سخنگوی وزارت کشور در مجلس در سخنانی با اشاره به بلاتکلیف بودن جایگاه قانونی سازمان مدیریت بحران گفت: این سازمان از سال ۹۴ فاقد قانون است و مجلس باید در روند تسریع لایحه دولت که دو سال از ارائه آن می‌گذرد، تسریع کند.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدسلمان سامانی پس از قرائت گزارش کمیسیون عمران در خصوص سیل‌های سیستان و بلوچستان، آدربایجان شرقی و آذربایجان غربی طی سخنانی اظهار کرد: ابتدا لازم می‌دانم از نمایندگان در برگزاری انتخابات شوراها در بحث نظارت تشکر کنم که همدلی و همکاری ارزشمندی را با وزارت کشور داشتند و حماسه دیگری رخ داد.

وی همچنین با اشاره به گزارش کمیسیون عمران اظهار کرد: ایران یکی از پرحادثه‌ترین کشورهای جهان است و ما باید سازوکار مناسبی را برای پاسخگویی به حوادث و مخاطرات طبیعی فراهم کنیم. در این زمینه نقش مسئولین و دست‌اندرکاران مدیریت بحران مهم است که با جان و اموال مردم گره خورده است.

سخنگوی وزارت کشور گفت: در اغلب کشورها ساختار و جایگاه مدیریت بحران از اقتدار خاصی برخوردار بوده است و در انجام مأموریت‌ها چابک‌ترین سیستم‌ها را داراست. لذا لازم می‌دانم که مواردی را جهت استحضار و توجه بیان کنم.

وی افزود: در پی ورود سامانه بارشی از روز پنج‌شنبه ۲۴ فروردین ۹۶ هشدارهای لازم از سوی سازمان مدیریت بحران به استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و کردستان صادر شد. همچنین به منظور اطلاع‌رسانی به‌هنگام بر اساس نقش و وظیفه سازمان صداوسیما به عنوان مسئول کارگروه آموزش در سازمان مدیریت بحران هشدار مزبور به این سازمان ابلاغ شد و دستگاه‌های امدادی برای داشتن آمادگی لازم در هشدار سازمان مورد خطاب قرار گرفتند که از جمله آنها معاونت عملیاتی سپاه، سازمان امدادونجات هلال احمر و وزارتخانه‌های بهداشت، نیرو و راه بودند.

سخنگوی وزارت کشور در ادامه بیان کرد: بعد از آغاز بارش‌های سیل‌آسا در آذربایجان شرقی با دستور وزیر کشور رئیس مدیریت بحران در اولین ساعات به منطقه اعزام شده و به همراه مسئولین محلی در محل حادثه حضور یافته است و به دلیل جان باختن ۴۴ نفر از هموطنان و جهت اظهار همدردی با مردم که همزمان با پیام آرامبخش رهبری بود، یک روز عزای عمومی اعلام شد. همچنین با تأکیداتی که مطرح شد استفاده از توان دستگاه‌های اجرایی به ویژه نیروهای مسلح نیز به کار گرفته شد.

سامانی در ادامه به وضعیت اعتباری سه استان نیز اشاره کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان با ۱۹ شهرستان به عنوان پهناورترین استان کشور دارای ۱۲۱۰ کیلومتر مرز خاکی با افغانستان و پاکستان است، البته بارش‌های پی در پی که از بهمن ۹۵ شروع شد موجب خسارات زیادی به استان شد، اما در این راستا ۷۳۰ هزار و ۲۶۶ میلیون ریال در سال ۹۴ به این موضوع تخصیص یافت و ۲ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۸۲۲ میلیون ریال در سال ۹۵ مصوب شده که در تنفیذ مصوبات سال ۹۶ نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

وی همچنین بیان کرد: اعتبارات اختصاص یافته در آذربایجان شرقی نیز ۸۵ میلیارد و ۲۳ میلیون ریال به صورت اعتبارات بلاعوض بوده و ۳۸۰ میلیارد ریال نیز از اعتبارات تملک دارایی است. ضمن اینکه تضمین پرداخت مابه التفاوت سود و کارمزد تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی ۱۰۰۰ میلیارد ریال با سود ۱۰ درصد بوده است.

وی همچنین افزود: در استان آذربایجان غربی نیز ۲۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال اعتبارات بلاعوض تخصیص یافته و تضمین پرداخت مابه‌التفاوت سود و کارمزد تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی ۳۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال بوده که سود ۴ درصد روستایی و ۵ درصد شهری را دارا است.

سخنگوی وزارت کشور در ادامه با اشاره به مشکلات و چالش های فراروی سازمان مدیریت بحران گفت:‌ از برنامه پنجم توسعه تاکنون با نظر مساعد نمایندگان و مطابق بند دو پیشنهاد کمیسیون عمران تنخواه‌گردان ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی به منظور مقابله با حوادث مترقبه به ۴ درصد افزایش یابد. ضمن اینکه به منظور افزایش سرعت عمل و اثربخشی سازمان با اصلاح فرآیند تصویب و تأمین اعتبار که در بند سوم پیشنهادات کمیسیون عمران تأکید شده موافقت کند.

سامانی همچنین اظهار کرد: در خصوص عدم اطلاع‌رسانی و اقدام موثر در تجمع مردم که در گزارش کمیسیون عمران به آن اشاره شده، باید گفت: در ساختار تشکیل سازمان مدیریت بحران کارگروه اطلاع‌رسانی به عهده سازمان صداوسیما است که اطلاع‌رسانی از طریق این سازمان انجام شده و عدم توجه از طریق افراد موجب حادثه شده است.

وی در پایان اظهار کرد: بلاتکلیف بودن جایگاه قانون برای سازمان مدیریت بحران از مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود. این سازمان از سال ۹۴ تاکنون فاقد قانون است. انتظار داریم مجلس در روند تصویب لایحه دولت که اکنون دو سال از ارائه آن به مجلس می‌گذرد، تسریع کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج