معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور به سمت رونق حرکت می‌کند گفت: این امر به معنی آن نیست که در برخی از شاخه‌ها رکود نداریم اما در مجموع اقتصاد ایران در حال رشد است البته سهم بخشهای مختلف از این رشد متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد شریعتمداری امروز در هشتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار اصناف در پیروزی انقلاب و 8 سال جنگ تحمیلی گفت:  در زمانی که وزیر بازرگانی بودم، طرح شورای عالی اصناف را به دولت ارائه دادم و با وجودی که رئیس دولت شخصا موافق این طرح بود اما بعضی از بندهای آن در هیئت دولت رأی نیاورد.

وی افرود: برای کوچک سازی دولت  در آن مقطع تصمیم گرفته شد که وزارتخانه، صنعت،و بازرگانی در قالب یک وزارتخانه حرکت کنند که این امر از نظر من کار صحیحی نبود. و عملا  نیز اتفاقی صورت نگرفت.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: در مقابل با تصویب قوانین جدید در حوزه کشاورزی در مجلس شورای اسلامی بخشی از وظایف وزارت صنعت و بازرگانی در خصوص تنظیم بازار  محصولات کشاورزی به وزارت جهادکشاورزی منتقل  و سبب شد که نظام واحد صنفی از هم بپاشد.

وی تصریح کرد:  از لحاظ قانونی وزارت کشاورزی این اختیار را دارد که در تنظیم بازار به صورت مستقیم نقش داشته باشد. به طور مثال تولید شیر، در حوزه کشاورزی قرار دارد اما اگر توت فرنگی به آن اضافه شود وزارت صنعت متولی آن می‌شود. ما قانونی را تصویب کردیم که خودمان در تفسیر آن مانده‌ایم.

شریعتمداری گفت:در شرایط فعلی وقتی صحبت از تنظیم بازار محصولات کشاورزی می‌شود تا سطح عمده‌فروشی مسئولیت با وزارت جهاد کشاورزی است ولی وقتی به سمت خرده‌فروشی می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره نقش دارد.

وی یادآور شد: اکنون تعرفه‌ها و ثبت‌سفارش و تنظیم بازار محصولات کشاورزی در اختیار جهاد کشاورزی است و در موضوعاتی مانند برنج، مرکبات اعمال قانون می‌کنند. همچنین حوزه‌های حفظ نباتات و دامپزشکی نیز در تنظیم بازار نقش دارند.

معاون اجرایی رئیس جمهور  در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه در شروع دولت یازدهم شرایط بی‌ثباتی داشتیم، گفت: در سالهای گذشته وقتی صحبت از افزایش قیمت در بازار مطرح می‌شد همه نگاه‌ها به سمت اصناف و اتحادیه‌ها می‌رفت و این موضوع به گردن آنها می‌افتاد اما باید در نظر داشت که این اصناف همان افرادی هستند که در سالهای گذشته فعالیت کرده‌اند اما سیاستگذاری در خصوص آنها تغییر کرده است.

شریعتمداری با اشاره به نقش افراد در ایجاد انتظارات تورمی گفت: وقتی که صنفی می‌گوید برای اعلام قیمت باید یک ساعت ثبت شود یا چک قبول نمی‌کند معامله آینده انجام نمی‌دهد در ایجاد انتظارات تورمی نیز نقش دارد.

در برخی از شاخه های اقتصادی هنوز رکود داریم

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور به سمت رونق حرکت می کند گفت: این امر به معنی آن نیست که در برخی از شاخه‌ها رکود نداریم اما در مجموع اقتصاد ایران در حال رشد است اما باید اذعان داشت که سهم بخشهای مختلف از این رشد متفاوت است.

معاون اجرایی رئیس جمهور  با بیان اینکه آنارشی‌گری که به بازار مرتبط داده می‌شود به انقلابیگرایی هیچ ربطی ندارد، گفت:برخی افراد آنارشی‌گری‌ در بازار را محصول انقلاب‌گرایی می‌دانند و من شدیدا این موضوع را رد می‌کنم. ما هشت سال با تمام دنیا در حال جنگ بودیم اما چون تدبیر و عقلانیت در کشور حاکم بود شاهد بازار باثباتی بودیم و بنگاه‌های کوچک و متوسط  علاوه بر تامین نیاز جبهه‌ها  بازار را نیز پشتیبانی می‌کردند.  خوب است مردم بدانند که کمترین نرخ تورم در این هشت سال بود.

شریعتمداری یادآور شد که نباید بی‌تدبیری‌هایمان را به انقلابیگری منتصب کنیم.

نمی خواهیم در کنار دکان اصناف کالا بفروشیم

معاون اجرایی رئیس جمهور  با بیان اینکه نمی خواهیم در کنار دکان اصناف کالا بفروشیم  گفت:  اگر وزارت جهاد کشاورزی و صنعت به دنبال سیاستگذاری برای تنظیم بازار هستند به دنبال آن هستند که در حق مردم اجحاف نشود و  فعالیت خود را در این خصوص با مباشرت بخش خصوصی انجام می‌دهند.

شریعتمداری با بیان اینکه زمان برگزاری نمایشگاه بهاره کوتاه است، گفت: در کنار نمایشگاه‌های بهاره نیز برخی می‌توانند بر سر در مغازه‌های خود تابلوی حراج نصب کرده و با فروشگاه‌های بهاره رقابت کنند تا انواع کالا با نرخ کمتری به دست مصرف کننده برسد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج