سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی پیش با محوریت مسائل اقتصادی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج، سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی پیش با محوریت مسائل اقتصادی آغاز شد. 

- این مناظره همچون دو مناظره قبلی، حواشی خاص خود را داشت که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. 

- با وجود آنکه ساعت شروع مناظره ۱۶:۳۰ اعلام شده بود، اسحاق جهانگیری زودتر از بقیه، ساعت ۱۵ در معاونت سیما حضور پیدا کرد. 

- پس از جهانگیری، به ترتیب هاشمی طبا، قالیباف، رئیسی و از همه دیرتر حسن روحانی برای مناظره در معاونت سیمای رسانه ملی حضور پیدا کردند. 

- نامزدها در جمع خبرنگاران، درباره مسائل اقتصادی سخن گفتند. قالیباف اظهار کرد که پیشنهاد اعلام دارایی نامزدها با منافع ۴ درصدی ها در تضاد بوده است؛ حسن روحانی نیز گفت: «نامزدها اگر وعده ای می دهند، بگویند که منبع آن چیست؛ از حقوق چه کسی می زنند و چگونه تورم ایجاد می شود.»

- مانند مناظره های قبلی، ابتدا قائم مقام و سپس ریاست سازمان صدا و سیما به استقبال از نامزدها آمدند. 

- طی قرعه کشی انجام شده، شماره های ۱ تا ۶ به ترتیب به مصطفی هاشمی طبا، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم، حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، سیدابراهیم رییسی اختصاص یافت.

- به گفته همراهان کاندیداها دمای هوا در استودیو ۱۸ درجه سانتی گراد است.

شروع تهاجمی جهانگیری

- جهانگیری اظهارات خود را با صدای بلند و با عتاب و خطاب آغاز کرد. وی در بخشی از اظهارات خود گفت: «نامزدها از سابقه خود نترسند و بگویند در زمینه مبارزه با قاچاق کالا در قوه قضاییه و نیروی انتظامی چه اقداماتی کرده اند.» پس از سوالات نامزدها از جهانگیری، بار دیگر نوبت به معاون اول دولت رسید. جهانگیری صدای بلند را فراموش نکرده بود. وی قالیباف را مخاطب تمام اظهارات خود قرار داد. جهانگیری گفت: «آقای قالیباف به حرف خلاف زدن عادت کرده است. آقای قالیباف آیا می دانید در بانک شهر و بانک قوانین چه خبر است؟ من بنابر مصالح ملی نمی خواهم برخی مباحث را مطرح کنم.» قالیباف بلافاصله پس از اتمام صحبت های جهانگیری با خنده طعنه آمیز گفت: «امیدوارم از حرف هایتان عقب نشینی نکنید.»

۴ درصدی‌های پُر رو

- قالیباف در نوبت سوالات خود از میرسلیم، گفت:« آقای جهانگیری می گوید ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد در املاک نجومی دزدی شده است. ایشان باید این اتهام را جواب بدهند؛ این ۴ درصدی ها خیلی پُر رو هستند.» میرسلیم در نوبت سخنرانی خود ضمن گلایه از بگو مگو میان جهانگیری و قالیباف گفت: «ما داریم بحث صادرات را مطرح می کنیم؛ درباره مباحث مربوط به فساد در زمان خودش صحبت کنید.»

قصه برجام و گلابی!

- رئیسی در ادامه این مناظره در نوبت سوالش از روحانی گفت:« ما یک بار قبلا گفتیم که مناظره ای میان دولت کنونی با مسئولان دولت سابق برگزار شود تا دیگر حواله دادن مسائل به گذشته قبل تمام شود.»

- وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشبیهی که روحانی از برجام در گذشته انجام داده بود بازگشت و گفت:«یکی از گلابی هایی که باید از برجام می گرفتید، منابع خارجی بود.»

- قالیباف در نوبت طرح سوال خود از روحانی بار دیگر برگه ای را این بار با موضوع آمار بیکاری از چنته اش بیرون آورد. وی در پایان سخنان خود در نقد دولت گفت: «درختی که 4 سال ثمر ندهد، 4 سال دیگر هم ثمر نخواهد داد.»

اشتباه لُپی مجری!

- پس از پایان سخنرانی روحانی، نوبت به قرعه کشی برای حضور نامزد بعدی پشت تریبون رسید. مجری برنامه شماره 1 را از گوی بیرون کشید و از مصطفی میرسلیم خواست که پشت تریبون برود؛ هاشمی طبا در همین حین گفت که شماره یک منم!

درِ گوشی های رقبا!

در حین سخنان قالیباف، حسن روحانی صحبت هایی را با یار دست چپش یعنی جهانگیری مطرح کرد. جهانگیری نیز با رئیسی صحبت هایی را داشت.

هیچ رانتی نگرفتم

- جهانگیری در نوبت سوال خود از هاشمی طبا، در واکنش به اظهارات قالیباف که شائبه ای را درباره خانه وی مطرح کرده بود گفت: «من تاکنون در عمرم هیچ گونه رانتی نگرفته ام؛ اگر هم زمینی گرفته ایم، با قیمت روز بوده است.» قالیباف با شنیدن این صحبت، لبخند زد.

افشاگری علیه جهانگیری/ سند رو شد

- همزمان با رد ادعای قالیباف از سوی جهانگیری مبنی بر نداشتن ملک گران قیمت، سند ملک نجومیِ معاون اول رئیس جمهور و همچنین وکالت وی به عباس پالیزدار برای فروش ملک در کشور بلاروس در فضای مجازی منتشر شد.

هاشمی طبا باز هم فراموش شد!

-در نوبت سوالات از قالیباف، نوبت به مصطفی هاشمی طبا رسید اما مجری مناظره باز هم نام وی را فراموش کرد و گفت، آقای قالیباف بفرمایید!

ما گل های خندانیم

- نوبت به جمع بندی مصطفی هاشمی طبا رسید؛ هاشمی طبا که تصور کرد باید پشت تریبون برود، نیم خیز شد! وی در ادامه برگه ای را بیرون آورد اما نه برای رو کردن سند بلکه برای شعرخوانی! «ما گل های خندانیم؛ ما وطن را مانند جان می دانیم.»

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج