معاون اول رئیس جمهوری گفت: مجلس در دستور کار قرار دادن طرح دو فوریتی برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای پرداخت وام به روستائیان کم لطفی کرد که در صورت تحقق این طرح تاثیر مهمی در اشتغال کشور خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری گفت:یکی از کارهای مهمی که پیشرو نظام که در مسئولیت دهیاران و کل نظام موثر است، مساله انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا می باشد. انتخابات از جهات گوناگون برای مردم ایران به عنوان دستاورد انقلاب اهمیت ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: با هر انتخاباتی خون جدیدی در پیکر نظام جاری می شود. لذا دهیاران به عنوان حلقه ارتباط با مردم روستا در روزهای باقی مانده برای حضور پرشور مردم تلاش کنند. این در حالی است که منطقه ما به شدت به این تجاوزها آلوده شد. لازم می دانم که از روستائیان مرزنشین برای تامین امنیت تشکر می کنم زیرا امنیت پایدار امنیتی است که مردم در آن سهیم باشند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی چند ویژگی اساسی دارد. از جمله آنکه قادر است در همه سطح کشور انسجام به وجود آورد. همچنین متکی به آحاد ملت است. از دیگر ویژگی های اقتصاد مقاومتی لزوم تعامل با دنیا است و این تعامل صرفا منوط به ارتباط با اروپا نیست. در وهلهه اول بهترین بازار برای ما کشورهای اطراف است.

جهانگیری در خصوص مقایسه اقدامات دولت یازدهم در حوزه اقتصاد با دولت قبل، افزود: برای چنین مقایسه ای باید به رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری، میزان صادرات و میزان اشتغال توجه کرد که در حال حاضر مثبت و امیدوار کننده است. با اتکا به این شاخص مقام معظم رهبری امسال را سال تولید و اشتغال نامگذاری کردند. 

وی با بیان اینکه روستاها کانون تولید و سرمایه گذاری هستند، تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در توسعه روستایی ما در طول 38 سال گذشته داشته ایم، عدم مدیریت پیگیر و منسجم در این راستا بوده است. در دولت خاتمی شوراهای اسلامی شهر و روستا و همزمان ساختار دهیاری تشکیل شد و این مساله باعث مشارکت مستقیم روستائیان و مردم در مدیریت کشور بود. 

جهانگیری اظهار داشت: با این حال باید اقداماتی برای روستاها و دهیاران انجام می دادیم که از جمله آن اختصاص بیش از هفت هزار میلیارد تومان اعتبار به آنها در سه سال و نیم گذشته بود. همچنین قرار است با افزایش 20 درصد به 35 درصدی استفاده روستائیان از محل ارزش افزوده، نقش مهمی در توسعه زیربناهای روستایی داشته باشیم. 

معاون اول رئیس جمهوری افزود: با این حال سال قبل با کم لطفی مجلس روبرو بودیم و طرح دوفوریتی برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای پرداخت وام به روستائیان در دستور کار قرار ندادند که اگر این مساله محقق شود تاثیری مهم در اشتغال کشور خواهد داشت.

جهانگیری در پایان با انتقاد از سخنان در مورد متهم کردن دولت به انجام کارهای انتخاباتی گفت: افتتاح پروژه های تکمیل شده چرا باید به حساب کارهای تبلیغاتی گذاشته شود؟ کار انتخاباتی ارائه سهام عدالت بدون سود در شب انتخابات بود که انجام شد. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج