کنفرانس بین المللی حقوق بشر اسلامی (مبانی، مفاهیم، تمایزات و اولویت­ها) فردا (شنبه) - ۲۶ فروردین ماه - در دانشکده مطالعات جهان برگزار می­ شود.

به گزارش خبرگزاری موج، هدف از برگزاری این کنفرانس بین المللی، ایجاد بستری آکادمیک برای برون رفت از هژمونی گفتمان غالب حقوق بشر غربی و فاصله گرفتن از برخورد منفعلانه با این مساله و زمینه سازی برای دستیابی به الگویی اسلامی برای حقوق بشر بر مبنای عدالت و کرامت انسانی است.

ایده حقوق بشر اسلامی به منزله چالشی واقعی نسبت به تسلط گفتمانی غرب در این حوزه است و ظرفیت رهبری فکری حرکت‌های مردمی در سراسر دنیا برای عدالت و کرامت انسانی را داراست.

در کنفرانس بین المللی حقوق بشر اسلامی، اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران، بریتانیا، مالزی و آمریکا به ارائه مقالات خود در رابطه با نقاط اشتراک، افتراق و امتیاز حقوق بشر اسلامی در مقایسه با دکترین غالب حقوق بشری می‌­پردازند.

 کنفرانس، سه محور عمده در این رابطه یعنی مبانی و مفاهیم حقوق بشر اسلامی و نقد حقوق بشر مبتنی بر مبانی دکترین حقوق بشر غرب را مورد بررسی قرار می دهد.

مقالات فارسی ارائه شده در این کنفرانس عبارتند از «آزادی از منظر عقلانیت اسلامی» توسط  احمد واعظی، «نسبت حق دین­‌ورزی و حقوق بشر» توسط  محمد حسین طالبی، «بررسی برخی قواعد مهم فقهی فقه امامیه در حمایت و حفاظت از محیط زیست»  توسط سید نصرالله ابراهیمی، «حقوق بشر اسلامی و منشور حقوق شهروندی» توسط الهام امین­‌زاده و «احتیاط؛ اصل عرفی در اتحادیه اروپایی» توسط عباسعلی کدخدایی.

براساس این گزارش، این کنفرانس به همت مرکز حقوق بشر اسلامی لندن،  مرکز بین ­الملل دفتر تبلیغات اسلامی قم، دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و انجمن علمی مطالعات جهان در تالار حنانه دانشکده مطالعات جهان واقع در پردیس شمالی دانشگاه تهران از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ برگزار می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج