سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سفر هیات اروپایی به دمشق گفت: کشورهای اروپایی که همراه با آمریکا و رژیم سعودی از معارضین حمایت کرده بودند در حال پذیرش واقعیات دمشق در جنگ با تروریسم هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدحسین نقوی حسینی گفت: سفر هیات عالی رتبه ایتالیایی با حضور رئیس سازمان اطلاعات خارجی این کشور به دمشق نشان دهنده رویکرد جدیدی در اتحادیه اروپایی است.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشورهای اروپایی در مورد شکل گیری جنگ سوریه همانند تهاجم به عراق به نوعی دچار گاف محاسباتی شدند و منجر به شکل گیری تروریسم تکفیری داعش شدند.

وی گفت: داعش با جذب هزاران تن از اتباع کشورهای اروپایی با تئوری جنگ صلیبی که جورج بوش آن را مطرح کرده بود به دنبال نبرد در قاره سبز هستند. حملات تروریستی پاریس و تهدیدات امنیتی همگی ریشه در رویکرد اروپا علیه دولت مشروع سوریه است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن استقبال از عادی سازی روابط کشورهای اروپایی با دولت سوریه گفت: تعامل دیپلماتیک کشورهای اروپایی که واقعیات دمشق و مواضع بشاراسد را پذیرفته اند می تواند به جنگ با تروریسم تکفیری کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: ائتلاف متحدین دمشق تاکنون ضربات کشنده ای به داعش وارد کرده اند و تاکنون نیروهای غربی اقدام موثری در جنگ با تروریسم انجام نداده اند.

نقوی حسینی تاکید کرد: تلاش برای ساقط کردن دولت قانونی سوریه اقدامی است که منجر به جنگ خیابانی داعش در شهرهای اروپایی خواهد شد و گویا ایتالیایی ها این موضوع را درک کرده اند.

گفتنی است که برخی رسانه‌ها از سفر هیات امنیتی ایتالیایی به ریاست رئیس سازمان اطلاعات خارجی این کشور به دمشق و بررسی عادی سازی روابط دیپلماتیک میان ایتالیا و سوریه و نیز لغو تحریم‌های اروپا خبر دادند. سفر این هیات ایتالیایی تنها چند روز پس از سفر یک هیات امنیتی عالی رتبه سوری به ریاست مجد دیب زیتون، مدیر اداره اطلاعات عمومی سوریه به ایتالیا بود. در سفر این هیات سوری به ایتالیا هماهنگی‌های امنیتی میان این دو کشور بررسی شد. همچنین سفر هیات ایتالیایی مذکور پیش از سفر احتمالی هیاتی از پارلمان اروپا به سوریه انجام شد.