در ملاقات الکساندر لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دو طرف ضمن بررسی آخرین تحولات سوریه و منطقه بر ضرورت تقویت هماهنگی های میدانی و سیاسی در بحران سوریه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، شمخانی در این دیدار که پیش از ظهر پنجشنبه انجام شد ضمن اشاره به جنایات صورت گرفته از سوی گروه‌های تروریستی علیه مردم و شهروندان سوریه تاکید کرد: اگر کشورهای اروپایی نگران حضور تعداد معدودی تروریست در خاک خود هستند بایستی نسبت به حضور و قدرت گرفتن هزاران نفر از عناصر تکفیری آموزش دیده که مورد حمایت مالی و تسلیحاتی برخی کشورهای منطقه نیز قرار دارند نگرانی بیشتری احساس کنند و برای حفظ امنیت شهروندانشان مانع از ارسال سلاح و نیرو برای تروریست ها شوند.

مقام عالی هماهنگ کننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی ایران با سوریه و روسیه اظهار کرد: تروریسم  چون  ویروسی خطرناک از مرز ها عبور کرده و قابل به کارگیری ابزاری از سوی کشورهای خاص نیست؛ از این رو باید مبارزه با آن با اتخاذ رویکردهای هماهنگ، مشترک و غیر تبعیض آمیز صورت پذیرد.

دریابان شمخانی با اشاره به همکاری موثر سه کشور سوریه، ایران و روسیه و جریان مقاومت با تروریسم  گفت: ما  همواره خود را متعهد به راه حل سیاسی  برای پایان دادن به بحران سوریه می‌دانیم و راه حل نظامی را صرفا در برابر گروه‌هایی که حاضر به کنار گذاشتن سلاح نیستند موثر قلمداد می کنیم.

وی تاکید کرد: اجلاس آستانه نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد و تداوم آتش بس در سوریه داشته  و نباید اجازه داد مسلحین با تحریک برخی کشورهای مخالف آتش یس با بهانه جویی از تداوم مذاکرات شانه خالی کنند.

وی با تقبیح تجاوز موشکی آمریکا به خاک سوریه  و تاکید بر لزوم تشکیل هیئت مستقل حقیقت یاب به منظور مشخص شدن مسیرهای ارسال سلاح های شیمیایی به گروه های تروریستی در سوریه و عراق عنوان کرد: عملیات موشکی نامشروع و غیرقانونی آمریکا نباید بدون پیگرد باقی بماند.

شمخانی افزود: رویکرد به کار گرفته شده از سوی آمریکا در سوریه موجب کمرنگ شدن زمینه تفاهم جریان های داخلی در سوریه و امیدواری گروه های مسلح از جمله تروریست ها به راه حل نظامی گردید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان داشت؛ دخالت نظامی توسط دولت جدید آمریکا در سوریه به بهانه های واهی، پیمودن مسیر شکست خورده و نادرست گذشته در عراق و افغانستان بوده و  به طور قطع فرجامی بجز هزیمت مجدد برای این کشور بدنبال نخواهد داشت.                                                            

شمخانی افزود: هرگونه  حضور نظامی  و اشغال خاک سوریه بدون هماهنگی با دولت قانونی این کشور  به بهانه مبارزه با تروریسم مصداق تعدی به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور بوده و خلاف قوانین شناخته شده بین المللی است.

الکساندرلاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه نیز در این ملاقات با حمایت از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در روند سیاسی ایجاد صلح در سوریه خاطر نشان کرد: مسکو همچنان به اقدام نظامی علیه تروریست ها و کسانی که به راه حل سیاسی پایبند نباشند متعهد است و مبارزه بی امان با عناصر داعشی و جبهه النصره و گروه های مرتبط با آنان را در کنار پیگیری مسیرهای سیاسی ادامه خواهد داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج