یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از افزایش وابستگی بودجه سال 96 به نفت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، مهرداد لاهوتی که به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه 96 در جلسه علنی بعدازظهر امروز (سه شنبه) مجلس سخن می‌گفت، اظهار کرد: دولت لایحه بودجه را با رقم 320 هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کرد و مجلس آن را به 345 هزار میلیارد تومان افزایش داد در حالیکه این عدد محقق نمی‌شود و ما باید دقت کنیم که اعداد بودجه واقعی باشد. مگر از درآمد پیش‌بینی شده در سال گذشته که 297 هزار میلیارد تومان بود چقدر محقق شده است؟ قطعا درآمد محقق شده از 220 هزار میلیارد تومان تجاوز نخواهد کرد. امسال هم در خوش‌بینانه‌ترین حالت 250 هزار میلیارد تومان از درآمدها محقق می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه متوسط فروش نفت در سال گذشته 41 دلار بوده، افزود: امسال این رقم 55 دلار پیش‌بینی شده است. آیا واقعا چنین چیزی امکان دارد که به عدد 55 دلار برای هر بشکه نفت برسیم؟ آیا اعضای اوپک حاضرند از میزان صادرات خود بکاهند؟

لاهوتی ادامه داد: هزینه جاری سال گذشته 197 هزار میلیارد تومان بود اما امسال دولت این عدد را 236 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده و این عدد در تلفیق مجددا به 250 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. ضمن اینکه بخشی از هزینه‌های عمرانی هم صرف هزینه جاری می‌شود. مثلا ببینید در طرح‌های عمرانی چقدر نیرو جذب شده است. ما سال گذشته 57 هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی پیش‌بینی کردیم و امسال این عدد را به 72 هزار میلیارد تومان رساندیم. آیا عدد سال گذشته محقق شده بود؟

وی یادآور شد: در سال گذشته به دولت اجازه داده شده بود 100 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند. امسال هم 72 هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق در نظر گرفته شده و 50 میلیارد دلار نیز فاینانس دیده شده است.

این نماینده مجلس در پایان گفت: وابستگی نفت که در سال گذشته 25 درصد بود از سوی دولت به 36 درصد رسید و با گزارش جدید کمیسیون تلفیق این وابستگی به 40 تا 45 درصد رسیده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج