نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد با بیان اینکه این دو شهرستان از خطوط راه‌آهن بی‌بهره هستند از مسئولان امر درخواست کرد به این معضلات رسیدگی کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، یحیی کمالی‌پور در نشست علنی امروز(چهارشنبه ۳ شهریور) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک به مناسبت هفته دولت به مشکلاتی در شهرستان‌های حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و گفت: شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد علیرغم همه بی‌مهری‌ها در جهت رفع مشکلات و فقرزدایی در عمل به تعهدات دینی و ملی خود عمل کرده و سهم بسزایی در امنیت غذایی کشور دارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد با بیان اینکه کل محصولات تولیدی این شهرستان‌ها نزدیک به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است، ادامه داد: محصولات برداشتی حاصل دسترنج دستان پینه بسته‌ای است که چشمان منتظر آنان برای برخورداری از حداقل امکانات به دستان مدیران دوخته شده است. اینجانب در راستای انجام وظیفه مردمی خویش درخواست دارم به معضلات این دو شهرستان رسیدگی شود.

وی افزود: علاوه بر عدم برخورداری از خطوط راه‌‌آهن و گاز، وجود ۲۸۳ راه فاقد دسترسی و آسفالت در حوزه های روستایی، عشایری و بین شهری از دیگر معضلات است. همچنین ۱۸۳ روستای فاقد خانه بهداشت و یکصد روستای فاقد برق و محروم بودن بیش از ۵۰ درصد مردم منطقه از پوشش شبکه‌های مخابراتی از دیگر معضلات است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: ۱۶۳ روستای دارای سکنه از آب سالم آشامیدنی بی‌بهره اند و به لحاظ بی توجهی و عدم توسعه امکانات ماهواره‌ای بسیاری از مردم منطقه از مزایای پخش برنامه‌های صدا و سیما محروم هستند.

کمالی پور افزود: تنها رودخانه دائمی موجود در منطقه رودخانه هلیل‌رود است که طی قرون و اعصار، اراضی و مزارعه پیرامون خود و ساکنان روستاها و شهرهای حاشیه را در کمال سخاوت سیراب نموده و زمین ساکنان آن را از ادامه حیات محروم ساخته است.

وی تأکید کرد: کاوش‌های باستان شناسی در دوران معاصر و امروزه گویای قدمتی ۷ هزار ساله در تمدن بشری و مقدم بر تمدن سومری‌ها در الواح گلی و خطی به دست آمده می‌باشد و استان کرمان در عاصمه حکومت اسلامی با افتخار تمدن دیرینه‌تر از تمدن بین النهرین دارد.

کمالی پور افزود: هم اینک با احداثچندین سد اعم از انحرافی و اصلی، متأسفانه به دست خود شرایط نابودی مردم کشاورز را فراهم می‌کنیم که دیرینه و تاریخ گذشته آن هم وزن و هم‌سنگ تاریخ بشری است و این حادثه شوم نباید در نظام عالی الهی انسانی واقع شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: امیدوارم با توجه به تنگناهای موجود مسئولین در رفع مشکلات این شهرستان‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.