جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی «جمنا» در پاسخ به دغدغه ها و نگرانی های دلسوزان و نیروهای انقلاب از وضعیت جهانی، منطقه ای و داخلی مرامنامه ای منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، متن کامل مرامنامه جبهه مردمی که چهارشنبه از سوی روابط عمومی جمنا منتشر شد به شرح زیر است: انقلاب اسلامی ایران با تجربهای که از سالها حاکمیت جمهوری اسلامی کسب کرده است به سرمایهای ارزشمند از دستاوردهای فکری و عملی دست یافته است. هراندازه که بر میدان تأثیر و عمق نفوذ و قدرت انقلاب اسلامی افزون میشود، چالشهای پیش روی انقلاب نیز جدیتر و سازمان‌یافته‌تر میشود. در چنین شرایطی نیاز به سازمان‌دهی جدیدی در نیروهای انقلاب اسلامی به‌نحوی‌که بتواند وحدت همه نیروها و تشکلهای انقلابی، بصیرت ژرفتر و مشارکت هوشمندانهتر مردم را تأمین کند احساس میشود. جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بر پایه درک عمیق از شرایط موجود برای گشودن راهی هموارتر به سوی آیندهای بهتر تشکیل شده است.


الف. مبانی اعتقادی:
اعضای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مبانی پنجگانه زیر اعتقاد و ایمان راسخ دارند و حاضرند در راه آن‌ها تلاش و تا بذل جان فداکاری نمایند.
اسلام ناب محمدی؛ بدان گونه که در اندیشههای امام خمینی(ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) متجلی شده و در آثار و افکار پیروان راستین، شاگردان و پرورش‌یافتگان مکتب امام خمینی (ره)، تبیین گشته است.
انقلاب اسلامی؛ آن حقیقت زنده و جاری است که از نهضت امام خمینی(ره) در سال 1342 آغاز و در بیست و دوم بهمن 1357 به پیروزی رسید و با امداد و نصرت الهی تا انقلاب جهانی امام عصر ارواحنا له الفدا استمرار خواهد داشت، توقف نمیپذیرد و ان‌شاءالله زمینه‌ساز ظهور آن حضرت خواهد بود. این امر، به‌عنوان ثمره و دستاورد ایمان و اعتقادات مردم در عرصه سیاسی و اجتماعی است و این جبهه خود را متعهد به حفظ، تقویت و تداوم آن میداند.
نظام جمهوری اسلامی؛ که حکومتی برخاسته از مبانی انقلاب اسلامی و مبتنی بر اسلام و مردم‌سالاری دینی است و اصول و مبانی آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مشخص شده، الگوی مطلوب حکمرانی از نظر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است.
ولایت مطلقه ‌فقیه عادل جامع‌الشرایط؛ به‌عنوان محور و آموزه اصلی فلسفه سیاسی اسلام، اصل اصیل و اساسی اعتقادی و سیاسی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است که در آغاز نهضت اسلامی و در پیروزی انقلاب، در اطاعت از امام خمینی(ره) ظهور یافت و امروز در اطاعت از رهنمودهای حضرت آیت‌الله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) تحقق یافته است.
خدمت به مردم؛ مقصود از بعثت انبیاء و حاصل تلاش پیشوایان دین برای تشکیل حکومت اسلامی، دست یافتن به سعادت مردم، خدمت به آن‌ها و تأمین اعتلای معنوی و رفاه مادی جامعه به همراه ترویج اخلاق و فضائل انسانی بوده است و تحقق هرچه بهتر این امر مهم از اهداف غایی این جبهه به شمار می‌رود.


ب. ارزش‌های اساسی:
جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اعتقاد کامل به مبانی اعتقادی برگرفته از ارزشهای برآمده از آموزههای دینی و فرهنگ انقلاب اسلامی که نمایانگر فرهنگ عمومی پذیرفته شده جبهه و معرف هویت آن است، عمیقاً باور و التزام خود را به این ارزش‌های اساسی اعلام می‌دارد:
تقوا محوری و اخلاق‌مداری؛ عمل به اوامر و نواهی الهی و موازین اخلاق اسلامی
دفاع از انقلاب اسلامی؛ ایستادگی بر گفتمان انقلاب، مکتب امام خمینی (ره) و اندیشه سیاسی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی)
استقلال‌طلبی؛ عزتمندی و ایستادگی در مقابل قدرتهای سلطهگر و تمامیتخواه جهانی و منطقهای
آزادی‌خواهی؛ آزادگی و دفاع از آزادیهای مشروع انسانها
مردم محوری؛ از مردم با مردم و برای مردم بودن؛ دغدغه خدمت صادقانه به مردم و اهتمام به حل مشکلات آن‌ها
عدالت‌خواهی؛ مبارزه مستمر با فقر، فساد، تبعیض و بی‌عدالتی و دفاع از عدالت اسلامی و حقوق عامه
استکبارستیزی؛ مبارزه دائمی با استکبار و حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان و مقاومت اسلامی
کرامت انسانی؛ پاسداشت منزلت و حقوق اسلامی- انسانی بشر
آرمان‌خواهی؛ تعالی طلبی، چشم دوختن به افقهای دور و قلههای بلند تعالی و پیشرفت
وحدت‌گرایی؛ جذب حداکثری و دفع حداقلی
قانون‌گرایی؛ نظمپذیری و انضباط تشکیلاتی و اجتماعی
مشارکت‌پذیری؛ جمعگرایی و پایبندی به عقل جمعی در تصمیمگیری و اقدام
ایثارگری و فداکاری؛ ترجیح منافع و مصالح ملی بر منافع شخصی، گروهی و طایفهای و آمادگی برای فداکاری در این مسیر
تحول‌خواهی؛ نوگرایی، نگاه به آینده با بهره‌گیری از فرصت‌های حاضر و عبرت از گذشته و مبارزه با ایستایی و کهنگی
جوان‌گرایی؛ اقبال به نشاط، انرژی، امید، صفا و اخلاص جوانان
شایسته‌سالاری؛ شایسته‌گزینی، شایسته‌پروری و محوریت سرمایه انسانی
مسئولیت‌پذیری؛ داوطلبی و پیشگامی در انجام مأموریت و خدمت
نقادی و نقدپذیری؛ نقد منصفانه امور و پذیرش انتقادهای مشفقانه
ساده‌زیستی؛ التزام به ساده‌زیستی، قناعت و پرهیز از اشرافی‌گری، ثروت‌اندوزی و روحیه کاخ‌نشینی.


ج. اصول سیاست ورزی:
رفتار سیاسی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی مبتنی بر اصول زیر است:
تلازم سیاست و دیانت (سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست) و حاکمیت تقوا و اخلاق اسلامی بر رفتار سیاسی.
شدت و ایستادگی در برابر دشمنان خارجی، مرزبندی با منافقان و فتنه‌گران داخلی و رحمت، شفقت و مصادقت با مردم، دوستان و همراهان.
حفاظت و صیانت از اصل نظام مقدّس جمهوری اسلامی و ارکان آن و مبارزه بصیرانه بی‌امان برای رفع نقص‌ها و اصلاح ضعفها و ناکارآمدیهای خلاف اصول آن.
وحدت‌گرایی، فراجناحی بودن و عبور از دستهبندیهای تفرقه‌آمیز سیاسی به‌منظور فراهم‌سازی موجبات هم‌افزایی و فعالیت همه نیروها و تشکل‌های معتقد به انقلاب اسلامی.
فسادستیزی و مبارزه محکم و بی‌امان با علل، عوامل و مظاهر فساد.
ترکیب تجربه، مهارت و پختگی نسل اول و دوم انقلاب با نشاط، تحرک و انرژی جوانان (نسل سوم و چهارم).
مردمی بودن با التزام به گستردگی حضور جبهه در سراسر کشور و ایجاد زمینههای لازم برای مشارکت همه قشرهای مردم در تعیین سرنوشت، سازندگی، پیشرفت، رشد و توسعه کشور و تصمیم‌گیری‌های مهم سیاسی.
مدیریت روزآمد و کارآمد مبتنی بر روشهای نوین علمی و تکیه بر دانش و مهارت نخبگان و متخصصان متعهد و بهرهگیری از دستاوردهای جدید آن‌ها در اداره شئون مختلف کشور.


د. اصول حاکم بر برنامه‌های عملی:
سیاستهای کلی نظام که با اشراف و هدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) تدوین شده و به تأیید و تصویب معظم له رسیده است، منظومه جامعی از ارزشها، سیاستها و راهبردهای اداره امور کشور در حوزههای مختلف است که در بسیاری مواقع توسط دولتها به مرحله اجرا نرسیده یا به‌درستی اجرا نشده اند.
جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اجرای مفاد سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) را راه‌حل بسیاری از مشکلات کشور دانسته و اجرای آن توسط دولتها و دستگاه‌ها را مؤکدانه پیگیری مینماید.
چشم‌انداز: جمهوری اسلامی ایران در افق 1404.
اقتصاد: سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، اصل 44 قانون اساسی، اشتغال، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، انرژی، امنیت اقتصادی، مسکن، کشاورزی، صنعت، اصلاح الگوی مصرف، منابع طبیعی، منابع آب، معدن، حمل‌ونقل، سرمایه‌گذاری، مالی، سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه، محیط‌زیست.
مدیریت و برنامه ریزی: سیاستهای کلی مدیریت و نظام اداری، آمایش سرزمین، سیاستهای کلی برنامه‌های پنجساله.
فرهنگ و ارتباطات: نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سیاستهای کلی شبکههای اطلاع‌رسانی رایانهای، ارتباطات مخابراتی و پستی، ترویج و تحکیم فرهنگ اخلاق، فرهنگ ایثار و جهاد، امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات.
اجتماعی: سیاستهای کلی خانواده، شهرسازی، اقوام و مذاهب، مشارکت اجتماعی، مبارزه با مواد مخدر، سلامت، جمعیت، وحدت و همبستگی ملی و تلاش برای تحقق برنامه‌های توسعه پایدار کشور.
قضائی: سیاستهای کلی قضائی با تأکید بر سلامت دستگاه قضایی، حفظ شأن و استقلال قوه قضاییه و دفاع از حقوق و کرامت انسانی شهروندان.
امنیت و دفاع: سیاستهای کلی امنیت ملی در پنج حوزه (داخلی، خارجی، دفاعی، فرهنگی و اقتصادی) پدافند غیرعامل، خودکفائی دفاعی و امنیتی با تأکید بر تقویت نیروهای حافظ نظم و امنیت و رزمندگان مدافع امنیت کشور در خارج از مرزها.
علم و فناوری: نقشه جامع علمی کشور، سیاستهای کلی رشد و توسعه فناوری، تحول در نظام آموزش‌وپرورش، علم و فناوری، رشد و توسعه علمی و تحقیقاتی.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج