کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: تقویت توان داخلی و اجرای اقتصاد مقاومتی راهکار برخورد با فشارهای خارجی است که می تواند بر افزایش اعتبار گذرنامه ایرانی اثرگذار باشد.

حسین کاشانی پور در مورد کاهش اعتبار گذرنامه ایرانی در دوران حکومت دولت تدبیر و امید به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: در رابطه با بحث اعتبار افزایی پاسپورت دو رویکرد وجود دارد یکی اینکه از راه افزایش توانمندی داخلی خود را به جایگاه بالایی برسانیم تا دیگران نتوانند از طریق سیاست هایشان بر تنزل ارزش گذرنامه ما اثر بگذارند. رویکرد دیگر التماس از دیگران است.

وی ادامه داد: شعار بازگرداندن عزت به گذرنامه در دوران انتخابات ریاست جمهوری توسط روحانی اگر صرفا کارکرد تبلیغاتی داشت که دیگر دوره اش تمام شده و لازم است اکنون در پایان دولت یازدهم مردم آن را قضاوت کنند؛ اگر هم روحانی برای این مساله تدبیری داشت تنزل رتبه گذرنامه در سطح جهانی، نشان داد این تدابیر موثر نبوده است.

کارشناس مسائل سیاست خارجی بهترین سازوکار را تقویت توان داخلی برشمرد و تصریح کرد: زمانی غرب حتی نمی پذیرفت حتی یک سانتریفیوژ تحقیقاتی داشته باشیم اما زمانی که پشت میز مذاکره نشستیم 19 هزار سانترفیوژ داشتیم. براین اساس برخورد قدرتمندانه می تواند جهان سلطه را مجبور به قبول شرایط ما کند.

کاشانی پور در مورد اینکه آیا برجام و کاهش توانمندی هسته ای بر کاهش اعتبار گذرنامه ما اثر گذاشت یا خیر گفت: در سیاست خارجی این موارد به هم پیوسته است. اگر ما در حوزه خارج بر حقوق مسلم خود تاکید داشتیم و زیر بار فشارها نمی رفتیم، لازم نبود در مسائل دیگر عقب نشینی کنیم.

وی افزود: زمانی که بخواهیم با خواست جهان سلطه همسو شویم دو اتفاق می افتد هم از حقوق مان محروم می شویم و هم قدرت ایستادگی مان کمتر می شود. زمانی این تفکر در میان مردم به وجود آمد که چرخش سانترفیوژها مانع از گردش چرخ اقتصاد زندگی آن ها شده است.  اما باید به جای مقابله با صنعت هسته ای، این مساله مدیریت می شد. مانند زمانی که غرب درصدد تحریم بنزین برآمد اما اجرای سهمیه بندی بنزین مانع اثرگذاری این موضوع بر زندگی مردم شد.

کاشانی پور اجرای سیاست های کلان و اقتصاد مقاومتی را راهکاری برای خنثی کردن خواسته های خارجی دانست و خاطر نشان کرد: اگر به جای تن دادن به فشارهای بیرونی این راه را پیش گرفته بودیم نتیجه چیزی متفاوت از آن چیزی بود که امروز شاهدش هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج