند. در صورتی که این مشکل حل می‌شد بحث اشتغال و کشاورزی منطقه نیز مرتفع می‌گردید. تا پیش از این مناطق مذکور دارای کشاورزی قابل توجهی بود که که با انتقال آب کارون از بین رفت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج