معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران گفت: حفاظت صندوق‌ها به صورت کامل انجام خواهد شد و سعی می‌کنیم امنیت برگزارکنندگان انتخابات و امنیت رای دهندگان به نحو احسن تامین بشود و شاهد یک انتخابات مناسب و بی‌دغدغه مانند سال 94 باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن همدانی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران با اشاره به امنیت استان تهران در سالی که گذشت گفت: پایه امنیت در سال ۹۵، انتخابات هفتم اسفند سال 94 بود. اتفاق خوبی که در آن سال افتاد موجب شد یک انتخابات باشکوه، شرافتمندانه، قدرتمندانه و دقیق و به خواست مردم محقق شود واین در اصل پایه امنیت در سال 95 شد.

وی گفت: هر سال آبستن حوادث غیرمترقبه امنیتی است که هر عنصر امنیتی باید خود را برای آن‌ها آماده کند و بسیاری از آن‌ها غیرقابل برنامه ریزی و تنها قابل گمانه زنی است که می توان پیش بینی‌های عمومی در مورد آنها داشت.

رییس کمیته امنیتی ستاد انتخابات استان اضافه کرد: برخی از حوادثی که در سال 95 رخ داد مثل درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یا آتش سوزی ساختمان پلاسکو اگرچه غیرقابل پیش بینی بود اما در مراتب امنیتی می توان برای هرکدام از آن‌ها الگوهای رفتار امنیتی در نظر گرفت.

در مقابل هر نوع حادثه امنیتی آماده ایم

معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران تصریح کرد: ما هم در همین قالب منتظر حوادث بودیم اما نوع و اندازه حادثه هیچ گاه برایمان روشن نیست اما به محض درگیری با یک حادثه امنیتی خود را با آن تنظیم کرده هماهنگی‌ها صورت گرفته و اقدامات مربوط به آن انجام می شود.

همدانی افزود: برخی مسایل امنیتی بالقوه در کشور ما وجود دارد که چندین سال است با آن‌ها درگیر هستیم. از جمله حوادثی که ممکن است از سوی داعش، القاعده یا طالبان رخ دهد که بدخواهی خاصی نسبت به کشور ما دارند و به دنبال انجام عملیات تروریستی در ایران هستند.

وی ادامه داد: تنوع عملیات تروریستی بسیار زیاد بوده و از بمب گذاری تا ترور و از آدم ربایی تا نا امنی مرزی را شامل می شود که هر کدام می تواند یک حادثه امنیتی باشد.

معاون امور امنیتی استاندار تهران با اشاره به اشراف کامل اطلاعاتی دستگاه‌های امنیتی کشور گفت: در سال 95 هیچ کدام از این حوادث را به صورت گسترده و موردی شاهد نبودیم جز در دو مرحله که عناصر داعش توانستند خود را به داخل خاک ایران رسانده و آماده عملیات شوند اما بر اثر رصد اطلاعاتی، وزارت اطلاعات توانست آنان را در مرحله مناسب کنترل و خنثی سازی کند و ما هم متشکر هستیم از همه اقداماتی که سربازان گمنام امام زمان (عج)انجام دادند.

معاون امنیتی استاندار تهران اضافه کرد که سایر تهدیداتی که به صورت عمومی بوده توسط سایر دستگاه‌های امنیتی شبیه نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج و قوه قضاییه تحت کنترل قرار گرفته و اجازه رشد و نمو یک حادثه امنیتی به آن‌ها داده نمی شود.

هیچکدام از حوادث سال ۹۵ ابعاد ملی پیدا نکرد

همدانی با اشاره به این که هیچ کدام از این حوادث در کشور و استان تهران ابعاد ملی پیدا نکرد گفت: هرکدام از این‌ها در موضوع و اندازه خود در استان و یا در شهرستان‌های تهران کنترل شدند

وی افزود: مثلاً برخی از جرایم عمومی یا بزه‌های اجتماعی، زد و خوردها، سرقت‌ها مثل سرقت مسلحانه بانک پاسارگاد یا قتل و نزاع در برخی از شهرستان‌ها رخ داد که توانستیم به صورت موردی و موضوعی کنترل کنیم و اجازه گسترش به آن‌ها داده نشد.

وی تاکید کرد: بزرگ‌ترین موضوعی که در سال 95 می توانست مسئله امنیتی ایجاد کند که به فضل خدا و همکاری سایر دستگاه‌ها هیچ حاشیه ای نداشت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

معاون امنیتی استاندار تهران ادامه داد: از دست دادن یک مرد بزرگ در کشور که استوانه سیاسی و یک اندیشه ورز انقلابی است می توانست ناگهان خلایی را ایجاد کند و برخی از گروه‌ها و دسته‌ها در رد یا تایید فردی مثل آقای هاشمی وارد گفت‌وگوهای تند و نزاع‌های سیاسی شوند، اما شکر خدا این اتفاق نیفتاد.

حادثه پلاسکو غیر امنیتی بود

همدانی ضمن نادرست دانستن جوسازی برخی افراد در مورد حادثه تلخ پلاسکو افزود: این اتفاق یک حادثه غیر امنیتی و آتش سوزی بود که گزارش نهایی دادستان کشور هم بر غیرعمدی بودن آن صحه گذاشت.

وی گفت: از دست دادن آقای هاشمی می توانست یک اتفاق بزرگ باشد و کشور را دچار تلاطم کند که نکرد و دستگاه‌ها در همه مراتب خیلی زود با هم هماهنگ شدند نوع خبر رسانی این حادثه، تشییع جنازه مراسم هفتم و چهلم هماهنگی بسیار خوبی در دستگاه‌های امنیتی اتفاق افتاد که ما شاهد هیچ مساله ای نبودیم.

معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران اضافه کرد: در سال جاری انتخابات 29 اردیبهشت را در پیش داریم و هم اکنون به صورت کلی و عمومی آماده حوادث امنیتی هستیم.

معاون استاندار تهران ادامه داد: ما چند فرضیه امنیتی را در نظر گرفتیم و فکر می کنیم که احتمال دارد برخی از حوادث رخ بدهد، برای مقابله و خنثی سازی مدل‌ها و الگوهایی در دسترس داریم و خودمان را تا 50 درصد نسبت به هر کدام از آن‌ها آماده کردیم.

همدانی گفت: در مورد سایر موارد امنیتی که غیر قابل پیش بینی است مثل زلزله احتمالی در تهران هم آمادگی اولیه وجود دارد، یعنی برای آن یک طرح جامع امنیت استان تهران تهیه شده که البته هنوز کامل نیست اما از آن غافل نیستیم.

وی تاکید کرد: این حادثه طبیعی موارد بی شمار امنیتی به همراه دارد مثل کمبود سوخت در سطح شهرستان و استان یا به هم ریختگی فروشگاه‌ها و برخی نابسامانی‌های دیگر، اما اصول امنیتی روشن بوده و وظایف دستگاه‌های ذی ربط مشخص شده است.

تمهیدات امنیتی برای روز انتخابات

وی تامین امنیت انتخابات را بسیار مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: برای روز انتخابات تمهیدات امنیتی را تکمیل، دایره‌های حفاظتی را بسته و نسبت به ترددها کنترل بیشتری خواهیم کرد و تمام الگوهای امنیتی را اجرا کرده، همه به شکل آماده باش از چند روز قبل حاضر خواهیم بود.

معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران افزود: حفاظت صندوق‌ها به صورت کامل انجام خواهد شد و سعی می کنیم امنیت برگزارکنندگان انتخابات و امنیت رای دهندگان به نحو احسن تامین بشود و شاهد یک انتخابات مناسب و بی دغدغه مانند سال 94 باشیم.

همدانی تصریح کرد که هیچ گمانه زنی برای ایجاد اغتشاش و نا امنی وجود ندارد اما ما به عنوان نیروهای امنیتی چند فرض را در ذهن داریم تا به تاریخ انتخابات برسیم، پیش بینی غالب عناصر اطلاعاتی و امنیتی این است که هیچ اتفاق ناخوشایندی رخ نخواهد داد.

وی انتخابات سخت و امنیتی را متفاوت دانست و گفت: رقابت، هیجان‌های اجتماعی گروه‌های مختلف و نوع تبلیغات الزاماً به معنای امنیتی بودن نیست و ما تلاش می کنیم که حداکثر شور، هیجان، رقابت و گرمای فضای انتخابات حفظ شود.

وی در پایان تاکید کرد: با هر موضوعی که باعث امنیتی شدن شرایط شود به شدت برخورد شده سعی می کنیم آن را در نطفه خاموش کنیم و حاضریم برخی هزینه‌های لازم، هزینه‌های آبرویی را هم بپردازیم، هماهنگی‌های لازم را انجام داده که خدای ناکرده اجازه ندهیم اتفاق تلخی در کشور رخ بدهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج