جمعیت زنان مسلمان نواندیش به مناسبت هفته دولت، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

«هفته دولت که به حرمت شهیدان دولت، شهید رجایی و شهید باهنر نامگذاری شده است، فرصت مناسبی است برای تجدید آرمانها و اهداف والایی که سنگ بنای استقرار نظام مردمی جمهوری اسلامی شد.

جمعیت زنان مسلمان نواندیش ضمن گرامیداشت این ایام و تبریک به کارگزاران دولت تدبیر و امید بر این باور است که:

رسالت دولتها در جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهادهای برآمده از آراء مستقیم مردم، دفاع از حقوق همه ایرانیان فارغ از جنسیت و قومیت و نژاد و مذهب، حفظ استقلال کشور و در یک کلام تلاش برای تحقق حکمرانی خوب است و زنان به عنوان نیمی از پیکره اجتماع در تحقق توسعه پایدار و حکمروایی خوب واجد نقشی بی بدیل هستند.

متاسفانه باید اذعان داشت، دولت گذشته با رویکرد و عملکرد ضدتوسعه ای و ضدحکمرانی خوب، موجب عمیقتر شدن شکاف‌های جنسیتی و در نتیجه بروز تبعیض‌های جدید علیه نیمی از پیکره جامعه ایران شد.

تبدیل و تقلیل مرکز امور مشارکت زنان به مرکز امور زنان و خانواده و نیز اعمال تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها، نمونه‌هایی از این رویکرد و عملکرد است.

به طور قطع نمی توان از حکمرانی خوب و توسعه پایدار و همه جانبه سخن گفت، اما از ظرفیت، توانایی و به تبع آن ایجاد فرصت های برابر برای نیمی از پیکره جامعه غافل بود.

نگاهی به جایگاه زنان در برنامه پنجم توسعه و میزان تحقق آن، رویکرد و نتیجه عملکرد دولت گذشته را در حوزه زنان به نمایش می‌گذارد.

زنان ایران آگاه بودند که دولت یازدهم وارثچه میراثی از دولت گذشته است و نیک تر می دانستند، آنچه که معاونت زنان ریاست جمهوری نیز از دولت گذشته تحویل گرفته، نیاز به بررسی و برنامه ریزی جدی برای اصلاح روندها، متناسب با تحقق راهبرد عدالت جنسیتی دارد.

رئیس دولت تدبیر امید در اولین سخنرانی خود پس از روی کار آمدن به مناسبت گرامیداشت روز زن، سخن از عدالت جنسیتی به میان آورد و این سخنان پیامی روشن و امید بخش برای زنان مسلمان ایران داشت. آنها که به فرموده رهبر کبیر انقلاب اسلامی باور داشتند زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت داشته باشند و پس از نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال مسیری برای تحقق آن بودند. این سخنان رئیس دولت یازدهم بازتابی بود از نگرش معاونت زنان و زنان دولت یازدهم که در طول سه سال گذشته، علی رغم همه موانع و بداخلاقی ها، از ظرفیت این معاونت و بخش های دیگر دولت برای جریانسازی عدالت جنسیتی بهره گرفته‌اند.

جمعیت زنان مسلمان نو اندیش ضمن تقدیر از تلاش های خستگی ناپذیر سرکار خانم شهیندخت مولاوردی و سرکار خانم معصومه ابتکار و دیگر زنان حاضر در سطوح تصمیم گیری دولت یازدهم و ضمن تایید برنامه ریزی ها و سیاستگذاری نهاد متولی زنان در دولت تدبیر و امید و نیز ضمن حمایت از دستاوردهای دولت در حوزه سیاست خارجی و بخشی از سیاست داخلی، امید دارد همان طور که در سه سال گذشته تغییرات ایجاد شده توسط معاونت زنان ریاست جمهوری اثرات مثبت خود را در اصلاح سیاستگذاری ها، ارائه لوایح متناسب به مشکلات زنان ایران، توقف آزمون استخدامی تا رفع تبعیض های موجود در آن علیه زنان، بکار گیری زنان در مناصب تصمیم گیری و تصمیم سازی و نیزدر برنامه ششم توسعه به نمایش گذاشت، این دولت بتواند الزامات لازم را برای تحقق اهداف جایگاه دیده شده برای زنان در برنامه ششم و جریانسازی عدالت جنسیتی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های خود مد نظر قرار دهد.

جمعیت زنان مسلمان نو اندیش امید دارد حال که با مشارکت آگاهانه مردم در هفتم اسفند ۱۳۹۴مجلسی همراه دولت شکل گرفته است، زنان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در این مسیر ضمن تعامل جدی با نهاد متولی زنان در دولت و جامعه مدنی، از این همراهی در راستای تحقق عدالت جنسیتی بهره گیرند.»