رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: آنجایی که پیوند انسان با خدا و دیگران صورت می‌پذیرد، مسجد است.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین، در اولین جشنواره برترین‌های مساجد استان تهران که امروز(دوشنبه ۱ شهریور) در حسینیه فاطمه‌الزهرا(س) سپاه سیدالشهدا(ع) برگزار شد، حضور یافت.

رییس سازمان بسیج مستضعفین، با بیان اینکه جایگاه رفیع مسجد در نظام اسلامی، یک سنت الهی است، گفت: مسجد، موهبت و عنایت الهی به جامعه اسلامی است و رونق آن، باعثتعالی و رشد آن است.
نقدی گفت: انسان برای تعالی نیازمند دو ارتباط مستحکم است؛ ارتباط با خدا برای تعالی معنوی و ارتباط با مردم برای رشد و تعالی اجتماعی انسان که هر دو از پایه‌های سنت‌های الهی هستند.
وی گفت: عبادت برای پیوند دادن انسان با خدا و مبدأ کمال است و کانون و قطب عبادت وسیع و عمیق با خدا، مسجد است.
وی با تأکید بر اینکه در اسلام، کانون خانواده بسیار مهم جلوه داده شده گفت: برای کامل شدن دین باید کانون خانواده شکل گیرد و رعایت احترامات خانوادگی بسیار مهم است.
نقدی افزود: آنجایی که همه آحاد جامعه گردهم می آیند و پیوند انسان با خدا و دیگران صورت می‌پذیرد مسجد است.
وی افزود: مسجد، کانون اصلی ارتباط با خدا و ارتباط با دیگر مؤمنین است.
جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج تصریح کرد: مسجد پر رونق و پرجمعیت در محله، جامعه‌ای با صفا، امن، آرام و تعالی‌بخش را ایجاد می‌کند، در حالی که در محله‌هایی که مسجدی نیست یا مسجدش بی‌رونق و کم‌جمعیت است، جامعه‌ای گسسته و پر مشکل خواهد بود و کسی به فکر حل مشکلات آن نیست.
نقدی، مسجد را کانونی برای تعالی معنوی و اجتماعی انسان دانست و گفت: در مسجد است که مردم از مشکلات هم با خبر می‌شوند و برای حل آن‌ها تلاش می‌کنند.
رییس سازمان بسیج مستضعفین، با بیان اینکه دشمنان اسلام، اصل مبارزه با مسجد برای حذف اسلام در دستور کار قرار داده، گفت: امروز، سالروز آتش زدن مسجدالاقصی به دست صهیونیست‌ها است، صهیونیست‌ها مدت‌ها با اجرای برنامه‌های مختلف برای تخریب مساجد تلاش کرده و می‌کنند، چراکه همین مساجد است که سبب شده مسلمانان فلسطین سر پا ایستاده و هویت خودشان را حفظ کنند.
وی به تخریب مساجد توسط استکبار و ایادی آن نیز اشاره کرد و گفت: استکبار به رهبری آمریکا در جایی که می‌تواند مسجد را ویران می‌کند و آنجا که دستش نمی‌رسد سعی می‌کند مسجد را از ارزش‌های اصیل تهی کند و آثار اجتماعی مسجد را از بین برده و تبدیل به یک عبادتگاه فردی کند.
رییس سازمان بسیج مستضعفین، با اشاره به اینکه تخریب و آتش زدن مساجد در بوسنی و هرزگوین، غزه، یمن، سوریه و… موضوعی مشهود است، افزود: برای تهی کردن مسجد از ارزش‌ها، توطئه دشمن مشهود نیست؛ اسناد معتبری از اعترافات جاسوسان آمریکایی دستگیر شده در ایران داریم که برای سرد کردن کانون مساجد برنامه‌ریزی و توطئه کرده‌اند و با کمک نفوذی‌ها این کار را انجام داده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه دشمن می‌خواهد مساجد کانون حل مسائل اجتماعی و فرهنگی نباشد، گفت: تحصیل و مدرسه در بطن مساجد بود و کسانی که با هدایت دشمنان اسلام و با الگوگیری از غرب، مدارس را از مساجد جدا کردند، مسیر جامعه را تغییر داده و بارزترین نتیجه‌اش امروز ترویج علوم انسانی غربی و انحراف افکار و اعتقادات در جامعه ما است.
نقدی افزود: عوامل نفوذی دشمنان اسلام و انقلاب، سعی دارند پیشرفت فرهنگی را در مؤسسات دیگری خارج از مساجد تعریف شود و برای این تلاش زیادی می‌کنند.
وی در مقابل برنامه دشمن برای تضعیف جایگاه فرهنگی و اجتماعی مسجد، تأکید کرد: باید همه همت خود را برای تقویت جایگاه فرهنگی و اجتماعی مسجد و رونق و گرمی این کانون مهم به کار ببریم و این مجاهده در مقابل دشمنان اسلام است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین، خاستگاه شهید فهمیده‎ها را مساجد دانست و تصریح کرد: از دل مساجد، امثال شهید فهمیده، باهنر، رجایی و … علیه ظلم و استکبار به پا خواستند و تربیت چنین افرادی برای استکبار خطرناک است. از همین روست که دشمن برای قطع ارتباط مردم با مسجد و تضعیف جایگاه اجتماعی و فرهنگی آن تلاش می‌کند.
نقدی از ریش سفیدان، هیأت امنا و ائمه جماعات مساجد درخواست کرد تا با سعه‌صدر و همراهی با جوانان، زمینه جذب و حضور آنان در مسجد را فراهم کنند و اگر فضا و امکانات مسجد اجازه می‌دهد، این امکانات را از آن‌ها دریغ نکنند.
جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج تصریح کرد: زمینه مهم برای رونق مساجد و حضور جوانان وجود پایگاه‌های بسیج در مساجد است و در این عرصه باید اقشار متخصص بسیج نیز با حمایت و حضور برای تقویت پایگاه ‌های مساجد همت کنند و تشکیل اقشار متخصص نباید باعثتضعیف جایگاه و پایگاه مقاومت مسجد شود.
وی در پایان تأکید کرد: همانطور که حضرت امام خمینی(ره) به واقع گفتند، «مسجد سنگر است»، حقیقتاً سنگر حفظ دیانت و ارزش‌ها مساجد هستند.