وزیر خارجه پیشین ایران، داعش را پیچیده‌ترین، مرموزانه‌ترین، خطرناک‌ترین و چند بخشی‌ترین طراحی دانست که در سال‌های اخیر علیه جهان اسلام ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، منوچهر متکی صبح سه‌شنبه در همایش «ایران علیه تروریسم؛ تروریسم علیه ایران» که از سوی کانون هابیلیان برگزار شده بود افزود: تروریسم در صحنه جهانی از پیشینه نسبتاً قدیمی برخوردار است و از آن به عنوان ابزاری برای اشغال و غصب استفاده شده است.

او به تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: این رژیم با ترور و ایجاد رعب و وحشت به وجود آمده است.

این دیپلمات پیشین کشورمان در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به چگونگی ایجاد سازمان مجاهدین خلق و انحراف اندیشه‌ای که در این سازمان از سال ۱۳۵۴ ایجاد شد، افزود: در این گونه سازمان‌ها و محافل تیمی افراد را از اندیشه مستقل خالی می‌کنند و او را برای انجام دادن هرگونه اقدامی آماده می‌کنند.

وی با اشاره به این که اندیشه‌های این سازمان با اندیشه‌های امام هیچ‌گونه همراهی نداشت، ادامه داد: بعد از این که مجلس شورای اسلامی بی‌کفایتی بنی صدر را اعلام کرد این سازمان اعلام جنگ مسلحانه علیه مردم کرد و در طول مدت کوتاه هزاران نفر از هموطنان را به شهادت رساند.

متکی فتنه نفاق را زیرساخت ایجاد گروه‌های تکفیری و تروریستی چون داعش و جبهه النصره و… عنوان کرد و افزود: امروز بزرگ‌ترین مشکل و معضل در جهان اسلام گروه‌های تروریستی هم‌چون داعش هستند گروه‌هایی که رهبران آن‌ها به نوعی به سازمان‌های اطلاعاتی غرب و مستکبران وابسته‌اند. مثلاً ابوبکر بغدادی خود زندانی آمریکایی‌ها بوده است، اسامه بن لادن شریک تجاری خانواده بوش در آمریکا بود و بعد به افغانستان آمد و القاعده را شکل داد.

این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: کشورهای استکبارگر با حیله و طراحی سعی کردند انرژی و خشمی که در جهان اسلام بود را در خود جهان اسلام و به نام خود اسلام تخلیه کنند و در همین راستا، گروه‌های تروریستی چون داعش را به وجود آوردند.

او با بیان این که اگر اسراییلی‌ها میلیاردها دلار خرج می‌کردند نمی‌توانستند این گونه که داعش به اسلام ضربه زد و در انجام این ماموریت موفق بود به موفقیتی دست پیدا کنند، تصریح کرد: دشمنان جهان اسلام به دنبال این هستند که در این منطقه در ابتدا با نام شیعه و سنی اختلاف ایجاد کنند و سپس این دامنه اختلافات را به عنوان دیگری گسترش دهند.

متکی با تاکید بر این که برادرکشی و مسلمان‌کشی که توسط خود مسلمانان در جریان این فتنه ایجاد شده حاشیه امنی برای اسراییلی‌ها به وجود آورده تاکید کرد: این گروه‌های تروریستی که سرکرده‌های آن‌ها هر کدام به نوعی به سیستم های اطلاعاتی غرب وصل هستند، به دنبال جابه‌جا کردن اولویت‌ها در جهان اسلام هستند.

متکی در بخش دیگر از صحبت‌هایش تصریح کرد: در یک مقطعی به یکباره دیدیم که بن لادن و ملاعمر رفتند و به اصطلاح غربی‌ها کشته شدند ولی هیچکس نفهمید چگونه این اتفاقات افتاد. فردا نیز باید منتظر بود که این موضوع در مورد ابوبکر بغدادی رخ دهد. در واقع این افراد به یک‌باره حذف می شوند تا به دست ملت‌های‌شان نیفتند و پشت پرده این اتفاقات مشخص نشود.

متکی در بخش پایانی صحبت‌هایش در این همایش با بیان این که مردم ایران برای ماندگاری این نظام بها دادند، ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران ماندگار است چون اعتقاد ملت ایران به آن ماندگار است.

در ادامه این برنامه حجت الاسلام و المسلمین تقوی، رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با اشاره به اهمیت گرامیداشت یاد شهدا از جمله شهدای ترور افزود: ما در نماز جمعه وظیفه خود می‌دانیم که فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج دهیم و در واقع به نوعی پشتوانه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی این جریان ارزشمند و الهی باشیم.

تقوی با اشاره به این که شهدا و خانواده‌های آن‌ها برگردن ملت ایران حق بسیاری دارند ادامه داد: اگر می‌خواهید روحیه جهاد و مقاومت را تقویت کنید باید همواره یاد شهدا و خانواده‌های‌شان باشیم.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع ترور اشاره کرد و گفت: کشورهای سلطه‌گر براساس منافع خود تروریسم را به تروریسم خوب و بد تقسیم می‌کنند و حتی در این راستا براساس منافع خود مفاهیم را تغییر داده‌اند. مانند آن چه که در ارتباط با موضوع حقوق بشر از سوی آن‌ها مشاهده می‌کنیم.

در ادامه این برنامه منوچهر محمدی، معاون وزیر خارجه پیشین ایران با بیان این که دشمنان انقلاب اسلامی برای ضربه زدن به انقلاب از ابزار تروریسم استفاده کردند ادامه داد: انقلاب اسلامی با تکیه بر اسلام ناب محمدی و مردم ایران به پیروزی رسید و در مقابل این پیروزی تلاش کردند که از ابزار های مختلفی جهت انحراف آن استفاده کنند که از جمله این ابزارها تروریسم بود.

وی با بیان این که ترور و تروریسم دو پایه دارند ادامه داد: یکی از پایه‌های آن ایجاد انحراف در پایه‌های فکری و اعتقادی است که این خود زمینه‌ساز تروریسم است و پایه دوم آن حمایت‌های مالی و تسهیلاتی است که از این موضوع انجام می‌شود.

محمدی با بیان این که دشمنان انقلاب اسلامی، انقلاب را به یک انسان تشبیه کردند که دارای سر، تن و روح است ادامه داد: روحش مکتب ماست؛ تن آن توده‌های مردم است و سر آن نخبگان و رهبران انقلاب اسلامی است. آن‌ها برای ضربه زدن ابتدا به روح آن حمله کردند و سعی کردند که مکتب و پایه‌های فکری انقلاب را منحرف کنند. وقتی که در این ارتباط موفق نشدند به سراغ نخبگان و رهبران انقلاب اسلامی رفتند و ترورها را از این ناحیه آغاز کردند. آن‌ها در این راستا اگر در ترور فیزیکی موفق نمی‌شدند به ترور شخصیتی روی می‌آوردند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان این که دشمنان با استفاده از عناصر خود در داخل و خارج از کشور سعی می‌کردند که اهداف‌شان را به پیش ببرند افزود: شعار گروهک‌هایی مانند منافقین این بود که باید مردم را دچار وحشت و ترس کرد تا از صحنه خارج شود و در همین چارچوب وقتی که از ترور نخبگان نظام به نتیجه دلخواه‌شان نرسیدند به سراغ توده‌های مردم رفتند.

در ابتدای این برنامه که با حضور تعدادی از خانواده‌های شهدای ترور برگزار شده بود سید جواد هاشمی‌نژاد، دبیر کانون هابیلیان با اشاره به این که ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره قربانی ترور بوده است خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد موثر در انقلاب اسلامی به واسطه ترورها به شهادت رسیدند اما دشمنان نتوانستند به اهدافی که در این ارتباط به دنبال آن بودند دست پیدا کنند. امروز به خاطر حضور مردم و هدایت‌های مدبرانه امام(ره) و رهبر معظم انقلاب ایران یکی از مقتدرترین و امن‌ترین کشورهای جهان است در حالی که بسیاری از کشورهای اطراف ما دچار ناامنی و جنگ هستند.

او با اشاره به حمایت برخی از دولت‌های غربی از گروه‌های تروریستی هم‌چون منافقین خاطرنشان کرد: آن‌ها درصدد هستند که در چارچوب منافع خود جای قاتل و مقتول را عوض کنند و چنان چه قربانیان تروریسم را مجرم اعلام کرده و از تروریست‌ها به عنوان مختلف حمایت می‌کنند.

هاشمی‌نژاد در بخش دیگر از صحبت‌هایش با بیان این که گروه تروریستی منافقین به شدت مورد غضب مردم ایران است و با انتقاد از سران عربستان و شیوخ مرتجع منطقه به خاطر حمایت‌های‌شان از این گروه تروریستی تصریح کرد: جنایت‌هایی که امروز داعش انجام می‌دهد در دهه ۶۰ توسط منافقین در کشور ما صورت می‌گرفت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان این که امروز مدعیان دموکراسی نسخه‌هایی برای کشور ما می‌پیچند که بعضاً از آستین گروه‌هایی مانند منافقین درآمده است افزود: آن‌ها سعی می‌کنند که این جنایت‌کاران را چهره‌هایی در راستای حمایت از حقوق بشر جلوه بدهند و در موقع بزنگاه عوامل داخلی‌شان نیز به کمک آن‌ها می‌آیند.

در پایان این مراسم از تعدادی از خانواده‌های شهدای ترور تقدیر شد.