سفیر ترکیه در ایران با اشاره به کودتای ناکام اخیر، تاکید کرد که تردیدی وجود ندارد که ترکیه از این آزمون دشوار با سربلندی بیرون خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری موج، «رضا هاکان تکین» سفیر ترکیه در ایران در نشستی خبری با اشاره به کودتای اخیر رخ داده در ترکیه گفت: تحولات عجیبی که در این کشور رخ داد، موجب شد تا ما شاهد یک کودتا از سمت جریانی که در ساختار حکومت ترکیه نفوذ کرده بود، باشیم. خداوند را شاکر هستیم که نهادهایی که مورد نفوذ گروهک تروریستی «فتح الله گولن» قرار نگرفته بودند موفق به دفع این کودتا شدند.

وی ادامه داد: در جریان این کودتا یک مساله مهم نمایان شد که آن عمق نهادینه شدن تعلق خاطر ملت ترکیه به دولت این کشور بود؛ شکی نداریم که ترکیه از این امتحان تلخ با سربلندی بیرون خواهد آمد. در مقابل دولت و ساختار سیاسی و امنیتی ترکیه تدابیر و تصمیم‌های مهمی را در قبال گروهک تروریستی فتح الله گولن اتخاذ کرده است.

هاکان تکین با تاکید بر مواضع اتخاذ شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در خصوص کودتای اخیر اعلام کرد: پس از این واقعه شاهد آن بودیم که مقام‌های ایران موضع بسیار ارزشمندی را اتخاذ کردند و به نوعی سندی در خصوص روابط خوب میان ترکیه و ایران نمایان شد.

وی با اشاره به سازمان‌دهی مجدد نیروهای نظامی ترکیه پس از کودتای ۱۵ جولای در این کشور خاطرنشان کرد: سازماندهی مجددی در ساختار نیروهای نظامی ترکیه صورت خواهد پذیرفت و این نیروها مجددا سازماندهی خواهند شد چرا که مشخص شده است جریان گولن در نهادهای بسیار زیادی از جمله ارتش و حتی نظام آموزشی این کشور به طور مشخص نفوذ پیدا کرده است لذا برای جلوگیری از این نفوذ و مرمت این ساختار مدل‌های اجرایی متفاوتی از سمت دولت ترکیه اتخاذ شده است.

هاکان تکین افزود: تمامی مقام‌های عالی ترکیه و در رأس آنها رئیس‌جمهوری این کشور اعلام کرده‌اند که تمامی اتفاق‌هایی که در روزهای اخیر اتفاق افتاده است در چارچوب سیاست‌های دموکراتیک ترکیه حل خواهد شد. لذا این که دیده می‌شود دولت ترکیه وضعیت فوق‌العاده در این کشور اعلام کرده است و تعداد زیادی از کارکنان دولت بازداشت یا معلق شده‌اند، نشان از آن دارد که عزم دولت ترکیه تا حدود زیادی در بهبود اوضاع فعلی این کشور جدی و محکم تلقی می‌شود حتی امکان دارد پس از بررسی پرونده اشخاص بازداشت شده، قرار رفع مجرمیت و آزادی برای آنها صادر شود که این مستلزم اثبات بی‌گناهی آنها است.

سفیر ترکیه در ایران در خصوص سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه یادآور شد: سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه مبتنی بر روابط متقابل با کشورهای منطقه اجرایی می‌شود اما باید به این نکته توجه داشت که سیاست خارجی ترکیه تا حدود زیادی تغییر نخواهد کرد لذا طرفین و کشورهای دخیل در پرونده‌های منطقه‌ای می‌بایست یک گام به عقب برگردند تا بتوانیم در مورد موضوع‌های منطقه‌ای با یکدیگر به تبادل نظر و برقراری مناسبات بپردازیم.

وی با تاکید بر این‌که تنها بخشی از ارتش ترکیه در کودتای این کشور نقش داشته‌ است، گفت: اقدام به کودتا، اقدامی نبود که در سلسله مراتب نیروهای مسلح صورت گرفته باشد بلکه تنها گروه کوچکی در ارتش حضور داشتند که دست به کودتا زدند. مساله بعدی این است که موقعیت و حضور اجتماعی ترکیه در اتحادیه اروپا تاثیری در روند فعلی نخواهد داشت همچنین موضع ترکیه در خصوص دولت سوریه و شخص بشار اسد همانند قبل خواهد بود. سیاست ما در قبال اتحادیه اروپا نیز همانند قبل خواهد بود و تاثیری در روند جاری کشورمان نخواهد داشت.