عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس معتقد است عصبانیت اسرائیل از قرارداد میان ایران و بوئینگ حاکی از عدم حضور سهامداران یهودی در این شرکت بوده که نتوانسته است پیش از انعقاد قرارداد از آن ممانعت به‌عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری موج، عزت الله یوسفیان ملا در واکنش به شکایت اسرائیل از شرکت بوئینگ به علت عقد قرارداد برای فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری گفت: این شکایت حاکی از عدم حضور سهامداران یهودی در شرکت بوئینگ است که اگر این افراد در این شرکت حضور داشتند هیچگاه کار به شکایت نمی‌رسید و قطعا خیلی پیشتر از این با لابی‌ها، قراردادی منعقد نمی‌شد.

لابی صهیونیست نتوانسته در پشت پرده مانع انعقاد قرارداد میان ایران و بوئینگ شود

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه شرکت‌های بوئینگ و ایرباس خصوصی بوده و دولتی نیستند، گفت: لابی صهیونیسم بعد از اینکه نتوانست در پشت پرده فعالیتی علیه قرارداد میان ایران و بوئینگ داشته باشد به شیوه شکایت از این شرکت در مجامع بین المللی روی آورده است.

وی افزود: اسرائیل از ورود ایران به بازار جهانی عصبانی است و اگر درصدی این قرارداد را باعثمتضرر شدن ایران می دانست هیچگاه به این قضیه ورود پیدا نمی کرد لذا باید این اطمینان را داشته باشیم که در زمینه عقد قرارداد اشتباهی نکرده ایم.

یوسفیان ملا ادامه داد: از طرف دیگر باید در نظر داشت در مجامع بین المللی هر معامله ای که بین دو شرکت یا دو دولت منعقد می شود اگر در چارچوب باشد، به لحاظ حقوق بین الملل نیز مشکلی نخواهد داشت لذا مجامع حقوقی بین المللی نمی توانند به آن ایرادی وارد کنند.

هیچ شکافی در قرارداد میان ایران و بوئینگ وجود ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با تأکید بر اینکه محاکم بین المللی حق ورود به قضیه قرارداد میان ایران و بوئینگ را ندارند، گفت: از آنجایی که جایگاهی برای شخص ثالثدر معاملات دوجانبه قرار داده نشده است، ورود کشور دیگر غیرقانونی است و نمی تواند در عرصه بین الملل جایگاهی داشته باشد.

یوسفیان ملا همچنین تصریح کرد: از سوی دیگر سازمان ملل رژیم صهیونیستی را به عنوان اولین تروریست دولتی در دنیا می شناسد چنانچه بسیاری از ترورهای بین المللی را گردن گرفته است در حالی که این سازمان هیچ قطعنامه ای ندارد که ایران به صراحت حامی تروریسم معرفی شده باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: قرارداد میان ایران و شرکت بوئینگ هیچ شکافی ندارد لذا هیچ محکمه بین المللی و هیچ دولت دیگری نمی تواند مانع اجرای آن باشد.