سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در اجلاس فوق‌العاده شورای اجرایی این سازمان، خواستار تشکیل یک تیم بین‌المللی حرفه‌ای و بی‌طرف متشکل از کارشناسان بین‌المللی برای انجام تحقیقات جامع و میدانی در مورد حوادث اخیر در سوریه و چگونگی ورود سلاح شیمیایی به خاک سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا جهانگیری در آغاز سخنرانی خود ضمن اعلام همدردی با مردم بی‌گناه سوریه و قربانیان حوادث اخیر، گفت: بعد از حادثه فاجعه‌بار در خان شیخون جهان یک‌بار دیگر شاهد اقدام یک‌جانبه نسنجیده و خشونت‌بار مبتنی بر ادعاهای واهی در پایگاه هوایی الشعیرات بود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی استفاده گسترده و سیستماتیک از سلاح‌های شیمیایی در جنگ تحمیلی رژیم صدام، ضمن محکوم کردن کاربرد هرگونه سلاح کشتار جمعی توسط هر کسی، هر جا و در هر شرایطی، بر این اعتقاد است، استفاده از زور و حمله به یک دولت مستقل و کشتن افراد بی‌گناه بر اساس ادعاها و اتهامات اثبات نشده و استفاده از این رویکرد به عنوان بهانه‌ای برای اقدامات یک‌جانبه را خطرناک، مخرب و ناقض حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد قلمداد کرد و این اقدامات را باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت در سوریه، منطقه و تقویت گروه‌های تروریستی در سوریه خواند.

جهانگیری ادامه داد: جای بسی تعجب است که برخی کشورها بدون هرگونه اطلاعات فنی قابل اعتنا و اثبات شده و اسناد محکم به دست آمده از منابع موثق در مقام قضاوت نشسته و دیگر کشورها را متهم کرده و این در حالی است که مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز به این موضوع اشاره کردند که هیچ چیز در این ارتباط مشخص نیست و هنوز در آغاز راه هستیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار تشکیل یک تیم بین‌المللی حرفه‌ای و بی‌طرف متشکل از کارشناسان بین‌المللی برای انجام تحقیقات جامع و میدانی در مورد حوادث اخیر در سوریه و چگونگی ورود سلاح شیمیایی به خاک سوریه است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به طور مشترک پیش‌نویس تصمیمی را به این نشست ارائه می‌کنند که در آن پیشنهاد تشکیل گروه حقیقت‌یاب بین‌المللی شده است.

جهانگیری در پایان سخنرانی خود هم‌چنین خواستار انتشار بیانیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان سند رسمی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج