خطیب نماز جمعه این هفته تهران با غیرقابل تحمل دانستن خوی اشرافی گری برخی مسئولان، درباره گزارش دییر کل سازمان ملل گفت:: آقای بان کی مون بخاطر دلارهایی که دریافت می کند، تصویب ۵٠ لایحه علیه ایران را در کنگره امریکا نمی بیند.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز سیاسی عبادی جمعه این هفته تهران افزود: پول‌های نامتعارف همچنان داغ سنگینی بر دل مردم است و مردم خواهان عدالت در نظام اسلامی هستند. وی با بیان اینکه مسئولان نباید خوی اشرافی‌گری را زنده کنند، ادامه داد: خوشبختانه مسئولان سه قوه به طور جدی وارد عرصه مبارزه با این موضوع شده‌اند و امیدواریم این مسئله مقطعی نباشد. آیت الله خاتمی تصریح کرد: سیاسی کردن مسئله حقوق‌های نجومی اصلا درست نیست این حقوق‌ها در هر دولت و هر زمانی که بوده و باشد، محکوم است. وی انتظار و خواست مردم را انجام  اقدام قاطعانه در این زمینه عنوان کرد و خطاب به مسئولان اظهار داشت: مسئولان کشور بدانند که سرمایه‌ آنان اعتماد مردم است؛ چطور می شود زوج‌های جوان برای گرفتن ۱۰ میلیون وام ازدواج مشکلات فراوان دارند، اما در عوض بعضی حقوق‌ها سر به فلک می کشد.   خطیب جمعه این هفته تهران تاکید کرد: برخوردهای مقطعی با این موضوع دردی را دوا نمی‌کند و باید منافذ این حقوق‌ها در هر سازمانی بسته شود. امام جمعه موقت تهران درباره گزارش اخیر بان‌کی‌مون رئیس سازمان ملل متحد نسبت به برجام، گفت: این گزارش بسیار ظالمانه و غیرمنصفانه بود. قصه موشکی ما نه به سازمان ملل ربط دارد و نه به برجام. وی افزود: آقای بان کی‌مون بدعهدی آمریکا را ندیده و بعد از ایران می‌خواهد که در مورد مسائل موشکی نگرانی‌ها را برطرف کند. خاتمی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به عهد خود وفا نکردند. بیش از ۵۰ لایحه ضدبرجام در کنگره خود تصویب کردند، اما آقای بان‌ کی‌مون اینها را نمی‌بیند. البته از دبیرکلی که تحت تاثیر صهیونیست‌هاست و از عربستان دلار دریافت می‌کند نباید بیش از این انتظار داشت. نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر مقاومت  در برابر این شیطنت‌ها، خطاب به مردم ایران گفت: بیش از ۴ دهه است که در میدان مقاومت هستید و من از زبان شما مردم می‌گویم همچنان پای عهدمان ایستاده‌ایم اما اگر دشمنان عهدشکنی کنند کاری می کنیم که تا ابد پشیمان شوند. خطیب موقت نماز جمعه تهران سپس درباره اتفاقات اخیر بحرین تصریح کرد: حقیقت این است در بحرین حکام، جامعه فرعونی شکل داده‌اند. وی جامعه فرعونی را از نگاه قرآن جامعه‌ای دانست که هر جنایتی در آن رخ می دهد و اضافه کرد:  وضعیت امروز بحرین همین گونه است؛ در بحرین حاکمی با مدیریت و همکاری آمریکا و انگلیس بدترین برخوردها را با مردمش دارد. خطیب موقت نماز جمعه تهران سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم در بحرین این عالم ٧٧ ساله متولد بحرین را مانند یک اعدام معنوی دانست. وی ادامه داد: شیخ عیسی قاسم از مردم دنیا کمک خواسته و به صراحت گفته هویت واعتقاد من را مورد هدف قرار دادند. این مصداق یاللمسلمین است. خاتمی از حوزه‌های علمیه قم و مراجع عظام تقلید خواست به این موضوع توجه داشته باشند و درعین حال گفت: البته کسی نمی‌تواند برای مراجع عظام تقلید تکلیفی مشخص کند اما این موضوع دماع است و این وحشی‌ها ارزشی برای مردم قائل نیستند بنابراین بیانیه‌های مراجع عظام می‌تواند تاثیرگذار باشد. خاتمی یادآور شد: براساس مواد حقوق بشر هیچ کس حق سلب تابعیت از شخصی را ندارد مگر اینکه جنایتکار باشد. وی با تحسین از موضع وزارت امور خارجه کشور در این مورد، از مسئولان این وزارت خانه خواست تلاش خود را بیشتر کند.
نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه درباره کودتای جمعه گذشته ترکیه، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران کودتای ترکیه را به شدت محکوم کرد و به نظر به رای مردم ترکیه احترام گذاشت. با همین ملاک از رای مردم سوریه، فلسطین و بحرین حمایت می‌کنیم. وی افزود: پس موضع نظام ما موضعی مبنایی است. اما حمایت دولت ایران از ترکیه بر مبنای تایید تمامی کارهای اردوغان نیست. امام جمعه موقت تهران ادامه داد: ترکیه پس از آنکه به علت سقوط جنگنده روسی رسما از روسیه عذرخواهی کرد دو عذرخواهی دیگر به جهانیان بدهکار است. که اولین آن عذرخواهی از قربانیان داعش در سراسر جهان و دومی عذرخواهی بابت رفتارهای منافقانه در قبال رژیم صهیونیستی است.
خاتمی با محکوم کردن حادثه تروریستی اخیر فرانسه خاطرنشان کرد: کشتن بیگناهان در تمام دنیا را محکوم می کنیم. داعش برای مقابله با نظام اسلامی تولید شد، اما گریبان تولیدکنندگان آن را گرفت. وی با تاکید بر وجود نداشتن تروریسم خوب و بد، ادامه داد: فرانسه نباید تروریسم را به خوب و بد تقسیم کند چرا اولاند از منافقین حمایت و برای آنها نشست برگزار می کند. آیت الله خاتمی در پاسخ به اظهارات فرانسوآ اولاند رئیس جمهور فرانسه که حادثه نیس را تروریسم اسلامی خطاب کرد، گفت: من به او می گویم که ۸۲ درصد قربانیان تروریسم در جهان مسلمانان هستند. اتهام به اسلام بدتر از ترورهای صورت گرفته است. همین رفتارهای اولاند تروریست و امثال داعش را به وجود آورده است و قطعا روزی مردم فرانسه یقه دولت فرانسه را خواهند گرفت.
امام جمعه موقت تهران در خطبه های نخست نماز جمعه این هفته تهران با دعوت مردم به تقوا و دینداری، اظهار داشت: نماز جمعه یک نماز عبادی سیاسی است و به همین دلیل، امام جمعه را ولی فقیه تعیین می کند.
خاتمی نماز جمعه را سرمایه نظام برشمرد و افزود: حضور نمازگزاران در نماز جمعه مانور بیعت با نظام اسلامی است.
نماینده مردم کرمان در خبرگان رهبری، خوش بینی مومنان به یکدیگر را مصداق تقوا دانست و با استناد به خطبه ۱۴۱ نهج‌البلاغه، گفت: امیرالمومنین(ع) در این خطبه می‌فرماید کسی که مطمئن شدید متدین است حتی اگر کسی علیه‌ او حرفی بزند را هم قبول نکنید. خطیب موقت نماز جمعه تهران اولین شیوه مقابله دشمنان با انبیا را جنگ نرم دانست و ستون فقرات جنگ نرم را تهمت زدن عنوان و تصریح کرد: در تاریخ هیچ انبیایی را سراغ نداریم که به او تهمت نزده باشند. خاتمی تهمت زدن به شخصیت‌های برجسته و اصل نظام را هدفمند و مترادف با بی‌دینی دانست و ادامه داد: اگر هر کسی به فردی تهمت زد، مردم باید از او سند و مدرک بخواهند چون بیشتر این تهمت‌ها قابل استناد است.