وزیر امور خارجه با بیان اینکه عربستان سعودی، امریکا، اسراییل و منافقان بعنوان بازیگران برای مهار ایران با آینده خود قمار می کنند، درباره اهمیت رسانه گفت: هر رسانه یک امپراطوری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور در آیین گرامیداشت روز خبرنگار در ساختمان وزارت خارجه هر رسانه را یک امپراتوری دانست و گفت: تا بیش از آنکه رسانه ها به وجود بیایند و قدرت آن را بیابند که در کمترین زمان ممکن اخبار را منتقل سازند، سیاستمداران در مساجد، دانشگاه ها، مذاکرات دوجانبه و گفتگوهای عمومی هر کدام به یک شکلی حرف می زدند، اما امروز چنین چیزی مقدور نیست.

وی ادامه داد: امروز وقتی سیاستمداری صحبت می کند مخاطب او دیگر قشر یا گروه خاصی نیست و دیگر نمی توانیم موضوعی را صرفا برای مصرف داخلی عنوان کنیم زیرا پیام ها به همگان چه دوست و چه دشمن می رسد و این قدرت عجیبی است که یک رسانه دارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه کشور ما در شرایط خاصی قرار دارد گفت: علت آنکه امروز عربستان سعودی تا این حد عصبانی است و از فرط عصبانیت دست به کارهایی می زند که هیچ دولت عاقلی آن را انجام نمی دهد این است که آنها گمان نمی کردند ایران از شرایط سختی که شورای امنیت و آژانس حکام برای ما ایجاد کرده است، خارج شود.

وی عصبانیت و اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی، منافقین، محافظه کاران آمریکا و عربستان سعودی را نتیجه اوضاعی دانست که تا پیش از این برای ایران فراهم نبوده است تا جایی که این بازیگران برای مهار ایران با آینده خود قمار می کنند.

ظریف تاکید کرد: در فضای کنونی که در نتیجه برجام فرصتی برای ما فراهم شده باید به یک تحویل مشترک داخلی برسیم؛ دنیا به اتفاق حاصل شده از توافق هسته ای به عنوان یک تحول راهبردی نگاه می کند.

وزیر امور خارجه در ادامه تصریح کرد: البته باید بگویم برجام چیز عجیبی نیست من از ابتدا هم گفته ام که برجام یک معامله است که در این معامله بده بستان هایی انجام شده و چه مذاکره کننده به عنوان زبان یک ملت مقاوم در مقابل ۶ کشور به دستاوردهایی رسیده است.

وی درعین حال خاطرنشان کرد: در این شرایط ما باید به اتفاقی که افتاده است هم مانند دشمنانمان به عنوان یک تحول استراتژیک نگاه کنیم؛ چه بسا دشمن در مقابل این تحول استراتژیک به دنبال تدارکی راهبردی است.

ظریف یادآور شد: در حال حاضر بحثمن بحثرفع تحریم ها نیست بلکه سخنم در این راستا است که در مقابل تدارکات راهبردی کشور ما نیز باید از این فرصت استفاده کنیم و در غیر این صورت ممکن است فرصت تبدیل به تهدید شود؛ این در شرایطی است که برخی نه تنها این اتفاق را استراتژیک می دانند بلکه به آن به چشم تاکتیک آن هم غلط و اشتباه می نگرند.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: تلاش ندارم بگویم برجام مهم بوده اما در شرایطی که دشمن و طرف مقابلمان گمان می کرد از طریق تحریم ها ایران هرگز نمی تواند سر بلند کند، اکنون ما به عنوان اولین کشور جهان موفق شدیم تحریم ها را ملغا کنیم و این در حالی است که تا پیش از این هیچ نمونه ای وجود ندارد که کشوری باقی بماند و تحریم ها از بین برود.

وی با ابراز نگرانی از دعوای داخلی خاطرنشان کرد: متاسفانه درگیر دعوای داخلی هستیم و حواسمان نیست که در بیرون از کشور علیه ما متعهد شده اند؛ دعوای امروز بر سر آزاد شدن ظرفیت استراتژیک ایران است و طرف مقابل تلاش دارد از هر ابزاری از جمله رسانه علیه ما اقدام کند براین اساس مایل هستم میان وزارت خارجه و اصحاب رسانه تعامل و تبادلی دائمی وجود داشته باشد تا بتوانیم منافع مردمان را به بهترین شکل تامین کنیم.