سفیر ایران در مکزیک، گفت:بعد از برجام، زمینه های ورود ایران به بازار مکزیک بیش از گذشته فراهم شده است و این کشور با توجه به شرایط جدید منطقه ای، به فکر تنوع بخشیدن به روابط خود با سایر کشورهای جهان است بنابراین علاقه بیشتری به همکاری های مشترک با ایران دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد تقی حسینی با اشاره به سفر اخیر  حسن قاضی زاده هاشمی به مکزیک گفت: سفر وزیر بهداشت به مکزیک در زمان مناسبی انجام شد و هیات ایرانی دیدارهای بسیار خوبی با رئیس مجلس سنا، سناتورهای مجلس سنای مکزیک، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سنا، وزیر بهداشت مکزیک و سایر مسئولان بلند پایه این کشور داشتند که به غنای این سفر کمک کرد.

 این دیپلمات کشورمان اظهار کرد: مکزیک در شرایط جدید، علاقه بسیار زیادی دارد که تنوع بیشتری به روابط اقتصادی و همکاری های مشترک خود ببخشد و ایران در برخی از حوزه ها مانند بهداشت و درمان توانمندی ها و ظرفیت های بسیار ارزشمندی دارد که بتواند به بازار مکزیک وارد شود.

وی با اشاره به موفقیت های ایران در توافق هسته ای، گفت: بعد از برجام، زمینه های ورود ایران به بازار مکزیک بیش از گذشته فراهم شده است و این کشور با توجه به شرایط جدید منطقه ای، به فکر تنوع بخشیدن به روابط خود با سایر کشورهای جهان است، بنابراین علاقه بیشتری به همکاری های مشترک با ایران دارد.

سفیر ایران در مکزیک از حوزه بهداشت و درمان و دارو، واکسن و تحقیق و توسعه در حوزه پزشکی به عنوان محورهای همکاری های مشترک بین ایران و مکزیک یاد کرد و افزود: ایران در این حوزه ها پیشرفت های قابل توجهی داشته است.

حسینی خاطرنشان کرد:  سفر آقای هاشمی به مکزیک به دعوت وزیر بهداشت مکزیک انجام شد و سایر مقامات این کشور مانند سناتورهای مجلس سنای مکزیک نیز برای دیدار و گفت‌وگو با وزیر بهداشت کشورمان ابراز تمایل کردند.

وی از علاقه مقامات مکزیک برای تحکیم و توسعه روابط با ایران به ویژه در حوزه سلامت خبر داد و گفت: تیم همراه وزیر بهداشت گفت‌وگو و توافقات بسیار خوبی را با طرف مکزیکی مانند سازمان تایید غذا و داروی مکزیک و سازمان بیرمگس (فعال در حوزه تولید واکسن و سرم) انجام داد.

سفیر ایران در مکزیک گفت: ارزش بازار دارویی ایران حدود 6 میلیارد دلار است و ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان داروهای با کیفیت است و توانسته 96 درصد از داروی مورد نیاز کشور را در داخل تولید کند و داروی ایران به هر کشوری که صادر شده توانسته با نمونه های مطرح جهانی رقابت کند.

حسینی ابراز امیدواری کرد که آغاز همکاری های مشترک ایران و مکزیک در حوزه سلامت بتواند زمینه ساز همکاری در سایر حوزه ها باشد.

وزیر بهداشت پس از سفر دو روزه به کوبا و امضای ۱۲ سند همکاری در زمینه های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و پزشکی، روز جمعه به مکزیک رفت و با تعدادی از مقامات این کشور به خصوص در حوزه درمان و دارو دیدار و رایزنی کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج