نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر مصوبه قبلی خود در لایحه برنامه ششم، در زمینه راه‌های سرمایه‌گذاری خارجی برای رشد اقتصادی 8 درصدی اصرار کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار قرار دادند.

نمایندگان در نخستین گام با بررسی ایراد شورای نگهبان به بند 1 ماده 4 لایحه برنامه ششم توسعه، بر مصوبه قبلی خود در زمینه تعیین راه‌های مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری خارجی تا متوسط سالانه 30 میلیارد دلار، اصرار کردند.

پیش از این شورای نگهبان نسبت به این بند، ایراد ربوی بودن گرفته بود که مجلس با استدلال‌هایی، بر مصوبه قبلی خود اصرار کرد.

بر اساس این ماده، «جهت تأمین حداقل ۲.۸ از رشد 8 درصد اقتصاد از محل ارتقای بهره‌وری عوامل تولید و نیز رشد سرمایه‌گذاری به میزان متوسط سالانه ۲۱.۴ درصد در طول سال‌های اجرای برنامه، کلیه دستگاه‌های اجرایی با هماهنگی دولت اقداماتی را به عمل می‌آورند که مسئولیت اجرا بر عهده دولت است.»

در بند 1 این ماده که با ایراد شورای نگهبان مواجه شده، آمده است «جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های لازم برای تجهیز منابع مالی مورد نیاز سرمایه‌گذاری از جمله تأمین منابع مالی خارجی تا متوسط سالانه 30 میلیارد دلار از خطوط اعتباری بانک‌های خارجی در قالب تأمین منابع مالی خارجی (فاینانس) خودگردان، 15 میلیارد دلار به شکل سرمایه‌گذاری مستقیم و 20 میلیارد دلار قراردادهای مشارکتی خارجی».

به این ترتیب و با اصرار مجلس بر مصوبه قبلی خود، تکلیف این ماده در مجمع تشخیص مصلحت نظام معلوم خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج