جمالی نوبندگانی به تشریح تفاوت طرح کمیسیون امنیت ملی مجلس با برنامه تخصیص دو هزار میلیارد تومانی به فعالیت های سپاه پرداخت.

محمدجواد جمالی نوبندگانی درخصوص طرح جدید کمیسیون امنیت ملی در واکنش به تصویب تحریم های جدید سنا علیه کشورمان به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج گفت: طرح مذکور قرار است فردا از طرف کمیسیون امنیت ملی به هیات رئیسه مجلس تقدیم شود اما هنوز چند فوریتی بودن آن مشخص نیست و این مساله بستگی به نظر هیات رئیسه دارد.

وی افزود: مفاد این طرح مبتنی بر تقویت بنیه دفاعی کشور و بحث موشکی است که در واقع پاسخی به تهدیدات آمریکا در حوزه امنیتی کشور به شمار می رود. لذا امیدواریم دولت نیز در این خصوص مجلس را همراهی کند.

جمالی نوبندگانی در مورد تفاوت این طرح با موضوع تخصیص 2000 میلیارد تومان برای فعالیت های موشکی و سپاه قدس خاطر نشان کرد: تخصیص دو هزار میلیارد تومانی که اخیرا در رسانه های مطرح شده در قالب بودجه و برنامه ششم توسعه قرار دارد اما طرح کمیسیون امنیت ملی اقدامی در واکنش به تحریم های مصوب سنا آمریکا است.

نماینده مردم فسا در مجلس با اشاره به تاثیر تحریم های جدید آمریکا بر برجام تصریح کرد: این تحریم ها نقض برجام است تا جایی که حتی سناتور کروکر رسما اعلام کرد ایالات متحده با عمل نکردن به مفاد برجام و تصویب تحریم عملا باعث برهم خوردن توافق هسته ای می شود. براین اساس در موقعیتی که ما علاوه بر اجرای کامل تعهداتمان در برجام، با بدعهدی طرف مقابل از یک سو و اظهارات صریح وزارت خارجه آمریکا در مورد تغییر نظام جمهوری اسلامی و کشاندن جنگ به داخل ایران توسط محمد بن سلمان روبرو هستیم، دست روی دست گذاشتن در حوزه دفاعی کار منطقی و عاقلانه ای محسوب نمی شود. ضمن آنکه عدم تقویت توان موشکی در زمره تعهدات برجام نیست.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در طرح مورد اشاره از دولت درخواست پرداخت مبلغ مشخصی برای این برنامه شده است، گفت: ما از دولت مبلغی را برای این منظور درخواست کرده ایم که تا زمان تصویب طرح در مجلس مایل به رسانه ای شدن آن نیستیم. لازم به ذکر است که نحوه تخصیص این مبلغ در بخش های مختلف دفاعی بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود و کمیسیون در این رابطه وارد جزئیات نشده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج