معاون وزیر امور خارجه گفت: دستاوردهای برجام متعلق به همه مردم ایران است و تا وقتی که قدرت مردم حفظ شود، به طور قطع ما به مسیر خود با عزت و قدرت ادامه می دهیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدعباس عراقچی در مراسم تجلیل از فعالان فضای مجازی ستاد دکتر روحانی درمرکز خیریه معلولین ذهنی وحدت با اشاره به رونمایی کتابی که عواید آن قرار است، صرف این مرکز خیریه شود، افزود: کتاب تروریست و فضای مجازی، کتابی درباره داعش و حضور آن در فضای مجازی است و اینکه چگونه این گروهک خبیس از حفره های فضای مجازی در جهت دستیابی به اهداف شوم خودش استفاده می کند، است.
معاون وزیر امور خارجه با اشاره به جنایات تروریست ها در مجلس شورای اسلامی که چهارشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، اظهار داشت: داعش تمسک به تروریسم وحشیانه می کند و تروریسم داعش چند پله جلوتر از عنوان تروریسمی است که ما می شناسیم و مشخصه بارز آن، وحشیگری و بربریت است.
عراقچی با اشاره به جنایت تروریست های داعش گفت : اربابانی هستند که این افراد را هدایت می کنند اما تمسک به تروریسم نشانه زبونی، شکست، ترس و بزدلی و از همه مهمتر سرگردانی است که در جمع مردم بی گناه، بی هدف تیراندازی می کند و این نشان می دهد که آنها به اهداف خود نرسیده اند.
معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه این قبیل اقدامات را نباید از چشم این گروهک دید، اظهار کرد: باید آنها را از چشم اربابانی دید که دچار سرگردانی هستند، تروریسم کور جز کشتن انسان های بی گناه راهی پیش روی خود نمی بیند و این فاجعه ای است که هر روز در عراق و سوریه تکرار می شود.
عراقچی یادآور شد: اگر حضور قدرتمندانه جمهوری اسلامی و نیروهای مدافع حرم در سوریه و عراق نبود و اگر نبودند کسانی که از جان خودشان گذشتند و در مناطق دوردست با داعش جنگیدند، ما با داعش درخانه خودمان نجنگیم و این از ثمره رشادت های آنهاست.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: از آنچه که اتفاق افتاده است، حتما کسی راضی نیست اما این نشان داد که ناامنی چگونه است و اگر مثل سوریه و عراق هر روز با دهها حرکت این چنین مواجه بودیم، چه زندگی داشتیم و قدر عافیت را کسی می داند که به مصیبتی گرفتار آید.
عراقچی تاکید کرد: اگرچه دلمان از شهادت جمعی از هموطنانمان خونین است اما از اینکه از نعمتی برخوردار هستیم و باید آن را قدر بدانیم و از نیروهای نظامی و امنیتی که امنیت را برای ما تامین کردند، قدردانی کنیم.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه کرد: خدا را شاکر هستیم که برجام در حوزه های مختلف گشایش هایی برای کشور داشته است در حوزه بهداشت، درمان و سلامت هم گشایش های خوبی ایجاد کرده و در این حوزه ها با شرایط بسیار بهتری نسبت به گذشته مواجه هستیم.
معاون وزیر امور خارجه گفت: ما در سال های تحریم تمام داروهای کشور را از طریق واسطه ها تامین می کردیم اگر چه دارو به ظاهر تحریم نبود اما در باطن شرکت های و بانک های غربی از تامین داروی مورد نیاز امتناع می کردند و دست ما در حوزه دارو کوتاه بود.
عراقچی با بیان اینکه دارو با واسطه های مختلف که بعضا امکان تقلب داشت تامین می شد، اظهار داشت: امروز خوشحال هستیم که بعد از برجام این مشکلات به مقدار زیادی برطرف شده است. به طوری که از 300 قلم داروی تحریمی، الان تنها کمتر از 30 قلم هنوز دچار مشکلاتی هست و بقیه داروها از مسیر مستقیم و از فروشنده اصلی تامین می شود و حتی این داروها با 50 درصد ارزان تر از گذشته تامین می شود.
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: این اطمینان وجود دارد که داورها از شرکت اصلی خریداری می شوند و خرید و تقلبی وجود ندارد و سلامت مردم بیشتر تامین می شود.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه در گام اول برجام، تثبیت حق انرژی هسته ای ایران بود، اظهار کرد: در تمام 10 تا 12 سال همه مردم فریاد می زنند که انرژی هسته ای حق مسلم ماست و الان این حق تثبیت شده است و تحریم های مرتبط با هسته ای هم برداشته شده است.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان اضافه کرد: اگرچه به نقش بنده و همکارانم در وزارت امور خارجه اشاره شد، ما زحمت خود را کشیدیم اما برجام دستاورد همه ملت ایران است که تمام تحریم ها و کمبودها را تحمل کردند و حاضر شدند از حق خود بگذرند و دشمنان را از تحریم های اقتصادی ناامید کردند.
عراقچی افزود: اگر آمریکا از تحریم های اقتصادی ناامید نشده بود و مردم ایران دست های خود را بالا می بردند، دلیل نداشت که آمریکا با ما مذاکره کند در واقع مقاومت مردم بود که آنها را به پشت میز مذاکره کشاند.
معاون وزیر امور خارجه عنوان داشت: توانایی های دفاعی نیروهای نظامی بود که غربی ها را پشت میز مذاکره کشاند اگر آنها احتمال می دادند که با حمله به مراکز هسته ایی، می توانند برنامه های ما را متوقف کنند، حتما این کار را می کردند کما اینکه در سال های گذشته تاسیسات هسته ای عراق و سوریه را بمباران کردند و اتفاقی هم نیفتاد.
عراقچی اضافه کرد: آنها اگر می توانستند، نمی گذاشتند برنامه هسته ای ما پیش برود کما اینکه اوباما گفت اگر می توانستند یک پیچ و مهره هم از برنامه هسته ای ایران باقی نمی گذاشتم اما ایران از این مرحله عبور کرده است.
معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: در واقع مقاومت مردم ایران بود که 6 قدرت بزرگ دنیا را پای میز مذاکره و جمهوری اسلامی ایران را در طرف دیگر میز کشاند و این توانایی های ملت ایران بود که آنها را پای میز مذاکره نشاند.
معاون وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنانش یاد و خاطره شهدای هسته ای را گرامی داشت و بیان کرد: شهدای هسته ای حق بزرگی به گردن ما دارند و ما به خانواده معظم این شهدا ادای احترام می کنیم.
عراقچی در ادامه به انتخابات ریاست جموری اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از 70 درصد از مردم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند. این میزان مشارکت در کشورهای غربی یک آرزوست، زمانی که میزان مشارکت در این کشورها به 60 درصد می رسد، می گویند که مشارکت خوب است. مشارکت مردم اروپا در پارلمان اروپایی 30 درصد بود.
معاون وزیر امور خارجه گفت: ثبات سیاسی، مشارکت مردم، مقاومت آنان و توانمندی علمی و دفاعی را تا زمانی که حفظ کنیم در مسیر عزت، حرکت خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج