نمایندگان مجلس با معامله اسناد خزانه اسلامی در بورس و فرابورس موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه 9 اسفند) قوه مقننه در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 96 کل کشور با 143 رای موافق، 15 رای مخالف، 3 رای ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان، بند (ه‍) تبصره 5 این لایحه را تصویب کردند.

در بند (ه‍) این تبصره  در سال 1396 دولت مجاز شد اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید را با سررسید تا سه‌ سال به‌ صورت بی‌نام و یا بانام، صادر کند و به‌ منظور‌ تسویه بدهی مسجل خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مابه‌التفاوت قیمت تضمینی محصولات کشاورزی با قیمت فروش در بورس به قیمت اسمی تا سقف نود و پنج هزار میلیارد (95.000.000.000.000) ریال به طلبکاران واگذار کند.

اسناد مزبور از پرداخت هرگونه مالیات معاف می‌باشد و  به ‌عنوان ابزار مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران محسوب شده و با امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی صادر می‌شود.

اسناد خزانه اسلامی از قابلیت داد و ستد در بازار ثانویه برخوردار است و سازمان بورس و اوراق بهادار باید ترتیبات انجام معامله ثانویه آنها را در بازار بورس یا فرابورس فراهم کند.

خرید و فروش این اوراق توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.

بازپرداخت اصل و سود این اوراق در قوانین بودجه‌های سنواتی کل کشور پیش‌بینی می‌شود و خزانه‌داری کل کشور موظف است از محل اعتبارات ردیف‌های فصل مربوطه و جداول(8) و (9) این قانون نسبت به تسویه آن اقدام نماید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج