سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان که به ادعاهای آنکارا علیه تهران پاسخ داده بود، گفت که ایران به جای اتهام‌زنی در سیاست‌هایش تجدید نظر کند.

به گزارش خبرگزاری موج، حسین مفت اوغلو سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه به اظهارات بهرام قاسمی همتای ایرانی خود واکنش نشان داد.

قاسمی روز دوشنبه درباره اظهارات اخیر مقامات ترکیه‌ای علیه ایران، از جمله وزیر امور خارجه این کشور در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: ترکیه یکی از کشورهای مهم همسایه ما است که از کمک‌های زیادی از جانب ایران به خصوص از وقوع کودتا در این کشور برخوردار بوده است. اما وضعیت آشفته، بی سامان و نگران کننده ترکیه باعث شده است که برخی سیاستمداران این کشور در گفتار و رفتار خود ناهنجاری‌هایی داشته باشند. مواضع غیر سازنده‌ای را مطرح کنند و احتمالا به عواقب آنچه که بیان می‌کنند، فکر نکرده‌اند.

به نوشته روزنامه دیلی صباح، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ به این اظهارات گفت: غیر قابل درک و غیر قابل قبول است، کشوری که ابایی از فرستادن پناهجویان به میدان جنگ ندارد، دیگران را به بی ثباتی و نقش آفرینی در منطقه متهم کند.

وی در ادامه به طور مستقیم نام بهرام قاسمی را آورد و گفت: اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر اینکه سیاست‌های منطقه ای این کشور مورد ستایش و عادلانه است، به شدت با نگرانی‌ها و شکایات نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل و سازمان همکاری‌های اسلامی در تضاد است.

مفت اوغلو همچنین مدعی شد: انتظار می‌رود ایران گام‌هایی سازنده بردارد و در ازاء اتهام زنی به کشورهای منتقد، رویکرد خود در سیاست‌های منطقه‌ای اش را مورد بازبینی قرار دهد.

پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به آنکارا پس از آن انجام شد که مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس امنیتی مونیخ مدعی شد، ایران در حال ایجاد و شکاف مذهبی و قومی در خاورمیانه است و ترکیه این را نمی‌پذیرد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین با بیان اینکه به نظر می‌رسد مقامات ترکیه‌ای از روی عصبانیت و در راستای فرافکنی مشکلاتی که اکنون به آن گرفتار هستند، این مواضع را مطرح می‌کنند، گفت: آن ها گرفتار گردابی شده اند و از طریق این فرافکنی ها به نوعی می خواهند بر روی مشکلات درونی و بیرونی خود سرپوش بگذارند.

قاسمی با تاکید بر اینکه آنها باید در بیان مواضع خود دقت بیشتری بکنند، ادامه داد: ما علاقه مند نیستیم که چنین گفتمانی بین ما و ترکیه وجود داشته باشد. ما صبوری می‌کنیم ولی این صبوری حدی دارد و ما امیدواریم آنها در بیان سخنان خود با ذکاوت و هوشیاری بیشتری عمل کنند. امیدواریم که اینگونه سخنان دیگر تکرار نشود و اگر قرار باشد دوستان در ترکیه چنین رویه ای را ادامه دهند ما نیز سکوت نمی کنیم و پاسخ چنین اظهاراتی را خواهیم داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج