کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: اجرای برجام که به دنبال آن باید فضاسازی ها علیه ایران در منطقه کاهش می یافت، تاثیری بر مناسبات تهران با کشورهای حوزه خلیج فارس نداشت و این روابط همچنان تیره باقی ماند.

حسن هانی زاده در مورد دستاوردهای دولت یازدهم در رابطه با کشورهای عرب منطقه خاورمیانه در پاسخ به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: دولت در سه سال و نیم گذشته نتوانست رابطه تنگاتنگی با اعراب ایجاد کنند هر چند که کشورهای عرب منطقه به ویژه اعضای شورای همکاری خلیج فارس و در راس آنها عربستان از ابتدای انقلاب ایران با کشورمان روابط غیر متعارفی دارند.

وی ادامه داد: طبق توافق برجام باید فضاسازی علیه ایران کاهش یابد اما کماکان مناسبات با اعراب تیره است و انتظار نمی رود هر دولتی نیز سرکار بیاید عربستان به دنبال حل مشکل با آن باشد.

کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص روابط ایران با سوریه و عراق خاطر نشان کرد: عراق و سوریه دو کشور بسیار مهم برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و بر این اساس تهران نمی تواند از آنها چشم پوشی کند. زیرا این دو کشور عمق استراتژیک ایران هستند و این روابط راهبردی در آینده نیز ادامه خواهد یافت. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج