امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نامه‌ای در پاسخ به واکنش روز گذشته حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، روز گذشته (شنبه 7 اسفندماه) رئیس سازمان سینمایی در واکنش به اعلام اشتباه میزان بودجه پیشنهادی برای سازمان سینمایی توسط احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در برنامه سینما دو، نامه‌ای را نگارش و در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس امروز یکشنبه 8 بهمن‌ماه در پاسخ به نامه‌ایوبی جوابیه‌ای نوشته که در ادامه متن این نامه را مشاهده می‌کنید:

«ضمن سپاس فراوان از توجه عمیق مردم شریف ایران و علی‌الخصوص اهالی عزیز سینمای ایران لازم می‌دانم پیرو موضوعات مطرح شده توسط روابط عمومی سازمان سینمایی نکات ذیل را به اطلاع برسانم.

1- در مورد بودجه سازمان سینمایی کشور خوب است مدیران این سازمان با مردم و اهالی سینما صادق باشند و ضمن تقویت دانش ریاضی، اعداد و ارقام درست و واقعی به افکار عمومی ارائه دهند. براین اساس اینجانب جداول پیوست شماره 4 بودجه کشور که بیان کننده اعتبارات دستگاه‌های اجرایی ملی در سال 96 را منتشر می‌نمایم. ضمن آنکه مقایسه بودجه سالهای 94، 95 و 96 سازمان سینمایی نشان می‌دهد در ظرف 4 سال 94 تا 96 بودجه 98 میلیارد تومانی این سازمان تبدیل به 201 میلیارد تومان شده که افزایش دو برابری داشته است. این اعتبار علاوه بر اعتبار سینمای ملی تحت برنامه حمایت گسترده سینمای ملی ایران ذیل بودجه ستاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که بودجه ستاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بودجه 96 قریب به 670 میلیارد تومان است که نسبت به سال 94 (250 میلیارد تومان) قریب به 2/7 برابر شده است.

2- سوال اینجاست که بودجه پیشنهادی برای حمایت از تولید فیلم، سفارش فیلمنامه، تولید فیلم‌های فاخر و تولید مشترک در 3 ردیف مجزا، سر جمع 65 میلیارد تومان اعتبار دارد که مشخص نیست به کدامیک از 800 عنوان پیشنهادی سازمان سینمایی قرار است پرداخت شود.

3- یکی از مهمترین نقاط ابهام در ردیف‌های بودجه مربوط به سازمان سینمایی با دارا بودن 18% از کل اعتبارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن است که هیچ گونه توضیحی در مورد نحوه تفکیک و سهمیه‌بندی اعتبارات دستگاه‌های سینمایی زیر مجموعه سازمان سینمایی (شامل بنیاد سینمایی فارابی، مرکز سینمای مستند و تجربی، موسسه رسانه‌های تصویری و مدرسه عالی سینما) نشده است. در واقع، شفاف نیست که بودجه این دستگاه‌های مهم - که بعضا گردش مالی قابل توجهی نیز دارند - از محل کدام بخش از اعتبارات سازمان سینمایی تخصیص خواهد یافت و قرار است در راستای چه فعالیت‌ها و برنامه‌هایی مصرف شود.

4- در مورد اختیار جشنواره فیلم فجر صرفا به انتشار جدول ارائه شده توسط دولت که ارقام آن بر حسب میلیون ریال است، اقدام می‌نمایم. ضمن آنکه به جشنواره فیلم از ردیف‌های مختلف و در قالبهای متنوع صورت می‌گیرد. مسئولان مربوطه گویا ارقام را بر حسب ریال محاسبه کرده‌اند. ضمن آنکه جشنواره فیلم فجر توسط یکی از دستگاه‌های وابسته به سازمان سینمایی برگزار که خود از محل کمک به موسسات اقدام به دریافت اعتبار می‌نماید.

این اعتبار جشنواره می‌بایست با درآمدهای گسترده جشنواره که از طریق حامی مالی جشنواره (شرکتهای مخابراتی، بانکها، بیمه‌ها و...) تبلیغات، فروش بلیط و... کسب می‌گردد جمع گردد.

5- به منظور شفاف‌سازی مالی از اعتبارات، درآمدها و حامیان مالی جشنواره و همچنین نحوه هزینه‌کرد اعتبارات و درآمدهای جشنواره اینجانب از دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی خواهم خواست، گزارش مالی کامل از ذخل و خرج جشنواره فیلم فجر ارائه دهند.»

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج