کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: عملکرد دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی با روح عزت و استقلال کشور همخوانی نداشت و این رویکرد در نهایت منجر به محدود شدن امکانات و قرار گرفتن در حصار تایید دیگران شد.

حسین کاشانی پور درباره کارنامه دولت یازدهم در حوزه سیاست خارجی به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: برای ارزیابی عملکرد دولت روحانی در مسائل روابط خارجی باید ابتدا بررسی کرد که هدف از مناسبات بین المللی چیست و سپس به این موضوع پرداخت که آیا دولت به اهداف کشور در این باره رسیده یا خیر.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین تاکیدات روحانی حتی از زمان آغاز تبلیغات ریاست جمهوری، بحث روابط خارجی بود. از دید او توسعه روابط حلال مشکلات کشور و هموار کننده مسیر پیشرفت است و در صورتی که بتوان روابط متناسبی با جهان برقرار کرد، می توان بر مشکلات فائق آمد. اجرایی شدن این تفکر با آغاز به کار دولت شروع شد که اوج آن در مذاکرات هسته ای بود. اما نکته مهم این بود که پیش از ورود به مذاکرات یکسری اقداماتی را که باعث از دست دادن ارزش افزوده برای کشور می شد، صورت گرفت از جمله نصب سانترفیوژها متوقف شد که می توانست در چانه زنی ها موثر واقع شود.  

کارشناس مسائل سیاست خارجی خاطر نشان کرد: در زمان مذاکرات نیز پیام هایی از طرف دولت به کشورهای طرف مقابل داده شد که آنها را در جلوگیری از دست یابی به فناوری هسته ای جری تر می کرد. لذا اقدامات دولت یازدهم در حوزه روابط خارجی حتی با افکار امام خمینی در تناقض بود مانند خلاصه کردن جامعه جهانی به چند کشور زورگو که درصدد تشدید محدودیت های علیه کشورمان بودند.

وی افزود: برنامه جامع اقدام مشترک در صورتی که «مشترک» بود می توانست قابل توجه باشد و نه اینکه ما در اجرای آن پیشگام شویم و پس از انجام تمام تعهدات، طرف مقابل تازه به فکر راستی آزمایی باشد. در نهایت هم که دیدیم برخی از مقامات دولتی اعلام کردند آمریکا بدعهدی کرد. بدعهدی آمریکایی امر تازه ای نبود. رهبر معظم انقلاب پیش از آغاز گفتگوها در این باره هشدار دادند که باید در نظر گرفته می شد.

کاشانی پور در رابطه با گشایش هایی که گفته می شود بعضا در مراودات خارجی صورت گرفت اظهار داشت: رفت و آمدهایی در چهار سال به وقوع پیوست که نتیجه آن تبدیل کردن کشورمان به چشم بازار برای اروپایی ها و غرب بود. در نتیجه این مراودات گشایشی برای ایران به وجود نیامد که اگر بود مردم در زندگی خود احساس می کردند. در حوزه توریسم عنوان می شود که تعداد گردشگران خارجی افزایش یافت اما باید در این خصوص ارزش یابی کرد که داده و ستاده ها چه بوده است. لذا گشایش های جزئی نیاز به بررسی دقیق تر دارد که آیا این گشایش اصلی بودند یا فرعی، به نفع اکثریت کشور بوده یا اقلیتی را بهره مند کرده است.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: دولت بارها اعلام کرد برجام سایه جنگ را از سر کشور دور کرد. این در حالی است که ایثار و ایستادگی ملت در دفاع مقدس جرات تجاوز را از دشمن گرفته است. لذا جلو رفتن با این اظهارات که برویم از طریق گفتگو و توافق هسته ای جلو بروز جنگ را بگیریم، باعث امتیازگیری دشمن شد.

کاشانی پور تاکید کرد: بر این اساس عملکرد دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی با روح عزت و استقلال ما همخوانی ندارد جز آنکه این رویکرد باعث محدود شدن امکانات کشور و قرار گرفتن در حصار تایید دیگران شد و به طور کلی کدخداپذیری این دولت به کشور لطمه زد. از این رو اگر اهل اقتصاد، فرهنگ و سیاست منصفانه به بررسی کارنامه مذکور بپردازند این گزاره را که دستاوردهای ما در روابط خارجی قابل توجه و متناسب با داشته هایمان نبود، اثبات می کنند.

وی تصریح کرد: دولت نتوانست در ماجرای منا و شهدای خانه خدا مدافع حقوق ملت باشد. همچنین در برابر هتک حرمت به ایرانیان در فرودگاه های مختلف دنیا شاهد واکنش مناسبی از سوی دستگاه دیپلماسی نبوده و نیستیم. لذا رهبر معظم انقلاب با هوشمندی روابط خارجی را مورد آسیب شناسی قرار می دهند و به تبین و اجرای اقتصاد مقاومتی در حوزه داخل و خارج توصیه می کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج