نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت ها برای حل بحران ها و مشکلات کشور باید برنامه داشته باشند و دولت ما با تکیه بر توانایی دانشگاهیان و محققان داخلی، برنامه ای عملیاتی و قابل اجرا تهیه و آماده اجرا دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در ادامه سفرهای انتخاباتی روز یکشنبه به گرگان سفر کرد و در جمع اقشار مختلف مردم گلستان در مصلای مرکز استان خطاب به رقبای انتخاباتی اظهارکرد:داشتن برنامه اگر چه موضوعی بسیار مهم و محوری است اما مهم تر از آن اجرا و پیاده کردن برنامه هاست. 
رئیسی افزود: هم اینک بسیاری از پژوهش های کاربردی در دانشگاه های کشور خاک می خورد و از آنها استفاده ای نمی شود.
 وی بیان کرد: رئیس جمهوری باید ظرفیت داشته باشد و در بزنگاه ها و شرایط حساس و بحرانی از خود خویشتن داری به خرج دهد.
 رئیسی افزود:‌شما به خوبی می دانید که من همه مشکلات شما را می دانم و به آن آگاهم و اگر قرار باشد لب به سخن باز کنم و آن چه می دانم را بگویم معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.
وی افزود: اینها مردم را از بازگشت به گذشته می ترسانند و می خواهند این گونه القا کنند که با آمدن هر فرد دیگری جز خودشان ، کشور بازگشت به عقب خواهد کرد اما هدف و شعار اصلی ما ، نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود ، بلکه تغییر شرایط به نفع مردم است . 
رییسی ادامه داد: برخی ها می گویند با آمدن خودشان دخترها و پسرها آزادی خواهند داشت اما مگر این آزادی را شما به جوانان می دهید ؟ این آزادی را خدا داده و در قانون اساسی آمده و شما اگر هنرمند باشید این قوانین را در کشور اجرا کنید. 
وی گفت: گسترش زبان اقلیت ها ، پوشش و فرهنگ اهل سنت همه جزو آزادی های خدادادی نگاشته شده در قانون اساسی است که رئیس جمهوری فقط وظیفه اجرای آن را بر عهده خواهد داشت. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: رئیس جمهور نباید از اهل سنت استفاده ابزاری کند و حقوق شهروندی که وظیفه دولت است را به عنوان اقدام بزرگ خود معرفی کند. 
رئیسی افزود: حقوق شهروندی آن نیست که مردم مستضعف کشور، خجالت زده تامین نیاز خود باشند و دختران تحصیل کرده کشور ، درمانده به دست آوردن شغل مناسب باشند. 
وی ادامه داد: با حرف زدن و ادعا کردن که نمی توان کشور را اداره کرد و در دولت ما، مدیران اقدام گرا و عملیاتی خواهند بود و بی شک در این دولت ، دوران حرف ها و شعارها به پایان خواهد رسید. 
وی گفت: مبارزه با رانت خواری و فساد که یک مطالبه مهم مردم است، به مدیران عمل گرا احتیاج دارد که شرط نخستش ، داشتن مدیرانی سالم است و بی شک با دستمال های کثیف نمی توان آلودگی های شیشه را پاک کرد. 
رئیسی بیان کرد: نخستین کسی که باید نسبت به فسادها حساس باشد ، شخص رئیس جمهور است. 
وی افزود: دستگاه های اجرایی می گویند گزارش فسادها را به قوه قضاییه داده ایم اما این قوه از وجود آنها اظهار بی اطلاعی می کند؛ با این کارها فساد ریشه کن نخواهد شد. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم تا زمانی که اقدام عملی در مبارزه با فساد مشاهده نکنند ، به دولت ها اعتماد نخواهند کرد و هر چه دولت بگوید ما این کارها را برای ریشه کنی فساد کردیم نتیجه بخش نخواهد بود. 
رئیسی در ادامه به بیکاری در کشور اشاره کرد و گفت: کشور ما با حجم فراوان سرمایه و ظرفیت های متعدد، نباید پنج میلیون بیکار داشته باشد و کارگاه های زیادی در کشور تعطیل و ورشکسته باشد. 
وی بیان کرد: وزیر صنعت در مصاحبه ای گفت که 50 درصد صنایع کشور ورشکسته است که دلیل آن نداشتن نقدینگی کافی است. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در این شرایط که صنایع به دلیل کمبود نقدینگی دچار مشکل هستند ، چند نفر بدون ضابطه 500 هزار میلیارد تومان وام گرفتند و در بانکی دیگر سپرده گذاری کردند تا سود آن را دریافت کنند که این شرایط جفا به مملکت و مردم است. 
رئیسی ادامه داد: اگر 2 نفر از این افراد که بدون رعایت مقررات وام های کلان دریافت کردند پول های خود را برگردانند ، مشکل دریافت وام ازدواج 500 هزار جوان در نوبت انتظار دریافت این وام برطرف خواهد شد. 
وی به ادعای دولت در رسیدگی دیر هنگام به مشکل دلال نفتی معروف اشاره کرد و گفت: اگر شما (دولت) مدعی تضییع حق کشور هستید چرا از او شکایت نکردید ؟
وی دیپلماسی و اقتصاد را یکی از برنامه های مهم دولت خود عنوان کرد و گفت: به ما ایراد می گیرند که دیپلماسی بلد نیستیم ؛ اگر دیپلماسی مورد نظر شما ارتباط با خارجی ها است که بگوییم هوای ما را در انتخابات داشته باشند ، باید بگوییم بله ما این دیپلماسی را بلد نیستیم.
وی بیان کرد: اگر منظور شما از اقتصاد آن است که آب خوردن ما هم به برجام مرتبط باشد باید بگوییم بله ما این مدل از اقتصاد را یاد نگرفته ایم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: دیپلماسی مورد نظر ما برقراری ارتباط موثر با کشورهای همسایه برای گسترش مراودات تجاری و صادرات کالا به این کشورها است تا سهم بیشتری از بازار این کشورها به ایران تعلق بگیرد. 
رئیسی گفت: سهم ما از صادرات کالا به عراق که مرز و فرهنگ های مشترک زیادی با هم داریم به مراتب کمتر از ترکیه است که وزارت خارجه این دولت باید پاسخ دهد که برای افزایش این سهم درآمدی چه کرد ؟
وی اظهارکرد: دولت ها برای تکرار پیروزی خود در انتخابات یا باید به وعده های خود عمل کنند یا رقیب هراسی کنند که این دولت چون در عمل به وعده ها ناکام مانده بود دست به رقیب هراسی و رقیب تراشی زد. 
رئیسی ادامه داد: اینها می گویند ما به دنبال دیوار کشیدن در جامعه هستیم . بله ما این حرف را قبول داریم . ما می خواهیم دیواری میان چپاول گران و حقوق مردم ایجاد کنیم.
وی گفت: آنچه بیش از همه برای دولت کار و کرامت مهم است ، برخورداری یکسان مردم از حقوق شهروندی است و در دولت ما ، شهروند درجه یک و درجه 2 وجود ندارد و همه ایرانی ها فارغ از هر نژاد و قوم و مذهب در برخورداری از حقوق یکسانند. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: دعواهای سیاسی چیزی جز از بین رفتن فرصت های پیشرفت کشور ندارد و نباید ظرفیت های کشور را معطل این دعواها و مجادلات سیاسی کنیم. 
رئیسی ریشه کنی فساد را یکی از برنامه های محوری دولت خود دانست و گفت: یکی از راه های از میان بردن فساد در کشور ، توسعه دولت الکترونیک است. 
وی گفت: دولت الکترونیک با شفاف سازی همه بخش ها ، فرصت سوء استفاده را خواهد گرفت اما تاکنون 15 درصد بخش های دولت الکترونیک شده و 85 درصد دیگر آن همچنان سنتی است. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکسان سازی پرداخت حقوق کارمندان را ضروری دانست و ادامه داد: هم اکنون مدل های مختلف استخدامی مانند قراردادی ، کارمعین ، پیمانی و رسمی در دولت مشغول به کار هستند که یکسان سازی پرداخت ها و اجرای نظام هماهنگ پرداخت ضروری است. 
رئیسی از آنچه که بی توجهی دولت در تکمیل طرح های مسکن مهر نامید انتقاد کرد و گفت: شما دولتی ها این طرح را مزخرف دانستید و گفتید به دنبال طرح های جایگزین هستید ، پس چرا در دولت شما هیچ کوششی برای حل مشکل مسکن مردم انجام نشد؟
وی بیان کرد: مردم برای خانه دار شدن در طرح مسکن مهر ، طلاهای خود را فروخته و اندوخته های خود راسرمایه گذاری کردند اما متاسفانه رشد 6 درصد در سال این طرح ها ، مردم را از خانه دار شدن ناامید کرده است. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به ظرفیت های استان گلستان اشاره کرد و گفت: وجود 17 هزار کارگاه ورشکسته و تعطیل کوچک و بزرگ در این استان، زندگی را برای جوانان جویای کار و حتی کسانی که در صنایع مشغول به کار هستند دشوار کرده است. 
رئیسی افزود: آنهایی که در صنایع گلستان کار می کنند، نمی دانند آیا روز بعد هم واحد صنعتی آنها یارای ادامه فعالیت خواهد داشت یا تعطیل خواهد شد ؟
وی ادامه داد: کارگاه های تولیدی گلستان که تا مدتی پیش مشغول تولید بود به مراکز فروش لوازم چینی تبدیل شده و در شرایطی که قرار بود مقدار واردات به نصف کاهش یابد، ایران به بازار فروش محصولات خارجی و به ویژه چینی تبدیل شده است. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: واردات کالاها از چین که قرار بود کمتر شود به 2 برابر افزایش یافته و ورود کالاهای قاچاق چینی ، عرصه را بر تولید کنندگان تنگ و ادامه فعالیت را برای آنان دشوار کرده است. 
رئیسی بیان کرد: اگر هشت میلیارد دلار کالای قاچاقی که وارد کشور می شود به نصف تقلیل یابد ، یک میلیون شغل برای جوانان ایجاد خواهد شد. 
وی افزود: گلستان که مملو از استعدادهای فراوان به ویژه در بخش کشاورزی است می تواند با راه اندازی کارگاه های تولیدی، زمینه اشتغال افراد زیادی از جوانان را فراهم کند و نباید در این استان آمار بیکاری این اندازه زیاد باشد. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: استفاده از ظرفیت های کشور ، یکی از راه های حل ریشه ای مشکلات است؛ به عنوان نمونه کشورهای اروپایی 50 درصد تولید ناخالص خود را از دریاها تامین می کنند اما سهم ایران با وجود برخورداری از سواحل فراوان فقط 2 درصد است. 
به گزارش ایرنا حاضران در سخنرانی رییسی در بخش های مختلف سخنان این نامزد انتخاباتی،بارها سخنان وی را تشویق کردند. 
در لابلای این سخنرانی نیز مردم با شعارهای ' دولت 4 درصدی نمی خواهیم نمی خواهیم ' حمایت خود را از رئیسی اعلام کردند. 
این شعار در مناظرات انتخاباتی امسال بارها توسط قالیباف تکرار شده است و به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی او تلقی می گردد.
ابراهیم رئیسی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از این سخنرانی دیدار کوتاهی با آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان داشت. 
وی در این دیدار گفت:به دلیل جلوگیری از سوء استفاده انتخاباتی از مسئولیتم در آستان قدس رضوی از 18 فروردین تاکنون در محل کار خود حاضر نشده ام.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج