رییس موسسه بین المللی آمبودزمان و رییس بازرسی کل کشور نامیبیا در نشست دو جانبه با معاون اول دستگاه قضا به بیان وضعیت بازرسی کل کشور در نامیبیا و مقایسه آن با وضعیت بازرسی کل کشور در ایران پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج، جان والترز رییس موسسه بین المللی آمبودزمان و رییس بازرسی کل کشور نامیبیا در نشست دو جانبه با حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه گفت: در این سفر فرصتی به‌وجود آمد که توافقی را با سازمان بازرسی امضا کنیم. اگر بخواهیم بین دفتر بازرسی کل کشور با نامیبیا با اینجا مقایسه‌ای بکنیم، دفتر من در نامیبیا بسیار کوچک‌تر است کل جمعیت ما ۳۰۰ هزار نفر است.

او همچنین با اشاره به اینکه مسئولیت سنگین به عنوان رئیس قوه قضائیه و بازرسی در آمبودزمان بالاست؛ به همین دلیل برای جنابعالی آرزوی موفقیت می‌کنم چرا که تصیمیم‌های شما بر سرنوشت مردم حائز اهمیت است. والترز اظهار داشت: بنده خودم مدتی در دادگاه کار کردم و این تجربه را دارم و می‌دانم تصمیم‌گیری در دادگاه خیلی سخت است. او افزود: البته مسئولیت جدیدم به عنوان بازرس و آمبودزمان سخت است اما لازم نیست من کسی را به زندان بفرستم یا کسی را مجبور به پرداخت خسارت کنم. رئیس موسسه بین‌المللی آمبودزمان با بیان اینکه تفاوت من به عنوان آمبودزمان با یک قاضی این است که من فقط توصیه می‌کنم، گفت: البته توصیه‌های ما عقلانی است و از روی انصاف است و در واقع قضات وقتی حکم را صادر می‌کنند همیشه نگرانند عدالت اجرا نشود، ولی در بحث ما اینگونه نیست و هیچ نگرانی و ترسی نداریم. اگر اداره امور مناسب نباشد، آن را به سرعت اعلام می‌کنیم و اگر شهروندی شکایتی از اداره امور داشته باشد پس از بررسی با جرأت می‌توانیم به شهروند بگوییم مشکلی وجود نداشته است. او با بیان اینکه تصمیمی که به عنوان آمبودزمان می‌گیرم، قابل تجدیدنظر نیست، گفت: بنابراین تا جایی که بشود در گزارش‌هایمان اصل صداقت و انصاف را در نظر می‌گیریم. والترز خاطرنشان کرد: البته گاهی اوقات شاکیان از یافته‌های ما راضی نیستند؛ گاهی هم مشکلاتی در راضی کردن مقام‌های دولتی به انجام توصیه‌هایمان داریم. رئیس موسسه بین‌المللی آمبودزمان تاکید کرد: به رغم این مشکلات و چالش‌ها شغل راضی کننده‌ای داریم البته در نامیبیا از من پرسیده شد که چرا پست ریاست دادگاه عالی کشور را قبول نمی‌کنم؟ به آن‌ها گفتم به دنبال پرستیژ و پول نیستم و می‌خواهم کار آمبودزمانی خود را انجام دهم. او در پایان ضمن سپاس به دلیل استقبال از او در ایران گفت: در کشور من مردم اعتماد کامل به قوه قضاییه دارند و معتقدم در کشور شما هم همینطور است به همین دلیل است که هر موقع نیازی احساس کردم ما در دادگاه پرونده تشکیل می‌دهیم.