تعیین ترکیب کمیسیون ها همواره چالش برانگیز بوده است اما این چالش ها در مجلس دهم باعثافشاگری برخی نمایندگان از پشت پرده مجلس شد.

خبرگزاری موج- گروه سیاسی / فاطمه باقری:روز شنبه(۸ خردادماه) دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور مسئولان لشکری و کشوری بطور رسمی افتتاح شد.
بعد از آن در جلسات علنی به سرعت اعتبارنامه نمایندگان تصویب شد و هیات رییسه با انتخاب نمایندگان در جایگاهشان قرار گرفتند.
حال نوبت تعیین تکلیف کمیسیون ها رسیده است و نمایندگان درحالی وارد هفته دوم قانون گذاری خود شدند که تعدادی از آن ها بدنبال رایزنی برای کسب کرسی های کمیسیون های پر طرفدار بودند.
بر این اساس اولین بررسی ها بیشترین درخواست ها برای عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمترین تقاضا برای کمیسیونهای شوراها، قضایی حقوقی و فرهنگی ثبت شد.
بر این اساس ۳۸ درخواست برای عضویت در کمیسیون امنیت ملی، ۳۲ تقاضا برای کمیسیون صنایع و معادن و ۳۱ تقاضا برای کمیسیون برنامه و بودجه ثبت شد.
همچنین کمیسیون های اقتصادی با ۲۹ درخواست، انرژی با ۲۸ درخواست، عمران با ۲۵ درخواست، آموزش و تحقیقات با ۲۳ درخواست، اجتماعی با ۲۲ درخواست، کمیسیون بهداشت با ۱۷ درخواست و کمیسیون کشاورزی با ۱۵ درخواست در رده های بعدی قرار داشتند.
در این میان کمترین درخواست حضور برای کمیسیون های اصل نود با ۷ درخواست، فرهنگی با ۴ درخواست، قضایی و کمیسیون شوراها و امور داخلی هر یک با ۳ درخواست به ثبت رسید.
شاید بهتر باشد بدانید؛ مجلس شورای اسلامی ۱۳ کمیسیون تخصصی دارد که عبارتند از: کمیسیون آموزش و تحقیقات، کمیسیون اجتماعی، کمیسیون اقتصادی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کمیسیون انرژی، کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، کمیسیون بهداشت و درمان، کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، کمیسیون صنایع و معادن، کمیسیون عمران، کمیسیون فرهنگی، کمیسیون قضایی و حقوقی، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی.
بر اساس آیین نامه هر یک از کمیسیون های تخصصی با عضویت ۱۹ نماینده شکل می گیرد اما سقف تعداد اعضای هر کدام از انها ۲۳ نفر است و روسای شعب پانزده گانه و یکی از نواب رییس بر اساس سوابق اجرایی، مدرک تحصیلی و سابقه حضور در کمیسیون های مجلس تصمیم گیری می کند.
روسای شعب تلاش می کنند تا در ابتدا با ریش سفیدی و صحبت با متقاضیان حضور در کمیسیون های پر تعداد را راضی به حضور در کمیسیون های دیگر کنند و در صورت مخالفت نمایندگان، ترکیب کمیسیون های تخصصی در جلسه روسای شعب ۱۵ گانه با یکی از نواب رییس مجلس و با رای مخفی انتخاب می شوند.
* سخنگوی هیات رییسه: ریش‌سفیدی جواب نداد / انتخاب ترکیب کمیسیون‌ها با رای مخفیبهروز نعمتی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج از برگزاری جلسه نواب رییس مجلس با روسای شعب ۱۵ گانه برای انتخاب اعضای کمیسیون های تخصصی در عصر امروز(یک‌شنبه ۲۳ خردادماه) خبر داد و گفت: این انتخاب با رای مخفی انجام می شود. وی افزود: بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی انتخاب اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس در سه مرحله انجام می‌شود، نخست نظر نمایندگان، اگر در این مرحله به نتیجه لازم نرسیدند موضوع ریش سفیدی مطرح می شود و در نهایت اگر ریش سفیدی جواب نداد، روسای شعب ۱۵ گانه به همراه یک نایب رییس، اعضای کمیسیون های تخصصی را با رای مخفی انتخاب می‌کنند. سخنگوی هیات‌رییسه با اشاره به اینکه ریش سفیدی جواب نداده است؛ اظهار داشت: انتخاب اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس منوط به رای روسای شعب پانزده‌گانه و یکی از نواب رییس مجلس است. تعیین ترکیب کمیسیون ها همواره نارضایتی ها را به دنبال داشته است اما این موضوع در صحن علنی رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته است؛ شنیده های خبرنگار ما از نارضایتی گستره بهارستانی ها حکایت داشت.
* نماینده مبارکه: روسای شعب قسم خود را شکستند / مطهری: آیین نامه باید اصلاح شود
در حالیکه تعدادی از نمایندگان با سکوت در صحن علنی در سایه به دنبال احقاق حقوق خود و یا رفع نا رضایتی خود بودند، زهرا سعیدی نماینده مبارکه با تذکر خود در صحن علنی نمایندگان را به تکاپو وا داشت.
وی در جلسه علنی مجلس از میانه صحن می خواست تذکر دهد تا اینکه در دقایق پایانی رئیس جلسه به او اجازه طرح تذکر خود را داد. سعیدی تذکرش را بر مبنای ماده ۴۰ آیین نامه داخلی مجلس مطرح کرد و در ابتدا جمله ای از شهید مطهری را بیان کرد مبنی بر اینکه: “عدالت یعنی دادن حق به صاحبان حق بدون هیچگونه تبعیضی”.
وی سپس گفت: روسای شعب برای تعیین اعضای کمیسیون ها به قرآن قسم خوردند اما قسم خود را شکستند. این عضو فراکسیون زنان ادامه داد: بر اساس قانون باید بر اساس تخصص، سابقه، تجربه و تحصیلات اعضای کمیسیون ها انتخاب شوند. اما بر چه اساسی دکترای نفت مجلس دهم از رفتن به کمیسیون انرژی باز می ماند. سعیدی از خودش هم سخن گفت: چطور می شود من با دو فوق لیسانس صنعتی، داشتن شهرک صنعتی و داشتن اختراع و این همه سابقه کاری نباید به کمیسیون صنایع بروم؟ مگر نه این است که باید بر اساس تخصصم کار کنم؟ نماینده مردم مبارکه گفت: طبق ماده ۴۱ آیین نامه نمایندگان می توانند برای حضور در کمیسیون ها از خود دفاع کنند اما به من اجازه دفاع ندادند و گفتند: تو که رای می آوری. سخنان سعیدی واکنش مثبت برخی از نمایندگان را به دنبال داشت، به طوری که پس از پایان سخنانش، ‌ برای او دست زدند. علی مطهری که ریاست جلسه را برعهده داشت تذکر سعیدی را وارد دانست و گفت: همیشه در این مقاطع زمانی این مشکلات روی می دهد که برای حل این مشکل نیاز به اصلاح آیین نامه داریم.
نماینده قزوین نیز یکی از معترضان و تذکر دهندگان به این موضوع در مجلس بود؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده قزوین مبنی بر این که در انتخاب اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس سلیقه ای عمل شده است، می گوید آیین نامه در این خصوص مقداری گردنویسی دارد، البته در هر دوره چنین مشکلی وجود داشته و از آنجا که روسای شعب که منتخبان نمایندگان هستند باید اعضای کمیسیون ها را مشخص کنند و نقش انسان در این زمینه موثر است، ممکن است تشخیص ها متفاوت باشد.
* قول لاریجانی به نمایندگان معترض
روز چهارشنبه هفته گذشته بود که نمایندگان معترض مجلس دهم به عملکرد شعب ۱۵ گانه چهارشنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس دیدار و گفت‌وگو کردند و قرار بر این شد تا تعدادی از نمایندگان داوطلبانه کمیسیون های خود را تغییر دهند و این درحالیست که اگر نگاهی به لیست تغییرات بیاندازیم متوجه می شویم تنها اعضای هیات رییسه مجبور به تغییر کمیسیون های تخصصی خود شدند و شنیده های ما از نارضایتی اعضای هیات رئیسه حکایت دارد.
* باندبازی روسای شعب در تعیین ترکیب کمیسیون ها
این نارضایتی ها به همین جا ختم نشده است؛ یک نماینده مجلس که خواست نامش فاش نشود؛ در گفتگو با خبرنگار موج گفت: روسای شعب در انتخاب اعضای کمیسیون ها باندبازی کردند و خودشان در کمیسسون های اقتصادی، برنامه و بودجه و صنایع عضو شدند و حال هیات رئیسه برای رفع نارضایتی نمایندگان اعضای هیات رییسه را مجبور به جابجایی می کنند.
وی افزود: یکی از مثال های این ناعدالتی و باندبازی این است که آقای کاتب با تجربه حضور در کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس نهم مجبور به تغییر کمیسیون خود شد.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بحث‌های جناحی و سیاسی و همچنین روابط دوستانه و پشت پرده جای معیارهایی که در قانون تعیین شده را گرفتند که این امر سبب شد تا ۱۵ نماینده حاضر به پذیرش این تصمیم گیری ها نشده و زیر بار حضور در هیچ کمیسیون نخصصی نروند.
* اگر مشکل حل نشود افشاگری می کنم / ممانعت ۱۵ نماینده از حضور در کمیسیون های تخصصی
محمد محمودی نماینده شهریار در مجلس دهم از جمله این ۱۵ نماینده است اما وقتی با وی تماس گرفتیم، گفت که اگر مشکل کمیسیون ها حل نشود، امروز(یکشنه ۳۰ خردادماه) در گفتگویی با بسیاری از مسائل پشت پرده را مطرح می کند.
همچنین؛ امیر حسن خانی نماینده طبس و فردوس در مجلس دهم گفت: روسای شعب باید بر اساس اصل ۴۱ و۴۲ عمل می کردند البته این دو اصل هم ایراد دارند و با یکدیگر مغایرند، البته امیدواریم این مشکل حل شود و هیات رئیسه به قسم خود عمل و قانون را اجرا کند.
وی ممانعت ۱۵ نماینده از حضور در کمیسیون های تخصصی را تایید کرد.
در ادامه یک نماینده زن مجلس در گفتگو با خبرنگار موج گفت: برخی از نمایندگان مجلس با وجود نارضایتی خود، در برابر این بی قانونی سکوت کردند تا امتیاز بگیرند و بتوانند در کمیسیونی که در اولویت اولشان بود، حضور پیدا کنند.
حال باید دید لاریجانی ریاست مجلس با چه تدبیری می خواهد این نارضایتی ها را رفع و نمایندگان را با خود همراه کند، آن هم در شرایطی کنونی که کم سابقه است.