سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در یک یادداشتی نوشت: همزمان بودن پیروزی انقلاب اسلامی ایران و استقلال و آزادسازی کویت تصادفی نیست و این مشترکات دینی ، فرهنگی، تاریخی ، جغرافیایی و ... هستند که باعث شدند دو کشور دیدگاه‌هایشان را بر اساس آن‌ها بنا سازند.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا عنایتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در یادداشتی که روزنامه‌ی النهار آن را منتشر کرد نوشت: آیا این یک امر تصادفی است که جمهوری اسلامی ایران و کشور کویت همزمان با هم در ماه فوریه جشن و شادی کنند؟ زیرا ایرانی ها در فوریه سال 1979 با قدوم امام خمینی(ره)، رهبر انقلاب و مؤسس جمهوری اسلامی ایران جشن گرفتند و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام و حمایت مردم در 11 فوریه را جشن گرفتند و مردم کویت نیز در همان ماه اسقلال و آزادی کشور ‌شان را جشن گرفتند، نکته جالب توجه این است که استقلال و آزادی جزو ارکان سه گانه انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌روند و آنها استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران هستند.

پس این یک امر تصادفی نیست که دو کشور هم‌زمان با هم عیدهای پیروزی‌شان را جشن بگیرند و این مشترکات دینی، فرهنگی، تاریخی، جغرافیایی، اصل ونسب، خون، تجارت و اقتصاد که هرکدام جزء مهمی در سیاست به شمار می روند باعث شدند که دو کشور دیدگاه هایشان را بر اساس آن ها بنا سازند و این مشترکات در عصری که منطقه با چالش هایی مواجه است و فرقه گرایی و دیدگاه تکفیری دندان‌های خود را تیز کرده اند تا  جسد این امت را پاره کنند، به اجزای مهم سیاست و دیدگاه های حقیقی دو کشور تبدیل شده اند.

علاوه براین، دو کشور برای شکوفایی منطقه و پیشرفت آن در زمینه های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی آرمان های مشترکی دارند و هر دو کشور خواستار شکوفایی و پیشرفت منطقه هستند.

جمهوری اسلامی ایران و کشور کویت با تعامل مشترک و سفرها و نامه های متبادل از  جمله سفر رئیس جمهور ایران به کویت و نامه امیر کویت به ایران ثابت کردند که همّت بلند برای افراد بزرگ است و می توان با همّت و عزم مشکلات و سختی ها را پشت سر گذاشت و امور بزرگ در چشم انسان های بزرگ، کوچک هستند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج