قرارداد بازطراحی راکتور آب سنگین اراک روز یک‌شنبه در وین با حضور طرف‌های ایرانی و چینی امضا شد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از این از تکمیل شدن مذاکرات مربوط به بازطراحی راکتور اراک خبر داده بود.

بر اساس سند نهایی، جمهوری اسلامی ایران به عنوان کارفرما و صاحب پروژه و چین به عنوان هماهنگ‌کننده ایران و 1+5 تلقی می‌شود. 

به گفته رییس سازمان انرژی اتمی، قرارداد بازطراحی راکتور اراک حدود 200 صفحه است که جزئیات بسیار فراوانی را دارد و ابعاد مختلف این همکاری را پوشش می‌دهد.

وی گفته است که "ایران مسوولیت طراحی راکتور اراک و طراحی تجهیزات مرتبط را برعهده دارد و در نهایت طراحی های مذکور از سوی 2 کشور آمریکا و چین، مورد ارزیابی علمی قرار می‌گیرد، این موضوع در قرارداد مذکور آمده است که این دو کشور باید در پایان، طراحی‌های ایران را تایید کنند."

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که طراحی جدید راکتور اراک جایگاه ویژه‌ای را برای ایران در صنعت هسته‌ای ایجاد می‌کند، گفته است: پس از طراحی راکتور و تایید آن از سوی کشورهای پیشرفته این صنعت، این راکتور جز تجهیزات پیشرفته و به‌روز در این عرصه محسوب خواهد شد که پس از طراحی و راه‌اندازی راکتور، اگر بخواهیم این تجهیزات را به فروش رسانیم، این تجهیزات دارای استاندارد بین‌المللی هستند که بالاترین امتیاز است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است: سه کشور ایران، چین و آمریکا به عنوان کشورهایی که در برجام تعیین شده‌اند، بازطراحی راکتور اراک را پیش می‌برند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج