الکساندرلاورنتیف فرستاده ویژه رییس‌جمهور روسیه که به تهران سفر کرده است پیش از ظهر روز چهارشنبه با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و در مورد روند همکاری‌های مشترک در زمینه مقابله با تروریسم و فرآیندهای سیاسی در بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، دریابان علی شمخانی در این دیدار با اشاره به نقش ثبات‌زدا و تنش‌آفرین آمریکا در منطقه تاکید کرد: پس از هر سفر مقامات این کشور به خاورمیانه شاهد بروز اختلافات میان کشورها و تقویت گروه‌های تروریستی و در نتیجه آن فروش بیش‌تر سلاح و گردش اقتصاد تروریسم توسط آمریکا هستیم.

وی افزود: همکاری‌های سازنده میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در سوریه، معادلات امنیتی منطقه را به نحوی موثر علیه تروریست‌ها تغییر داده است که آزادسازی حلب، برقراری آتش بس و تعیین مناطق کاهش تنش بخشی از دستاوردهای آن است.

شمخانی گفت: مردم در کشورهای اروپایی بخشی از هزینه سیاست‌های نادرست مسوولان خود نسبت به تقویت منابع انسانی و تسلیحاتی تروریست‌ها در سوریه را می‌پردازند و این روند صرفا با تغییر واقعی اراده در مقابله با تروریسم بدون استاندارد دوگانه متوقف خواهد شد.

مقام عالی هماهنگ‌کننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی ایران با سوریه و روسیه کشورمان اظهار کرد: رایزنی نزدیک کشورهای ضامن آتش بس در سوریه به منظور در نظر گرفتن مجموعه ملاحظات در فرآیند آتش بس و ایجاد مناطق کاهش تنش به صورتی که تامین‌کننده منافع مردم سوریه در برابر جبهه تروریسم باشد اقدامی اجتناب‌ناپذیر است.                                                                                          

شمخانی اولین اجلاس دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه، سوریه و عراق که اخیرا در روسیه برگزار شد را گام موثری در افزایش هماهنگی‌های راهبردی برای تداوم مبارزه با تروریسم عنوان کرد و افزود: آزادسازی کامل کشور سوریه باید در چارچوب حق حاکمیت ملی این کشور و با توافق دولت صورت گیرد و هرگونه طرحی که درصدد تجزیه و یا تثبیت حضور عناصر مسلح باشد موجب تداوم بحران تروریستی و تعمیق خطر تروریسم در آینده خواهد شد.

هم‌چنین لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس‌جمهور روسیه نیز در این ملاقات با حمایت از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در روند سیاسی ایجاد صلح در سوریه خاطرنشان کرد: دو کشور درباره بسیاری از مسائل بحران سوریه توافق داشته و همکاری‌های سازنده‌ای را صورت داده‌اند که کمک بزرگی برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه و جهان بوده است.

وی افزود: پایبندی طرف‌های توافق به اجرای تعهدات در مناطق کاهش تنش زمینه‌ای برای رسیدن به راه‌حل نهایی عبور از بحران سوریه خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج