وزیر دادگستری گفت: زمینه‌های خوب همکاری فرهنگی، علمی و تجاری بین دو کشور ایران و آذربایجان وجود دارد که امیدواریم این همکاری‌ها توسعه بیشتری پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در ادامه برنامه های سفر خود در کشور آذربایجان و در پنجمین دیدار، با رئیس مجلس جمهوری آذربایجان دیدار کرد.

وزیر دادگستری از افزایش سطح مناسبات بین دو کشور ایران و آذربایجان ابراز خرسندی کرد و گفت: بین دو ملت علاقه زیادی برای رفت و آمد و همکاری وجود دارد و حجم رفت و آمد بین دو کشور در سطح خوبی است که می تواند افزایش نیز پیدا کند.

وی افزود: سطح مبادلات تجاری بین دو کشور حدود یک میلیارد دلار بوده است و در مسایل زیرساختی نیز کارهای خوبی در حال اجراست؛ زمینه‌های خوب همکاری فرهنگی، علمی و تجاری بین دو کشور وجود دارد که امیدواریم این همکاری‌ها توسعه بیشتری پیدا کند.

پورمحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: در مسائل سیاسی و منطقه‌ای، دیدگاه‌های نزدیک و مشترک بسیاری داریم؛ مبارزه با ترویسم، قاچاق مواد مخدر و جنایات سازمان یافته، موضوع مشترک ما است که آماده همکاری پیوسته در این موضوعات هستیم.

وی در این رابطه گفت: در اغلب کشورها، مشکلات زیادی به واسطه فعالیت گروه های تروریستی بوجود آمده که خوشبختانه دو کشور ایران و آذربایجان در این خصوص از مصونیت نسبی برخوردار بوده اند؛ در مسایل قضایی نیر تفاهم و همکاری خوبی داریم و اعتماد خوبی بین دو کشور برقرار است.

وزیر دادگستری گفت: به نفع هیچ کشوری نیست که اختلافاتش با دیگر کشورها را از راه های متخاصمانه حل و فصل نماید و مذاکره و دست یابی به راه حل های مسالمت آمیز بهترین راه برطرف کردن مشکلات است.

پورمحمدی در خاتمه تصریح کرد: صداهایی که امروز از آمریکا می‌شنویم نامتعارف است؛ آمریکایی ها خودشان هم نمی دانند چه می گویند و ملت های آزاد دنیا باید بدانند که نباید به کسی امید داشت؛ ما باید به خود متکی باشیم و امکانات خوبی که داریم فرصت خوبی را برای همکاری و خود اتکایی فراهم می کند.

رئیس مجلس جمهوری آذربایجان نیز روابط سیاسی موجود بین دو کشور را خوب و توسعه یافته خواند و اظهار کرد: دو کشور ایران و آذربایجان گذشته فرهنگی و قرابت های زیادی با یکدیگر دارند و سفر روسای جمهور دو کشور نیز نشان از بالا بودن سطح روابط بین دو کشور دارد.

وی در این خصوص افزود: در سفر شما به کشور ما با توجه به بیانیه ای که بین دو کشور به امضا رسید، خوشحالیم که روابط حقوقی و قضایی نیز توسعه بیشتری پیدا کند.

رئیس مجلس جمهوری آذربایجان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: در مسایل بین المللی و روابط با همسایگان، ما نیز معتقد به گفت و گو هستیم و اگر ما از خودمان حمایت نکنیم، نباید منتظر کمک دیگران نیز باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج