رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص گفت: ایران قویا از دولت مشروع و قانونی در این کشور به ویژه در مبارزه با هرگونه مظاهر تروریستی حمایت می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه سیاسی خبرگزاری موج، یان کوبیش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق عصر امروز (یکشنبه) با علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت‌وگو کرد.

ولایتی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به نماینده سازمان ملل، با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از مسائل و مشکلات حاد منطقه‌ای که علیه ملت مظلوم منطقه ایجاد شده، ناشی از توطئه‌ها و دخالت‌های بیگانگان است، اظهار کرد: برخی از کشورهای خارجی و حامیان مرتجع آنها در منطقه به ایجاد فتنه و توطئه می‌پردازند که باید برای مقابله با این توطئه‌ها عزم جدی ایجاد شود و سازمان ملل در این زمینه می‌تواند تلاش‌های تاثیرگذاری را به عمل آورد.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر ضرورت جلوگیری از دخالت کشورهای مختلف در امور منطقه و از جمله عراق، تصریح کرد: سازمان ملل متحد نقش مهم و اساسی را در ایجاد این امر دارد و می‌تواند به ملت عراق کمک و از دخالت نیروهای خارجی در امور این کشور جلوگیری کند.

وی عراق را کشوری باستانی و با تاریخ و تمدن 5 هزار ساله و دارای ظرفیت‌های ارزشمندی عنوان کرد و گفت: کشورهای دلسوز و علاقمند به برقراری صلح و امنیت پایدار می‌توانند در صورت کمک به برقراری صلح در این کشور از نفت و گاز آنها استفاده کنند.

ولایتی به روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق اشاره کرد و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و عراق دارای ارتباطات عمیق و گسترده هستند و دو ملت ایران و عراق و مسئولان عالی این دو کشور همواره برای توسعه این روابط تلاش کرده‌اند و جمهوری اسلامی ایران نیز همواره در کنار ملت‌های مظلوم منطقه علیه جریانات افراطی و تروریستی ایستادگی کرده و نقش مثبت خود را در ایجاد صلح و ثبات و توسعه هر چه بیشتر در منطقه و از جمله عراق و سوریه به عمل آورده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود سال‌ها دیکتاتوری بعد از جنگ جهانی اول در این کشور، گفت: تجربه دموکراسی در عراق تجربه بسیار مهمی است که با عنایت به این تجربه در کشور عراق باید در جهت حفظ تمامیت ارضی و هرگونه تحرکی که تجزیه عراق را بین گروه‌های مختلف این کشور از جمله کرد، شیعه و سنی دامن می‌زند، مبارزه کرد و این موضوع مهم غیرقابل مسامحه است.

وی تصریح کرد: سرنوشت مردم عراق ارتباط مستقیمی با ثبات و آرامش کشورهای منطقه دارد و جمهوری اسلامی ایران قویا از دولت مشروع و قانونی در این کشور به ویژه در مبارزه با هرگونه مظاهر تروریستی حمایت می‌کند و در ایجاد تثبیت و دموکراسی در این کشور تلاش خواهد شد.

ولایتی به حضور ایران در عراق اشاره کرد و افزود: حضور جمهوری اسلامی ایران در این کشور به درخواست مشروع و قانونی عراق است.

«یان کوبیش» هم در این دیدار گفت: دولت و ملت عراق تلاش های جدی برای مبارزه با تروریسم داشته و گام هایی به سمت آینده ای روشن برداشته اند و ما معتقیدم خودشان باید در این زمینه اقدام کنند.

وی با اشاره به پیش رو بودن انتخابات استانی در عراق اضافه کرد: باید مراقب بود انتخابات جهت ثبات بیشتر در عراق انجام شود. در همین راستا دولت هم برای اصلاحات اقتصادی طراحی های خوبی انجام داده است و بی تردید با ازبین رفتن داعش، مردم عراق در رفاه هرچه بهتر برای توسعه کشورشان تلاش خواهند کرد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق گفت: خوشبختانه کشورهای منطقه علاقه زیادی برای تعامل با بغداد دارند و دبیرکل جدید سازمان ملل هم توجهشان به توسعه و صلح پایدار و فعالیت های بشردوستانه است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج